Element Pack - en to fa_IR translation catalogue (3132 entries)

en:  Open Street Map
fa_IR:  نقشه خیابان

en: (no name)
fa_IR: (بدون نام)

en: .class-name
fa_IR: .نام کلاس

en: 1 Columns
fa_IR: 1 ستون

en: 12 Hours
fa_IR: 12 ساعته

en: 2 Columns
fa_IR: 2 ستون

en: 24 Hours
fa_IR: 24 ساعته

en: 24H High/Low:
fa_IR: 24H بالا / پایین:

en: 24H Volume:
fa_IR: دوره 24H :

en: 24h % Change
fa_IR: 24h % تغییرات

en: 24h Volume
fa_IR: دوره 24 ساعت

en: 3 Column
fa_IR: 3 ستون

en: 360 Product Viewer
fa_IR: نمایش دهنده محصول 360

en: 360&#176; Product Viewer
fa_IR: 360&#176; مشاهده کننده محصول

en: 3D Depth
fa_IR: عمق 3D

en: 3rd Party Widgets
fa_IR: ابزارک های شخص ثالث

en: 4 Columns
fa_IR: 4 ستون

en: 404 Page
fa_IR: صفحه 404

en: <a href="https://www.mapbox.com/account/access-tokens" target="_blank">Click Here</a> to get access token. This Access Token needs for show Open Street Map widget correctly.
fa_IR: <a href="https://www.mapbox.com/account/access-tokens" target="_blank">اینجا کلیک کنید</a> برای دریافت کد دسترسی. این توکن دسترسی نمایش ابزارک نقشه خیابان را نیاز دارد.

en: <strong>BdThemes Limited</strong>,<br>Latifpur, Bogra - 5800,<br>Bangladesh
fa_IR: <strong> BdThemes Limited </ strong>، <br> Latifpur، Bogra - 5800، <br> بنگلادش

en: <table><thead><tr><th>Name</th><th>Age</th><th>Phone</th></tr></thead><tbody><tr><td>Tom</td><td>5</td><td>010281065</td></tr><tr><td>Jerry</td><td>4</td><td>012540515</td></tr><tr><td>Halum</td><td>12</td><td>011511441</td></tr></tbody></table>
fa_IR: <table><thead><tr><th>Name</th><th>Age</th><th>تلفن</th></tr></thead><tbody><tr><td>Tom</td><td>5</td><td>010281065</td></tr><tr><td>Jerry</td><td>4</td><td>012540515</td></tr><tr><td>Halum</td><td>12</td><td>011511441</td></tr></tbody></table>

en: @1 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: @1 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: من مورد محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: @2 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus meo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: @2 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: @ 2 دکمه ویرایش برای تغییر این متن. لورم agacer است.

en: @3 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: @3 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum.
fa_IR: @ 3 دکمه ویرایش برای تغییر این متن. لورم agacer است.

en: @4 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus meo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: @5 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: @6 Click edit button to change this text. Lorem agaca ipsum dolor sit amet. Ut elit tellus, luctus nec ullam corper mattis, pulvinar dapibus meo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.
fa_IR: آرامش عجیبی وجودم را فراگرفته است, که همانند صبح‌های شیرین بهاری از صمیم قلب برایم لذت بخش است.

en: AE Plugin Not Installed
fa_IR: پلاگین AE نصب نشده است

en: AE Template
fa_IR: قالب AE

en: API Settings
fa_IR: تنظیمات API

en: ASC
fa_IR: صعودی

en: Abetis Style
fa_IR: طرح Abetis

en: About Us
fa_IR: درباره ما

en: Acara
fa_IR: رویداد

en: Access Token
fa_IR: توکن دسترسی

en: Access Token Secret
fa_IR: رمز توکن دسترسی

en: Accordion
fa_IR: آکاردئون

en: Accordion #1
fa_IR: آکاردئون #1

en: Accordion #2
fa_IR: آکاردئون #2

en: Accordion #3
fa_IR: آکاردئون #3

en: Accordion Content
fa_IR: محتوای آکارئون

en: Accordion Items
fa_IR: آیتم‌های آکاردئون

en: Accordion Title
fa_IR: عنوان آکاردئون

en: Accordion: Content
fa_IR: آکاردئون: محتوا

en: Accordion:Title
fa_IR: آکاردئون: عنوان

en: Activate Elementor Now
fa_IR: فعال‌سازی المنتور

en: Active
fa_IR: فعال سازی

en: Active
fa_IR: فعال سازی

en: Active Background
fa_IR: پس زمینه فعال

en: Active Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه فعال

en: Active Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه فعال

en: Active Box Shadow
fa_IR: فعال کردن سایه جعبه

en: Active Color
fa_IR: رنگ فعال

en: Active Date Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه تاریخ فعال

en: Active Dot Color
fa_IR: رنگ نقطه فعال

en: Active Dots Color
fa_IR: نقاط فعال رنگ

en: Active Fraction Color
fa_IR: رنگ شکاف فعال

en: Active Icon
fa_IR: آیکون فعال

en: Active Item
fa_IR: مورد فعال

en: Active Item Background
fa_IR: پیش زمینه مورد فعال

en: Active Item No
fa_IR: بدون آیتم‌ فعال

en: Active Item Text Color
fa_IR: رنگ متن مورد فعال

en: Active Opacity
fa_IR: شفافیت فعال

en: Active Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی فعال

en: Active Scrollspy
fa_IR: اسکرول فعال

en: Active Size
fa_IR: اندازه فعال

en: Active Tab Number
fa_IR: تعداد زبانه فعال

en: Active Title Color
fa_IR: رنگ عنوان فعال

en: Add Circle In Bar?
fa_IR: حلقه در نوار اضافه کنید؟

en: Add Custom Attributes
fa_IR: افزودن ویژگی های اضافی

en: Add Images
fa_IR: افزودن تصاویر

en: Add New
fa_IR: جدید اضافه کن

en: Add New Custom Template
fa_IR: افزودن الگوی دلخواه جدید

en: Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Add To Link
fa_IR: افزودن به لینک

en: Add password field
fa_IR: افزودن زمینه رمز عبور

en: Add to Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Add to Cart Button
fa_IR: افزودن به دکمه سبد خرید

en: Add to Link
fa_IR: افزودن به پیوند

en: Add your custom class without the dot. { e.g: bdt-custom-class }
fa_IR: کلاس دلخواه خود را بدون نقطه اضافه کنید.{ مثال: bdt-custom-class }

en: Add your custom id. { e.g: bdt-custom-id }
fa_IR: شناسه سفارشی خود را اضافه کنید.{ مثال : bdt-custom-id }

en: Added
fa_IR: افزوده شده

en: Additional
fa_IR: اضافی

en: Additional Bottom Message
fa_IR: پیام اضافی پایین

en: Additional Info
fa_IR: اطلاعات اضافی

en: Additional Message
fa_IR: پیام اضافی

en: Additional Message Typography
fa_IR: تایپوگرافی پیام اضافی

en: Additional Option
fa_IR: تنظیمات اضافی

en: Additional Options
fa_IR: گزینه‌های اضافی

en: Additional Settings
fa_IR: تنظیمات اضافی

en: Additional Style
fa_IR: طرح اضافی

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Address Line Style
fa_IR: طرح خط آدرس

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

en: Advanced Animation
fa_IR: انیمیشن پیشرفته

en: Advanced Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه پیشرفته

en: Advanced Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه پیشرفته

en: Advanced Button
fa_IR: دکمه پیشرفته

en: Advanced Color
fa_IR: رنگ پیشرفته

en: Advanced Counter
fa_IR: شمارنده پیشرفته

en: Advanced Divider
fa_IR: تقسیم پیشرفته

en: Advanced Google Map
fa_IR: نقشه گوگل پیشرفته

en: Advanced Heading
fa_IR: سرعنوان پیشرفته

en: Advanced Icon Box
fa_IR: جعبه آیکون پیشرفته

en: Advanced Image Gallery
fa_IR: گالری تصاویر پیشرفته

[ctx: Advanced Image Gallery String]
en: ZOOM
fa_IR: بزرگنمایی

en: Advanced Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت پیشرفته

en: Advanced Radius
fa_IR: شعاع پیشرفته

en: Advanced Style
fa_IR: طرح پیشرفته

en: After
fa_IR: بعد

en: After Image
fa_IR: پس از تصویر

en: After Label
fa_IR: بعد از برچسب

en: After Text
fa_IR: بعد از متن

en: After Text Color
fa_IR: بعد از رنگ متن

en: After Text Typography
fa_IR: بعد از تایپوگرافی متن

en: After and Before
fa_IR: بعد و قبل

en: After some second player will stop
fa_IR: بعد از چند ثانیه پخش کننده متوقف خواهد شد

en: Ajax Search
fa_IR: جستجو ایجکس

en: Ajax Search Dropdown
fa_IR: رها کردن جستجو ایجکس

en: Alice
fa_IR: آلیس

en: Align
fa_IR: چینش

en: Alignment
fa_IR: چیدمان

en: All
fa_IR: همه

en: All Device
fa_IR: همه دستگاه

en: All Products
fa_IR: همه محصولات

en: All Rooten Custom Templates
fa_IR: همه الگوهای سفارشی Rooten

en: Allow Fullscreen
fa_IR: اجازه تمام صفحه

en: Alter
fa_IR: تغییر دادن

en: Alternative Photo
fa_IR: عکس جایگزین

en: Alternative Title
fa_IR: عنوان جایگزین

en: Altra
fa_IR: دیگر

en: Amount Color
fa_IR: مقدار رنگ

en: Amplitude
fa_IR: دامنه

en: An account exists with this email address.
fa_IR: یک حساب کاربری با این آدرس ایمیل وجود دارد.

en: Anchor Link
fa_IR: انکر پیوند

en: Animate
fa_IR: انیمیشن

en: Animated
fa_IR: متحرک

en: Animated Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه متحرک

en: Animated Heading
fa_IR: عنوان متحرک

en: Animated Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه متحرک

en: Animation
fa_IR: انیمیشن

en: Animation Delay
fa_IR: تاخیر انیمیشن

en: Animation Duration
fa_IR: مدت انیمیشن

en: Animation Kenburns
fa_IR: انیمیشن Kenburns

en: Animation Of
fa_IR: انیمیشن از

en: Animation On
fa_IR: انیمیشن روشن است

en: Animation Options
fa_IR: گزینه های انیمیشن

en: Animation Repeat
fa_IR: تکرار انیمیشن

en: Animation Speed
fa_IR: سرعت انیمیشن

en: Animation Speed (ms)
fa_IR: سرعت انیمیشن (میلی ثانیه)

en: Animation Speed (s)
fa_IR: سرعت انیمیشن (ها)

en: Animation Time
fa_IR: زمان انیمیشن

en: Animation Viewport
fa_IR: نمای انیمیشن

en: Animation delay
fa_IR: تأخیر انیمیشن

en: Animation playback is reversed
fa_IR: پلی بک انیمیشن به عقب برگردانده شده است

en: Animations
fa_IR: انیمیشن‌ها

en: Annal
fa_IR: سالانه

en: Any Time
fa_IR: هر زمان

en: Any class or ID selector accept here for your table of content.
fa_IR: هر انتخاب کننده کلاس یا شناسه برای جدول شما از اینجا استفاده می‌کنید.

en: Anywhere Template
fa_IR: هر الگوی

en: Apply Link On
fa_IR: اعمال لینک روی

en: Appointment Button
fa_IR: دکمه انتصاب

en: Appointments
fa_IR: انتصاب

en: April
fa_IR: آوریل

en: Arrow
fa_IR: پیکان

en: Arrow Color
fa_IR: رنگ فلش

en: Arrow Size
fa_IR: اندازه فلش

en: Arrows
fa_IR: پیکان‌ها

en: Arrows Color
fa_IR: رنگ پیکان

en: Arrows Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی فلش

en: Arrows Hover Color
fa_IR: رنگ فلش شناور

en: Arrows Offset
fa_IR: افست فلش

en: Arrows Position
fa_IR: موقعیت پیکان‌ها

en: Arrows Size
fa_IR: اندازه پیکان

en: Arrows Style
fa_IR: طرح پیکان‌ها

en: Arrows Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی فلش

en: Arrows and Dots
fa_IR: پیکان‌ها و نقطه‌ها

en: Arrows and Dots Position
fa_IR: موقعیت فلش و نقطه

en: Arrows and Fraction
fa_IR: پیکان و شکاف

en: Arrows and Fraction Position
fa_IR: موقعیت فلش و شکاف

en: Arrows and Thumbnavs
fa_IR: فلش‌ها و تصاویر ندانگشتی

en: Ascending
fa_IR: صعودی

en: Attachment Caption
fa_IR: عنوان پیوست

en: Attention
fa_IR: توجه

en: Audio
fa_IR: صوت

en: Audio Player
fa_IR: پخش کننده صوتی

en: Audio Title
fa_IR: عنوان صوت

en: August
fa_IR: اگوست

en: Author
fa_IR: توسط

en: Author Name
fa_IR: نام نویسنده

en: Author Name / Category
fa_IR: نام / دسته نویسنده

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Auto Collapse Sub Index
fa_IR: ایندکس خودکار زیر فهرست

en: Auto Height
fa_IR: ارتفاع خودکار

en: Auto Match On Theme
fa_IR: مطابقت خودکار در موضوع

en: Auto Mode
fa_IR: حالت خودکار

en: Auto Play
fa_IR: پخش خودکار

en: Auto VR Concept
fa_IR: مفهوم خودکار VR

en: Auto height only works when cross domain or allow origin all in header.
fa_IR: ارتفاع خودکار فقط هنگامی کار می کند که دامنه متقاطع باشد یا اجازه می دهد که مبدا همه در سرصفحه باشند.

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Autoplay Interval
fa_IR: فاصله پخش خودکار

en: Autoplay Interval(ms)
fa_IR: پخش خودکار معکوس (میلی‌ثانیه)

en: Autoplay Speed
fa_IR: سرعت پخش خودکار

en: Autoplay Speed (ms)
fa_IR: سرعت پخش خودکار (میلی‌ثانیه)

en: Avatar
fa_IR: آواتار

en: Avatar Link
fa_IR: لینک آواتار

en: Avatar Size
fa_IR: اندازه آواتار

en: Avatar in Button
fa_IR: آواتار در دکمه

en: Avg. Rating (Static)
fa_IR: میانگین امتیاز (استاتیک)

en: Back
fa_IR: پشت

en: Back Delay
fa_IR: عقب انداختن

en: Back Speed
fa_IR: سرعت برگشت

en: Back To Top With Progress
fa_IR: بازگشت به بالا با پیشرفت

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Background Attachment
fa_IR: پیوست پس زمینه

en: Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینە

en: Background Colors
fa_IR: رنگ‌های پیش زمینه

en: Background Image
fa_IR: تصویر پس زمینه

en: Background Overlay
fa_IR: روکش پس زمینه

en: Background Overlay ?
fa_IR: روکش پس زمینه ؟

en: Background Parallax
fa_IR: پیش زمینه پارالاکس

en: Background Rotate
fa_IR: چرخش پیش زمینه

en: Background Type
fa_IR: نوع پس زمینه

en: Badge
fa_IR: مدال

en: Badge (Step)
fa_IR: نشان (مرحله)

en: Badge Spacing
fa_IR: فاصله نشان

en: Badge Text
fa_IR: متن نشان

en: Bag
fa_IR: کیسه

en: Band
fa_IR: باند

en: Bangladesh
fa_IR: ایران

en: Bar
fa_IR: نوار

en: Bar (Horozontal)
fa_IR: نوار (افقی)

en: Bar (Vertical)
fa_IR: نوار (عمودی)

en: Bar Color
fa_IR: رنگ نوار

en: Bar Height
fa_IR: ارتفاع نوار

en: Bar Width
fa_IR: عرض نوار

en: Bars
fa_IR: نوارها

en: Base Color
fa_IR: رنگ پایه

en: Basic Animation
fa_IR: انیمیشن اصلی

en: Basket
fa_IR: سبد

en: Batty
fa_IR: بتی

en: BdThemes Intro
fa_IR: معرفی BdThemes

en: Be aware! When Global Link activated then title link and read more link will not work
fa_IR: آگاه باشید هنگامی که Global Link فعال می شود، لینک عنوان را دنبال کنید و لینک بیشتری بخوانید

en: Before
fa_IR: قبل

en: Before Icon
fa_IR: قبل از آیکون

en: Before Image
fa_IR: قبل از تصویر

en: Before Image Visiblity
fa_IR: قبل از مشاهده تصویر

en: Before Label
fa_IR: قبل از برچسب

en: Before Text
fa_IR: قبل از متن

en: Before Text Color
fa_IR: قبل از رنگ متن

en: Before Text Typography
fa_IR: قبل از تایپوگرافی متن

en: Billing
fa_IR: صورت حساب

en: Bio
fa_IR: بیوگرافی

en: Blend
fa_IR: ترکیب

en: Blend Type
fa_IR: نوع ترکیب

en: Block
fa_IR: بلوک

en: Blog
fa_IR: وبلاگ

en: Blog Profile
fa_IR: پروفایل بلاگ

en: Blur
fa_IR: محو شدن

en: Body
fa_IR: متن نوشته

en: Body Alignment
fa_IR: ترازبندی بدنه

en: Body Text
fa_IR: متن بدنه

en: Bones
fa_IR: بانس ها

en: Booked
fa_IR: رزرو

en: Booked Calendar
fa_IR: تقویم رزرو شده

en: Border
fa_IR: حاشیه

en: Border 1
fa_IR: حاشیه 1

en: Border 2
fa_IR: حاشیه 2

en: Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه

en: Border Colors
fa_IR: رنگ‌های حاشیه

en: Border Height
fa_IR: ارتفاع حاشیه

en: Border Hover Color
fa_IR: رنگ هاور حاشیه

en: Border Options
fa_IR: گزینه های حاشیه

en: Border Radius
fa_IR: گردی حاشیه

en: Border Radius Fill
fa_IR: گردی کامل حاشیه

en: Border Radius Level
fa_IR: سطح گردی حاشیه

en: Border Size
fa_IR: اندازه حاشیه

en: Border Style
fa_IR: حاشیه طرح

en: Border Type
fa_IR: نوع حاشیه دور

en: Border Width
fa_IR: ضخامت حاشیه

en: Both
fa_IR: هر دو

en: Bottom
fa_IR: پائین

en: Bottom Center
fa_IR: پایین وسط

en: Bottom Gap
fa_IR: فاصله پاین

en: Bottom Justify
fa_IR: تراز کردن پایین

en: Bottom Left
fa_IR: پاین چپ

en: Bottom Part
fa_IR: بخش پایین

en: Bottom Right
fa_IR: دکمه راست

en: Bottom Space
fa_IR: فضای دکمه

en: Bottom Top
fa_IR: بالا پایین

en: Bottom-Half
fa_IR: پایین -نیمه

en: Bottom-Left
fa_IR: پایین - چپ

en: Bottom-Right
fa_IR: راست- پایین

en: Box
fa_IR: جعبه

en: Box Border
fa_IR: حاشیه جعبه

en: Box Content
fa_IR: محتوا جعبه

en: Box Shadow
fa_IR: سایه جعبه

en: Box Shadow Options
fa_IR: گزینه های سایه جعبه

en: Boxed Icon
fa_IR: آیکون جعبه‌ای

en: Brand Name
fa_IR: نام وب سایت

en: Brand Short Description Type Here.
fa_IR: توضیحات کوتاه برند در اینجا تایپ کنید.

en: Branding
fa_IR: برندینگ

en: Brendan - Make It Clap
fa_IR: برندن - آن را ببندید

en: Bubble
fa_IR: حباب

en: Bubble Dataset Label
fa_IR: برچسب داده حباب

en: Bubble Dataset Label #1
fa_IR: برچسب داده حباب #1

en: Bubble Dataset Label #2
fa_IR: برچسب داده حباب #2

en: Bubble Dataset Label #3
fa_IR: برچسب داده حباب #3

en: Bubble Datasets
fa_IR: داده‌های حباب Bubble

en: BuddyPress
fa_IR: بادی پرس

en: BuddyPress Friends
fa_IR: زمینه‌های بادی پرس

en: BuddyPress Group
fa_IR: گروه بادی پرس

en: BuddyPress Member
fa_IR: عضو بادی پرس

en: Business Days & Times
fa_IR: زمان و روزهای کاری

en: Business Hours
fa_IR: ساعت‌های کاری

en: Butt
fa_IR: قلم

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Button A
fa_IR: دکمه A

en: Button A Icon
fa_IR: آیکون A دکمه

en: Button Alignment
fa_IR: ترازبندی دکمه

en: Button Animation
fa_IR: انیمیشن دکمه

en: Button B
fa_IR: دکمه B

en: Button B Icon
fa_IR: دکمه B آیکون

en: Button Background
fa_IR: پیش زمینه دکمه

en: Button Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه دکمه

en: Button Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه دکمه

en: Button Color
fa_IR: رنگ دکمه

en: Button Full Width
fa_IR: عرض کامل دکمه

en: Button Gap
fa_IR: دکمه Gap

en: Button Height
fa_IR: ارتفاع دکمه

en: Button Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن دکمه در موبایل

en: Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه

en: Button Link
fa_IR: لینک دکمه

en: Button Offset
fa_IR: افست دکمه

en: Button Only
fa_IR: فقط دکمه

en: Button Position
fa_IR: موقعیت دکمه

en: Button Size
fa_IR: اندازه دکمه

en: Button Style
fa_IR: طرح  دکمه

en: Button Text
fa_IR: نوشته دکمه

en: Button Text Color
fa_IR: رنگ متن دکمه

en: Button Width
fa_IR: عرض دکمه

en: Button Width(%)
fa_IR: عرض دکمه(%)

en: By Parent
fa_IR: براساس اصلی

en: By clicking this scroll button, to which section in your page you want to go? Just write that's section ID here such 'my-header'. N.B: No need to add '#'.
fa_IR: با کلیک بر این دکمه پیمایش، کدام بخش در صفحه شما می خواهید بروید؟ فقط این قسمت ID را اینجا بنویسید مانند 'my-header'. N.B: بدون نیاز به اضافه کردن '#'.

en: By:
fa_IR: توسط :

en: C-like
fa_IR: مانند C

en: C. Supply
fa_IR: تامین

en: CSS Classes
fa_IR: کلاسهای CSS

en: CSS ID
fa_IR: شناسه CSS

en: CSV File
fa_IR: فایل CSV

en: Cache Time
fa_IR: زمان کش

en: Cache Time(m)
fa_IR: زمان کش (دقیقه)

en: Cache the File
fa_IR: فایل کش

en: Cache the Gallery
fa_IR: کش گالری

en: Caldera Forms
fa_IR: فرم های کالدرا

en: Calendar Icon Background
fa_IR: پیش زمینه آیکون تقویم

en: Calendar Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون تقویم

en: Calendar Icon Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی آیکون تقویم

en: Calendar Icon Radius
fa_IR: شعاع آیکون تقویم

en: Calendar Size
fa_IR: اندازه تقویم

en: Call Out
fa_IR: تماس گرفتن

en: Call to action description
fa_IR: توضیحات فراخوانی برای اقدام

en: Call to action title
fa_IR: عنوان فراخوانی اقدام

en: Calm
fa_IR: آرام

en: Canvas
fa_IR: بوم

en: Caption
fa_IR: زیرنویس

en: Caption Border
fa_IR: حاشیه عنوان

en: Caption Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Caption Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی عنوان

en: Caption Position
fa_IR: موقعیت زیرنویس

en: Caption Radius
fa_IR: شعاع عنوان

en: Caption all Time
fa_IR: عنوان در طول زمان

en: Card Content
fa_IR: محتوای کارت

en: Carousel
fa_IR: چرخشی

en: Carousel Settings
fa_IR: تنظیمات کروسل

en: Cart
fa_IR: سبد خرید

en: Cart Badge
fa_IR: نشان سبد خرید

en: Cart Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه سبد خرید

en: Cart Button
fa_IR: دکمه سبد خرید

en: Cart Hide On Mobile ?
fa_IR: سبد خرید در تلفن همراه؟

en: Cart Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی سازی سبد خرید بر روی تلفن همراه؟

en: Cart Icon
fa_IR: آیکون سبد خرید

en: Cart Page
fa_IR: صفحه سبد خرید

en: Cart Title
fa_IR: عنوان سبد خرید

en: Cart Title Color
fa_IR: رنگ عنوان سبد خرید

en: Categories
fa_IR: دسته‌ها

en: Categories Count
fa_IR: تعداد دسته‌ها

en: Categories Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی کردن دسته بندی در تلفن همراه ؟

en: Category
fa_IR: دسته بندی

en: Category Background Color
fa_IR: رنگ پیش‌زمینه دسته بندی

en: Category Border Radius
fa_IR: شعاع حاشیه دسته بندی

en: Category Color
fa_IR: رنگ دسته بندی

en: Category/Tags
fa_IR: دسته‌بندی/برچسب‌ها

en: Category/Tags Color
fa_IR: رنگ دسته بندی/برچسب ها

en: Category/Tags Typography
fa_IR: تایپوگرافی دسته بندی/برچسب ها

en: Cell Border
fa_IR: حاشیه سلول

en: Cell Padding
fa_IR: فاصله داخلی جدول

en: Center
fa_IR: مرکز

en: Center Center
fa_IR: مرکز مرکز

en: Center Left
fa_IR: وسط چپ

en: Center Position
fa_IR: موقعیت مرکز

en: Center Right
fa_IR: وسط راست

en: Center Slide
fa_IR: اسلاید مرکز

en: Centered Slide
fa_IR: در مرکز قرارگرفتن اسلاید

en: Centered Slides
fa_IR: اسلایدهای مرکز شده

en: Changed
fa_IR: تغییر کرده

en: Changelog
fa_IR: تغییرات

en: Changelog File
fa_IR: فایل تغییرات

en: Chart
fa_IR: نمودار

en: Cheatin&#8217; huh?
fa_IR: تقلب &#8217; آره؟

en: Check Box
fa_IR: چک باکس

en: CheckBox/Radio Field
fa_IR: زمینه رادیوی/چک باکس

en: Checkbox
fa_IR: چک باکس

en: Checkbox Active Color
fa_IR: رنگ جعبه فعال

en: Checkbox Color
fa_IR: رنگ چک باکس

en: Checked
fa_IR: بررسی شده

en: Checked Bg Color
fa_IR: رنگ Bg بررسی شده

en: Checked Color
fa_IR: رنگ بررسی شده

en: Checkout
fa_IR: تسویه حساب

en: Checkout Button
fa_IR: دکمه پرداخت

en: Checkout Page
fa_IR: صفحه تسویه حساب

en: Child menu not visible in off-canvas for some design issue.
fa_IR: منوی Child برای برخی مسائل مربوط به طراحی در خارج از بوم قابل مشاهده نیست.

en: Choose
fa_IR: انتخاب کنید

en: Choose Branding Image
fa_IR: تصویر برند را انتخاب کنید

en: Choose Divider
fa_IR: تقسیم کننده را انتخاب کنید

en: Choose File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Choose Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Choose Image
fa_IR: تصویر را انتخاب کنید

en: Choose Link Icon
fa_IR: انتخاب آیکون لینک

en: Choose Photo
fa_IR: انتخاب عکس

en: Choose Poster
fa_IR: انتخاب پوستر

en: Choose Sidebar
fa_IR: یک ستون کناری انتخاب کنید

en: Choose Svg
fa_IR: انتخاب SVG

en: Choose Template
fa_IR: انتخاب الگو

en: Choose Toggle Icon
fa_IR: انتخاب آیکون تغییر وضعیت

en: Choose a table
fa_IR: یک جدول را انتخاب کنید

en: Chrome
fa_IR: کروم

en: Chrome Dark
fa_IR: کروم تاریک

en: Circle
fa_IR: گرد

en: Circle Icon
fa_IR: آیکون دایره

en: Circle Info
fa_IR: اطلاعات دایره

en: Circle Menu
fa_IR: منوی دایره‌ای

en: Circle Menu Distance
fa_IR: فاصله منو دایره

en: Circle Menu Items
fa_IR: آیتم‌های منو دایره

en: Circle Menu Size
fa_IR: اندازه منوی دایره‌ای

en: Circle Shadow?
fa_IR: سایه دایره؟

en: Circle Size
fa_IR: اندازه دایره

en: City and Region required, for example: Boston, MA
fa_IR: شهر و منطقه مورد نیاز است برای مثال: بوستون، MA

en: Classic
fa_IR: کلاسیک

en: Click
fa_IR: کلیک

en: Click %1s HERE %2s to find place ID
fa_IR: برای یافتن شناسه مکان روی %1s اینجا %2s کلیک کنید

en: Click Here
fa_IR: اینجا کلیک کنید

en: Click History
fa_IR: روی تاریخچه کلیک کنید

en: Click History is the list of web pages a user has visited recently of Table Of Content.
fa_IR: روی تاریخچه کلیک کنید،لیستی از صفحات وب است که کاربر اخیراً از فهرست مطالب بازدید کرده است.

en: Click Me
fa_IR: مرا کلیک کن

en: Click edit button to change this text. If you are going to use you need to be sure there text.
fa_IR: برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. اگر می خواهید استفاده کنید ، باید متن آن را حتما ببینید.

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
fa_IR: برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

en: Click me
fa_IR: مرا کلیک کن

en: Clicked
fa_IR: کلیک شده

en: Climax
fa_IR: اوج

en: Clip
fa_IR: کلیپ

en: Close
fa_IR: بسته

en: Close Button
fa_IR: دکمه بستن

en: Close Button Background
fa_IR: پیش زمینه دکمه بستن

en: Close Button Border
fa_IR: حاشیه دکمه بستن

en: Close Button Color
fa_IR: رنگ دکمه بستن

en: Close Button Hover Color
fa_IR: رنگ هاور دکمه بستن

en: Close Level
fa_IR: سطح نزدیک

en: Close Status
fa_IR: وضعیت بسته

en: Close This Day
fa_IR: این روز را ببند

en: Close on Click Background
fa_IR: روی گزینه پس زمینه کلیک کنید

en: Close on Press ESC
fa_IR: بستن در مطبوعات ESC

en: Closed
fa_IR: بستن

en: Code Color
fa_IR: کد رنگ

en: Code Radius
fa_IR: شعاع کد

en: Collapse
fa_IR: بستن

en: Collapsible All Item
fa_IR: بسته همه موارد

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Color-Burn
fa_IR: رنگ سوخته

en: Color-Dodge
fa_IR: رنگ چشمک زن

en: Column
fa_IR: ستون

en: Column Gap
fa_IR: فاصله ستون

en: Column Space
fa_IR: فضای ستون

en: Columns
fa_IR: ستون‌ها

en: Columns (Max 10)
fa_IR: ستون‌ها (حداکثر 10)

en: Columns Gap
fa_IR: مرز میان ستون‌ها

en: Comb 1
fa_IR: شانه 1

en: Comb 2
fa_IR: شانه 2

en: Comb 3
fa_IR: شانه 3

en: Comb Animation
fa_IR: انیمیشن شانه

en: Comment
fa_IR: دیدگاه

en: Comment Count
fa_IR: شمارش دیدگاه

en: Comment Type
fa_IR: نوع نظر

en: Comments
fa_IR: دیدگاه

en: Company Name/Address
fa_IR: نام شرکت /آدرس

en: Company Name/Address Color
fa_IR: نام شرکت /رنگ آدرس

en: Consumer Key
fa_IR: کلید مصرف کننده

en: Consumer Secret
fa_IR: رمز مصرف کننده

en: Contact Form 7
fa_IR: فرم تماس 7

en: Contact Form Email
fa_IR: ایمیل تماس فرم

[ctx: Contact Form String]
en: Could not get invisible captcha response!
fa_IR: نمی‌توان پاسخی از کپچای نامرئی دریافت کرد!

[ctx: Contact Form String]
en: Invisible captcha not defined!
fa_IR: کپچای نامرئی تعریف نشده است!

[ctx: Contact Form String]
en: Sending message please wait...
fa_IR: ارسال پیام، لطفاً منتظر بمانید...

en: Contact Number
fa_IR: شماره تماس

en: Contact Number Field
fa_IR: زمینه شماره تماس

en: Contact Us
fa_IR: تماس با ما

en: Contain
fa_IR: حاوی

en: Container
fa_IR: کانتینر

en: Container Width
fa_IR: عرض محفظه

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Content Align
fa_IR: ترازبندی محتوا

en: Content Alignment
fa_IR: ترازبندی محتوا

en: Content Area
fa_IR: ناحیه محتوا

en: Content Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه محتوا

en: Content Caption
fa_IR: کپشن محتوا

en: Content Color
fa_IR: رنگ محتوا

en: Content Fixed Height
fa_IR: ارتفاع ثابت محتوا

en: Content Inner Padding
fa_IR: فاصبه داخلی محتوا

en: Content Mix Color
fa_IR: رنگ محتوا

en: Content Padding
fa_IR: پدینگ محتوا

en: Content Position
fa_IR: موقعیت محتوا

en: Content Reverse
fa_IR: محتوای معکوس

en: Content Source
fa_IR: منبع محتوا

en: Content Spacing
fa_IR: فاصله محتوا

en: Content Style
fa_IR: طرح محتوا

en: Content Transition
fa_IR: انتقال محتوا

en: Content Width
fa_IR: عرض محتوا

en: Content Width(%)
fa_IR: عرض محتوا (%)

en: Control Area
fa_IR: منطقه کنترل

en: Cookie Consent
fa_IR: موافقت کوکی

en: Cool Number
fa_IR: شماره خنثی

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Copy Button
fa_IR: دکمه کپی

en: Copy the license key from your account and paste it below.
fa_IR: کپی کلید لایسنس از حساب کاربری و آن را در زیر قرار دهید.

en: Core Widgets
fa_IR: ابزارک‌ها

en: Cost:
fa_IR: هزینه:

en: Count
fa_IR: شمارش

en: Count Column
fa_IR: ستون شمارش

en: Count Layout
fa_IR: طرح بندی تعداد

en: Count Style
fa_IR: تعداد طرح

en: Countdown
fa_IR: شمارش گر معکوس

en: Counter End Number
fa_IR: شماره پایان شمارنده

en: Counter Layout
fa_IR: طرح شمارنده

en: Counter Number
fa_IR: شماره شمارنده

en: Counter Number One
fa_IR: شمارنده شماره یک

en: Counter Number Three
fa_IR: شمارنده شماره سه

en: Counter Number Two
fa_IR: شمارنده شماره دو

en: Counter Start Number
fa_IR: شماره شروع شمارنده

en: Counter Text
fa_IR: متن شمارنده

en: Counter Text One
fa_IR: متن شمارنده یک

en: Counter Text Three
fa_IR: متن شمارنده سه

en: Counter Text Two
fa_IR: متن شمارنده دو

en: Country
fa_IR: کشور

en: Country (optional)
fa_IR: کشور (اختیاری)

en: Coupon/Update Button
fa_IR: کوپن / به روز رسانی دکمه

en: Cover
fa_IR: کاور

en: Coverflow
fa_IR: کاور جریان

en: Coverflow Effect
fa_IR: افکت‌ پوشش

en: Crypto Currency
fa_IR: ارز رمزنگاری

en: Crypto Currency Card
fa_IR: کارت ارز رمزنگاری

en: Crypto Currency Price Marquee
fa_IR: قیمت ارز رمزنگاری

en: Crypto Currency Table
fa_IR: جدول ارز رمزنگاری

en: CryptoCurrency Marquee
fa_IR: رمزنگاری پولی متحرک

en: Cube
fa_IR: مکعب

en: Currency
fa_IR: واحد پول

en: Currency Format
fa_IR: قالب ارز

en: Currency Image
fa_IR: عکس ارز

en: Currency List
fa_IR: فهرست ارز

en: Currency Name
fa_IR: نام ارز

en: Currency Price
fa_IR: قیمت ارز

en: Currency Symbol
fa_IR: علامت ارز

[ctx: Currency Symbol]
en: Baht
fa_IR: بات

[ctx: Currency Symbol]
en: Dollar
fa_IR: دلار

[ctx: Currency Symbol]
en: Euro
fa_IR: یورو

[ctx: Currency Symbol]
en: Franc
fa_IR: فرانک

[ctx: Currency Symbol]
en: Guilder
fa_IR: گیلدر

[ctx: Currency Symbol]
en: Krona
fa_IR: کرونا

[ctx: Currency Symbol]
en: Lira
fa_IR: لیر

[ctx: Currency Symbol]
en: Peseta
fa_IR: پستا

[ctx: Currency Symbol]
en: Peso
fa_IR: پشو

[ctx: Currency Symbol]
en: Pound Sterling
fa_IR: پوند استرلینگ

[ctx: Currency Symbol]
en: Real
fa_IR: رئال

[ctx: Currency Symbol]
en: Ruble
fa_IR: روبل

[ctx: Currency Symbol]
en: Rupee
fa_IR: روپیه

[ctx: Currency Symbol]
en: Rupee (Indian)
fa_IR: روپیه (هند)

[ctx: Currency Symbol]
en: Shekel
fa_IR: شکل (اسرائیل)

[ctx: Currency Symbol]
en: Taka
fa_IR: همین است

[ctx: Currency Symbol]
en: Won
fa_IR: وون

[ctx: Currency Symbol]
en: Yen/Yuan
fa_IR: ین/یوان

en: Currency Text
fa_IR: متن ارز

en: Current Date
fa_IR: تاریخ فعلی

en: Current Date Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه تاریخ جاری

en: Current Date Color
fa_IR: رنگ تاریخ کنونی

en: Current Date Hover Background
fa_IR: تاریخ فعلی شناور پس زمینه

en: Current Date Hover Color
fa_IR: رنگ شناور تاریخ جاری

en: Current Page
fa_IR: صفحه ی کنونی

en: Current Time
fa_IR: زمان فعلی

en: Custom
fa_IR: دلخواه

en: Custom Attributes
fa_IR: ویژگی های سفارشی

en: Custom Caption
fa_IR: عنوان سفارشی

en: Custom Carousel
fa_IR: کروسل دلخواه

en: Custom Content
fa_IR: محتوای سفارشی

en: Custom Content After
fa_IR: محتوای سفارشی پس از

en: Custom Content Before
fa_IR: محتوای سفارشی قبل از

en: Custom Date Format
fa_IR: قالب دلخواه تاریخ

en: Custom End Date
fa_IR: تاریخ پایان سفارشی

en: Custom Format
fa_IR: قالب دلخواه

en: Custom GMT
fa_IR: GMT دلخواه

en: Custom GMT
fa_IR: GMT دلخواه

en: Custom Gallery
fa_IR: گالری سفارشی

en: Custom HTML Table
fa_IR: جدول HTML سفارشی

en: Custom Icon
fa_IR: آیکون دلخواه

en: Custom JSON Code
fa_IR: کد JSON سفارشی

en: Custom Label
fa_IR: برچسب دلخواه

en: Custom Link
fa_IR: لینک دلخواه

en: Custom Lost Password URL
fa_IR: URL رمز عبور سفارشی

en: Custom Margin
fa_IR: فاصله بیرونی دلخواه

en: Custom Message
fa_IR: پیام سفارشی

en: Custom Prefix xAxes
fa_IR: پیشوند xAxes سفارشی

en: Custom Prefix yAxes
fa_IR: پیشوند سفارشی yAxes

en: Custom Profile
fa_IR: پروفایل سفارشی

en: Custom Register URL
fa_IR: آدرس لینک دلخواه ثبت‌نام

en: Custom Selector
fa_IR: انتخاب کننده سفارشی

en: Custom Shape
fa_IR: شکل سفارشی

en: Custom Start Date
fa_IR: تاریخ شروع سفارشی

en: Custom Styles
fa_IR: استایل‌ سفارشی

en: Custom Suffix xAxes
fa_IR: پسوند xAxes سفارشی

en: Custom Suffix yAxes
fa_IR: پسوند yAxes سفارشی

en: Custom Symbol
fa_IR: علامت دلخواه

en: Custom Text
fa_IR: متن سفارشی

en: Custom Timezone
fa_IR: منطقه زمانی سفارشی

en: Custom URL
fa_IR: آدرس سفارشی

en: Custom Width(px)
fa_IR: عرض کامل (%)

en: Custom marker
fa_IR: نشانگر سفارشی

en: DESC
fa_IR: نزولی

en: Dailymotion Video
fa_IR: ویدیوی Dailymotion

en: Dark
fa_IR: تیره

en: Dark Mode
fa_IR: حالت تاریک

en: Darken
fa_IR: تیره کردن

en: Dashboard
fa_IR: پیشخوان

en: Dashed
fa_IR: خط فاصلعه دار

en: Data
fa_IR: داده

en: Data Alignment
fa_IR: ترازبندی داده

en: Data Table Settings
fa_IR: تنظیمات جدول داده

[ctx: DataTable String]
en: Next
fa_IR: بعدی

[ctx: DataTable String]
en: Previous
fa_IR: قبلی

[ctx: DataTable String]
en: Search :
fa_IR: جستجو:

[ctx: DataTable String]
en: Show %1s Entries
fa_IR: نمایش %1s ورودی

[ctx: DataTable String]
en: Showing %1s to %2s of %3s entries
fa_IR: نمایش %1s به %2s از %3s ورودی

en: Dataset Label
fa_IR: برچسب داده

en: Dataset Label #1
fa_IR: برچسب داده #1

en: Dataset Label #2
fa_IR: برچسب داده #2

en: Dataset Label #3
fa_IR: برچسب داده #3

en: Dataset Label #4
fa_IR: برچسب داده #4

en: Dataset Label #5
fa_IR: برچسب داده #5

en: Datasets
fa_IR: داده تنظیم شده

en: Datatable
fa_IR: جدول داده

en: Date
fa_IR: تاریح

en: Date Background
fa_IR: پیش زمینه تاریخ

en: Date Color
fa_IR: رنگ تاریخ

en: Date Format
fa_IR: قالب تاریخ

en: Date Hover Background
fa_IR: تاریخ شناور پس زمینه

en: Date Hover Color
fa_IR: رنگ شناور تاریخ

en: Date Typography
fa_IR: تایپوگرافی تاریخ

en: Date set according to your timezone: %s.
fa_IR: تاریخ تعیین شده با توجه به منطقه زمانی شما: %s.

en: Day
fa_IR: روز

en: Day Alignment
fa_IR: ترازبندی روز

en: Day Color
fa_IR: رنگ روز

en: Day Level
fa_IR: سطح روز

en: Day Mode
fa_IR: حالت روز

en: Day Typography
fa_IR: تایپوگرافی روز

en: Day and Time
fa_IR: روز و زمان

en: Days
fa_IR: روزها

en: December
fa_IR: دسامبر

en: Decimal Symbol
fa_IR: نماد اعشار

en: Decimal places
fa_IR: مکان های اعشار

en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

en: Default Active
fa_IR: فعال پیشفرض

en: Default Nav
fa_IR: ناوبری پیش فرض

en: Default Shapes
fa_IR: اشکال پیش فرض

en: Default Volume
fa_IR: ولوم پیش فرض

en: Default Zoom
fa_IR: بزرگنمایی پیش فرض

en: Default description. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
fa_IR: توضیحات پیش فرض Lorem Ipsum به سادگی متن ساختگی صنعت چاپ و تحریر است.

en: Delay
fa_IR: تاخیر

en: Delay Hide
fa_IR: تاخیر در پنهان کردن

en: Delay Show
fa_IR: نمایش تاخیر

en: Depth
fa_IR: عمق

en: Descending
fa_IR: نزولی

en: Description
fa_IR: توضيحات

en: Description Background
fa_IR: پیش زمینه توضیحات

en: Description Color
fa_IR: رنگ توضیح

en: Description Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی کردن توضیحات در تلفن همراه ؟

en: Description Padding
fa_IR: فاصله داخلی توضیحات

en: Description:
fa_IR: توضیحات:

en: Design
fa_IR: طراحی

en: Desktop
fa_IR: دستک‌تاپ

en: Desktop to Larger
fa_IR: دسکتاب به بزرگ

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Details Link
fa_IR: لینک جزئیات

en: Dev Mode
fa_IR: حالت Dev

en: Device Slider
fa_IR: اسلایدر دستگاه

en: Difference
fa_IR: تفاوت

en: Direction
fa_IR: جهت

en: Disqus
fa_IR: بحث

en: Disqus User Name
fa_IR: نام کاربری Disqus

en: Distance
fa_IR: فاصله

en: Divider
fa_IR: تقسیم کننده

en: Divider Color
fa_IR: رنگ تقسیم کننده

en: Divider Crop
fa_IR: تقسیم محصول

en: Divider Size
fa_IR: اندازه تقسیم کننده

en: Divider Type
fa_IR: نوع تقسیم کننده

en: Do not show the overlay with before and after.
fa_IR: قبل و بعد از پوشش را نشان ندهید.

en: Document Height
fa_IR: ارتفاع سند

en: Document Viewer
fa_IR: نمایش دهنده سند

en: Documentation
fa_IR: اسناد

en: Don't set yes when you set lightbox image with marker.
fa_IR: بله را زمانی که تصویر لایت باکس را با نشانگر تنظیم می کنید، تنظیم نکنید.

en: Don't use with others addon effect so it will work abnormal.
fa_IR: با دیگران افزودن اثر اضافی را استفاده نکنید تا کار غیر عادی انجام شود.

en: Dot Size
fa_IR: اندازه نقطه

en: Dots
fa_IR: نقطه

en: Dots Color
fa_IR: رنگ نقطه‌ها

en: Dots Offset
fa_IR: افست نقطه

en: Dots Position
fa_IR: موقعیت نقطه‌ها

en: Dots Size
fa_IR: اندازه‌ی نقطه‌ها

en: Dotted
fa_IR: نقطه دار

en: Double
fa_IR: دوبرابر

en: Doughnut
fa_IR: دونات

en: Down
fa_IR: پایین

en: Download Monitor
fa_IR: دانلود مانیتور

en: Downloaded
fa_IR: دانلود شد

en: Drag
fa_IR: کشیدن

en: Drag Color
fa_IR: رنگ را بکشید

en: Drama B - DREAMS
fa_IR: درام بی - درام‌ها

en: Dropbar
fa_IR: دراپ بار

en: Dropbar Content
fa_IR: محتوای دراپ بار

en: Dropbar Offset
fa_IR: افست دراپ بار

en: Dropbar Options
fa_IR: تنظیمات دراپ بار

en: Dropbar Position
fa_IR: موقعیت دراپ بار

en: Dropbar content goes here
fa_IR: محتوای دراپ بار در اینجا می رود

en: Dropdown
fa_IR: کرکره‌ای

en: Dropdown Alignment
fa_IR: ترازبندی کشویی

en: Dropdown Background
fa_IR: پیش زمینه کشویی

en: Dropdown Button
fa_IR: دکمه کشویی

en: Dropdown Duration
fa_IR: مدت زمان کشویی

en: Dropdown Menu
fa_IR: منوهای کشویی

en: Dropdown Menus
fa_IR: منوهای کشویی

en: Dropdown Mode
fa_IR: حالت کشویی

en: Dropdown Offset
fa_IR: افست کشویی

en: Dropdown Options
fa_IR: گزینه‌های کشویی

en: Dropdown Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی کشویی

en: Dropdown Position
fa_IR: موقعیت کشویی

en: Dropdown Style
fa_IR: طرح کشویی

en: Dropdown Width
fa_IR: عرض کشویی

en: Dual Button
fa_IR: دو دکمه

en: Due Date
fa_IR: موعد مقرر

en: Duration
fa_IR: مدت زمان

en: Duration(s)
fa_IR: مدت زمان (ها)

en: Dynamic
fa_IR: پویا

en: Dynamic Bullets?
fa_IR: پویا ؟

en: Dynamic Days & Times
fa_IR: روزها و بارهای پویا

en: ED Downloads
fa_IR: دانلودهای ED

en: Easing
fa_IR: پاک کردن

en: Easy Digital Download
fa_IR: ایزی دیجیتال دانلودز

en: Easy Digital Download Integration
fa_IR: یکپارچه‌سازی با Easy Digital Download

en: Easy Digital Download Item
fa_IR: مورد دانلود دیجیتال آسان

en: Easy Digital Downloads
fa_IR: ایزی دیجیتال دانلودز

en: Easy Digital Downloads History
fa_IR: تاریخچه دانلود‌های دیجیتال آسان

en: Easy Digital Downloads Purchase History
fa_IR: تاریخچه خرید دانلودهای دیجیتال آسان

en: Easy Download Profile Editor
fa_IR: ویرایشگر پروفایل دانلود آسان

en: Edge
fa_IR: اچ

en: Edge Dark
fa_IR: اچ تاریک

en: Edit Custom Template
fa_IR: ویرایش الگوی دلخواه

en: Edit Page
fa_IR: ویرایش صفحه

en: Edit Profile
fa_IR: ویرایش پروفایل

en: Edit Template
fa_IR: ویرایش قالب

en: Editor
fa_IR: ویرایشگر

en: Effect
fa_IR: جلوه

en: Effect A
fa_IR: افکتA

en: Effect B
fa_IR: افکت B

en: Effect C
fa_IR: افکت C

en: Effect D
fa_IR: افکت D

en: Effect E
fa_IR: افکت E

en: Effect F
fa_IR: افکت F

en: Effect G
fa_IR: افکت G

en: Effect H
fa_IR: افکت H

en: Effect I
fa_IR: افکت I

en: Ekip
fa_IR: تیم

en: Element
fa_IR: المان

en: Element Pack
fa_IR: المنتور پک

en: Element Pack License
fa_IR: لایسنس المنتور پک

en: Element Pack License Information
fa_IR: افزونه توسط سایت PluginYab.ir تهیه و ثبت شده است

en: Element Pack Templates
fa_IR: الگورهای المنت پک

en: Element Pack is a packed of elementor widgets. This plugin gives you extra widgets features for elementor page builder plugin.
fa_IR: المنتور پک مجموعه‌ای از ابزارک‌های المنتور است. این پلاگین حاوی ابزارک‌های ویژه برای صفحه‌ساز المنتور است .

en: Element Space
fa_IR: فضای المان

en: Elementor
fa_IR: المنتور

en: Elementor Extend
fa_IR: گسترش المنتور

en: Elementor Template
fa_IR: الگوی المنتور

en: Email
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email *
fa_IR: ایمیل*

en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email Field
fa_IR: فیلد ایمیل

en: Email Field Placeholder
fa_IR: نام پیشنهادی فیلد ایمیل

en: Email Label
fa_IR: برچسب ایمیل

en: Email Placeholder
fa_IR: متن پیشنهادی ایمیل

en: Email*
fa_IR: ایمیل*

en: Enable Equal Height
fa_IR: قد برابر را فعال کنید

en: Enable Parallax?
fa_IR: فعال‌سازی پارالاکس ؟

en: Enable Particles?
fa_IR: فعال‌سازی حروف ها؟

en: Enable Sticky
fa_IR: فعال‌سازی چسبنده

en: Enable Visibility Control
fa_IR: کنترل قابلیت دید را فعال کنید

en: Enables an extra set of restrictions for the content
fa_IR: فعال‌سازی یک سری محدودیت اضافه برای محتوا

en: End
fa_IR: پایان

en: End Color
fa_IR: رنگ پایان

en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End Date:
fa_IR: تاریخ پایان:

en: End Frame
fa_IR: فریم پایان

en: End Point
fa_IR: نقطه پایان

en: End Time
fa_IR: زمان پایان

en: Enter Day
fa_IR: روز را وارد کنید

en: Enter Password
fa_IR: کلمه عبور را وارد نمایید

en: Enter Post ID
fa_IR: شناسه نوشته را وارد کنید

en: Enter Product ID
fa_IR: شناسه محصول را وارد کنید

en: Enter Template ID
fa_IR: شناسه قالب را وارد کنید

en: Enter Time
fa_IR: زمان را وارد کنید

en: Enter a CSV File URL
fa_IR: نشانی اینترنتی فایل CSV را وارد کنید

en: Enter data values by semicolon separated(;). Example: 10; 20; 30; 40; 50 etc
fa_IR: مقادیر داده‌ها را با استفاده از جدا کننده(;) وارد کنید. مثال: 10; 20; 30; 40; 50 و غیره

en: Enter data values by semicolon separated(;). Example: 2; 4; 8; 16; 32 etc
fa_IR: مقادیر داده‌ها را با استفاده از جدا کننده(;) وارد کنید. مثال: 2; 4; 8; 16; 32 غیره

en: Enter instagram User Token if you want to show separated user's photos
fa_IR: اگر می خواهید عکس های کاربر جدا شده نشان داده شود ، توکن کاربر را وارد کنید

en: Enter password
fa_IR: کلمه عبور را وارد نمایید

en: Enter your Counter Number
fa_IR: شماره شمارنده خود را وارد کنید

en: Enter your Decimal Symbol
fa_IR: نماد اعشار خود را وارد کنید

en: Enter your Decimal places
fa_IR: مکانهای اعشار خود را وارد کنید

en: Enter your Duration
fa_IR: مدت زمان خود را وارد کنید

en: Enter your Prefix
fa_IR: پیشوند خود را وارد کنید

en: Enter your Suffix
fa_IR: پسوند خود را وارد کنید

en: Enter your advanced heading
fa_IR: عنوان پیشرفته خود را وارد کنید

en: Enter your caption about the image
fa_IR: کپشن خود را در مورد این تصویر را وارد کنید

en: Enter your content text
fa_IR: متن محتوای خود را وارد کنید

en: Enter your description
fa_IR: توضیح خود را وارد کنید

en: Enter your forum ID here, to get this id go to dashboard then go into the forum and open a specific post
fa_IR: نام کاربری خود را در اینجا وارد کنید تا این شناسه به داشبورد برسد و سپس به انجمن بروید و یک پست خاص را باز کنید

en: Enter your image caption
fa_IR: عنوان تصویر را وارد کنید

en: Enter your json TEXT
fa_IR: متن json خود را وارد کنید

en: Enter your json URL
fa_IR: آدرس json خود را وارد کنید

en: Enter your language number
fa_IR: شماره زبان خود را وارد کنید

en: Enter your license key here, to activate Element Pack Pro, and get full feature updates and premium support.
fa_IR: لطفاً کلید لایسنس خود را برای فعال‌سازی المنتور پک وارد کنید تا ویژگی‌ آپدیت خودکار و پشتیبانی فعال شود.

en: Enter your lottie josn file, if you don't understand lottie json file so please %1s look here %2s
fa_IR: اگر فایل lottie json را نمی فهمید ، لطفاً پرونده lottie json خود را وارد کنید ، بنابراین لطفا %1s اینجا نگاه کنید %2s

en: Enter your lottie josn text, if you don't understand lottie json file so please %1s look here %2s
fa_IR: اگر متن lottie json را نمی فهمید ، متن lottie json خود را وارد کنید ، بنابراین لطفا %1s در اینجا %2s جستجو کنید

en: Enter your main heading here
fa_IR: عنوان اصلی خود را اینجا وارد کنید

en: Enter your prefix title
fa_IR: پیش عنوان خود را وارد کنید

en: Enter your split text
fa_IR: متن تقسیم خود را وارد کنید

en: Enter your sub title
fa_IR: زیرنویس خود را وارد کنید

en: Enter your suffix title
fa_IR: عنوان پسوند خود را وارد کنید

en: Enter your title
fa_IR: عنوان خود را وارد کنید

en: Enter your video link
fa_IR: پیوند ویدیو خود را وارد کنید

en: Enter your widget ID or class (for example: #my-gallery) which widget you want to attached the toogle.
fa_IR: شناسه ویجت یا کلاس خود را وارد کنید (برای مثال: #my-galler) که ویجت را می خواهید تغییر وضعیت ضمیمه کنید.

en: Envelope
fa_IR: پاكت نامه

en: Equal Height
fa_IR: قد برابر

en: Equal Height For
fa_IR: ارتفاع برابر برای

en: Equal Tab Height
fa_IR: ارتفاع برابر زبانه

en: Erect
fa_IR: ساخت

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه خطا

en: Error Correction Level
fa_IR: خطای اصلاح سطح

en: Error Description Color
fa_IR: رنگ توضیحات خطا

en: Error Field Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه فیلد خطا

en: Error Field Input Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه خطای فیلد ورودی

en: Error Field Input Border Width
fa_IR: خطای عرض حاشیه ورودی فیلد

en: Error Field Label Color
fa_IR: رنگ برچسب فیلد خطا

en: Error Messages
fa_IR: پیام‌های خطا

en: Errors
fa_IR: خطاها

en: Even Columns
fa_IR: ستون‌های زوج

en: Even Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد زوج

en: Even Row Background
fa_IR: پس زمینه ردیف یکسان

en: Event Button
fa_IR: دکمه رویداد

en: Event Calendar
fa_IR: تقویم رویدادها

en: Event Calendar Not Installed
fa_IR: تقویم رویداد نصب نشده است

en: Event Carousel
fa_IR: چرخ فلک رویداد

en: Event Countdown
fa_IR: شمارش معکوس رویداد

en: Event Date
fa_IR: تاریخ رویداد

en: Event Grid
fa_IR: لیست رویداد

en: Event List
fa_IR: لیست رویداد

en: Event Title
fa_IR: عنوان رویداد

en: Everest Forms
fa_IR: فرم های اورست

en: Excerpt
fa_IR: طول خلاصه

en: Excerpt Color
fa_IR: رنگ خلاصه

en: Excerpt Length
fa_IR: طول خلاصه مطلب

en: Excerpt Limit
fa_IR: حداکثر محدودیت

en: Excerpt Margin
fa_IR: حاشیه قطعه

en: Excerpt Typography
fa_IR: خلاصه ی تایپوگرافی

en: Exclude Product(s)
fa_IR: حذف محصولات

en: Exclude Replies
fa_IR: حذف پاسخ‌ها

en: Exclusion
fa_IR: خروج

en: Execute Buttons
fa_IR: دکمه‌های اجرا

en: Exit Popup
fa_IR: خروج پاپ آپ

en: Expand
fa_IR: گسترش

en: Expiry Days
fa_IR: روزهای انقضا

en: External
fa_IR: خارجی

en: External Link
fa_IR: لینک خارجی

en: Extra Large
fa_IR: خیلی بزرگ

en: Extra Option
fa_IR: گزینه اضافی

en: Extra Small
fa_IR: بسیار کوچک

en: FAQ
fa_IR: سوالات متداول

en: Fable
fa_IR: داستان

en: Facebook
fa_IR: فیس‌بوک

en: Facebook APP ID
fa_IR: شناسه برنامه فیسبوک

en: Facebook APP Secret
fa_IR: رمز برنامه فیسبوک

en: Facebook Page URL
fa_IR: شناسه صفحه فیسبوک

en: Facebook Reviews
fa_IR: بررسی های فیسبوک

en: Fade
fa_IR: محو

en: Fail to load. Try again
fa_IR: بارگیری نشد. دوباره امتحان کنید

en: Fail to upload. Try again
fa_IR: بارگیری نشد. دوباره امتحان کنید

en: Fail to upload. Try again.
fa_IR: بارگیری نشد. دوباره امتحان کنید.

en: Fancy Animation
fa_IR: انیمیشن فانتزی

en: Fancy Card
fa_IR: کارت فانتزی

en: Fancy Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون فانتزی

en: Fancy Icons
fa_IR: آیکون های فانتزی

en: Fancy List
fa_IR: لیست فانتزی

en: Fancy Slider
fa_IR: اسلایدر فانتزی

en: Fancy Slider Item One
fa_IR: مورد اول اسلایدر فانتزی

en: Fancy Slider Item Three
fa_IR: مورد سوم اسلایدر فانتزی

en: Fancy Slider Item Two
fa_IR: مورد دوم اسلایدر فانتزی

en: Fancy Tabs
fa_IR: زبانه های فانتزی

en: Fancy Tabs Item Four
fa_IR: مورد چهارم زبانه های فانتزی

en: Fancy Tabs Item One
fa_IR: مورد اول زبانه های فانتزی

en: Fancy Tabs Item Three
fa_IR: مورد سوم زبانه های فانتزی

en: Fancy Tabs Item Two
fa_IR: مورد دوم زبانه های فانتزی

en: Fancy Tabs Items
fa_IR: موارد زبانه های فانتزی

en: Fast
fa_IR: سریع

en: Favourite
fa_IR: مورد علاقه

en: Featured
fa_IR: ویژگی‌ها

en: Featured Box
fa_IR: جعبه ویژگی

en: Featured Box Title
fa_IR: عنوان جعبه ویژه

en: Featured Image Style
fa_IR: طرح تصویر شاخص

en: Featured Item
fa_IR: مورد برجسته

en: Featured Item Height
fa_IR: ارتفاعایتم یا مورد دادخ شده

en: Featured Layout Style
fa_IR: طرح و چیدمان

en: Features
fa_IR: ویژگی‌ها

en: February
fa_IR: فوریه

en: Fedara Style
fa_IR: طرح Fedara

en: Field Description
fa_IR: توضیحات زمینه

en: Field Placeholder Color
fa_IR: رنگ متن نگهدارنده زمینه

en: Field Space
fa_IR: فضای فیلد

en: Field Spacing
fa_IR: فاصله زمینه

en: Field Text Color
fa_IR: رنگ متن زمینه

en: Fields
fa_IR: زمینه‌ها

en: Fieldset
fa_IR: مزرعه

en: File Name Digit Number
fa_IR: شماره دیجیتالی نام فایل

en: File Source
fa_IR: منبع فایل

en: Fill Circle
fa_IR: دایره را پر کنید

en: Fill Color
fa_IR: رنگ پرشده

en: Filled
fa_IR: پر شده

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Filter Bar
fa_IR: نوار فیلتر

en: Finalio
fa_IR: پایان

en: Finest
fa_IR: بهترین

en: Firefox
fa_IR: فایرفاکس

en: First Name
fa_IR: نام

en: First Name Label
fa_IR: برچسب نام

en: First Name Placeholder
fa_IR: نگهدارنده فیلد نام

en: First Slide
fa_IR: اولین اسلاید

en: First item on the list
fa_IR: اولین مورد روی این لیست

en: Fish Frenzy - Oceans Clip
fa_IR: دیوانگی ماهی - کلیپ اقیانوس ها

en: Five (No Features List)
fa_IR: پنج (بدون لیست امکانات)

en: Fixed
fa_IR: ثابت

en: Fixed Nav
fa_IR: ناوبری ثابت

en: Fixed Player
fa_IR: پخش کننده ثابت

en: Fixed Position
fa_IR: موقعیت ثابت

en: Flat
fa_IR: تخت

en: Flexure
fa_IR: انعطاف پذیری

en: Flip
fa_IR: فلیپ

en: Flip Box
fa_IR: جعبه تلنگر

en: Flip Direction
fa_IR: جهت تلنگر

en: Flip Dropbar
fa_IR: تلنگر دراپ بار

en: Flip Effect
fa_IR: افکت تلنگر

en: Floret
fa_IR: فلور

en: Fluent Forms
fa_IR: فرم های روان

en: Focus
fa_IR: کانون

en: Follow
fa_IR: دنبال کردن

en: Follow Button
fa_IR: دکمه دنبال کردن

en: Follow Button Text
fa_IR: متن دکمه را دنبال کنید

en: Follow Color
fa_IR: رنگ دنبال کردن

en: Follow Me
fa_IR: دنبال کردن من

en: Follow Me Text
fa_IR: متن دنبال کردن

en: Follow Text
fa_IR: متن دنبال کردن

en: Follow Text Color
fa_IR: رنگ متن فالو

en: Follow on Instagram
fa_IR: در اینستاگرام دنبال کنید

en: Followers
fa_IR: دنبال کنندگان

en: Following
fa_IR: دنبال کردن

en: Footer
fa_IR: پانوشت

en: Footer Info
fa_IR: اطلاعات پانوشت

en: Footer Info Hide
fa_IR: مخفی کردن اطلاعات پاصفحه

en: Footer Text/Navigation Gap
fa_IR: متن پاصفحه/ ناوبری Gap

en: For details please look <a href="%s" target="_blank">here</a>
fa_IR: برای جزئیات بیشتر به <a href="%s" target="_blank"> اینجا </a> مراجعه کنید

en: For example: <b>%1s</b> or Go <a href="%2s" target="_blank">this link</a> and copy and paste the radius value.
fa_IR: به عنوان مثال: <b>%1s </ b> یا Go <a href="%2s" target="_blank"> این پیوند </a> و مقدار شعاع را کپی کنید و آن را وارد کنید.

en: For example: your page link is https://facebook.com/bdthemes so your page ID is: bdthemes
fa_IR: به عنوان مثال: پیوند صفحه شما https://facebook.com/bdthemes است بنابراین شناسه صفحه شما: bdthemes

en: For example: your page link is https://www.yelp.com/biz/apple-store-new-york so your business ID is: apple-store-new-york
fa_IR: به عنوان مثال: پیوند صفحه شما https://www.yelp.com/biz/apple-store-new-york است بنابراین شناسه تجارت شما این است: apple-store-new-york

en: For show ID <a href="admin.php?page=mailchimp-for-wp-forms" target="_blank"> Click here </a>
fa_IR: برای نمایشID <a href="admin.php?page=mailchimp-for-wp-forms" target="_blank"> اینجا کلیک کنید </a>

en: Forecast
fa_IR: پیش بینی

en: Form Container
fa_IR: کانتینر فرم

en: Form Fields
fa_IR: زمینه‌های فرم

en: Form Fields Label
fa_IR: برچسب زمینه های فرم

en: Form Label
fa_IR: برچسب فرم

en: Form Not Found!
fa_IR: فرم پیدا نشد!

en: Form Style
fa_IR: طرح فرم

en: Form Submit Button
fa_IR: دکمه ارسال فرم

en: Forms
fa_IR: فرم‌ها

en: Forms Layout
fa_IR: طرح‌بندی فرمها

en: Forum Form
fa_IR: فرم انجمن

en: Forum Index
fa_IR: صفحه اول انجمن

en: Four
fa_IR: 4

en: Four (Header in at Middle)
fa_IR: چهار (سربرگ در میانه)

en: Fraction Color
fa_IR: رنگ شکاف

en: Fraction Offset
fa_IR: افست غلظت

en: Fractional Part
fa_IR: قسمت جزئی

en: Frame Time
fa_IR: زمان فریم

en: Framed
fa_IR: قاب دار

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: Friends Type
fa_IR: نوع دوستان

en: Front
fa_IR: فرانت

en: Full
fa_IR: اندازه‌ کامل

en: Full Name
fa_IR: نام کامل

en: Full Width
fa_IR: عرض کامل (برای طرح: عرض کامل)

en: Full screen
fa_IR: تمام صفحه

en: Fullscreen
fa_IR: تمام صفحه

en: Fullscreen Button
fa_IR: دکمه تمام صفحه

en: Fullscreen Control
fa_IR: کنترل تمام صفحه

en: Fullwidth Button
fa_IR: دکمه تمام عرض

en: Fullwidth Email Field
fa_IR: فیلد ایمیل تمام عرض

en: Fullwidth Input
fa_IR: ورودی تمام عرض

en: Fullwidth Nav on Mobile
fa_IR: عرض کامل ناوبری روی موبایل

en: Fullwidth Texarea
fa_IR: تمام عرض ناحیه متن

en: Furrow
fa_IR: فرورو

en: G2 Avg. Rating
fa_IR: میانگین رتبه بندی G2

en: G2 Page URL
fa_IR: پیوند صفحه G2

en: G2 Reviews
fa_IR: بررسی های G2

en: G2 Total Rating
fa_IR: رتبه کل G2

en: G2 will show statically right now but we are working for dynamic part.
fa_IR: G2 در حال حاضر به صورت ایستا نشان داده می شود اما ما در حال کار برای قسمت پویا هستیم.

en: GMap Style
fa_IR: طرح GMap

en: Gallery Items
fa_IR: گالری آیتم‌ها

en: Gallery Layout
fa_IR: طرح بندی گالری

en: Gallery Mode
fa_IR: حالت گالری

en: Gap
fa_IR: فاصله

en: Gecko Ascending
fa_IR: صعودی خانگی

en: Gecko Descending
fa_IR: نزولی خانگی

en: General
fa_IR: کلی

en: Generate Access Token
fa_IR: ایجاد توکن دسترسی

en: Genesis
fa_IR: پیدایش

en: Get Enrolled
fa_IR: ثبت نام کنید

en: Get Support
fa_IR: دریافت پشتیبانی

en: Global Color
fa_IR: رنگ سراسری

en: Global Link
fa_IR: لینک سراسری

en: Global Link URL
fa_IR: آدرس لینک سراسری

en: Go for Get Support
fa_IR: برو برای دریافت پشتیبانی

en: Go to %1s this link %2s and copy and paste your page access token from there.
fa_IR: به %1s این پیوند بروید به %2s و نشانه دسترسی صفحه خود را از آنجا کپی و جایگذاری کنید.

en: Go to <a href="https://developer.twitter.com/en/apps/create/" target="_blank">https://developer.twitter.com/en/apps/create</a> for create your Consumer key and Access Token.
fa_IR: برو به <a href="https://developer.twitter.com/en/apps/create/" target="_blank">https://developer.twitter.com/en/apps/create</a> برای ایجاد کلید خصوصی و توکن دسترسی.

en: Go to <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register#create-app" target="_blank">https://developers.facebook.com</a> for create your facebook APP ID.
fa_IR: برو به <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register#create-app" target="_blank">https://developers.facebook.com</a>برای ایجاد فیس بوک APP ID خود.

en: Go to <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started</a> for create your Consumer key and Access Token.
fa_IR: برو به <a href="https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/instagram-basic-display-api/getting-started</a> برای ایجاد کلید Consumer و Access Token خود استفاده کنید.

en: Go to <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key" target="_blank">https://developers.google.com</a> and <a href="https://console.cloud.google.com/google/maps-apis/overview">generate the API key</a> and insert here. This API key needs for show Advanced Google Map widget correctly. API Key also works for Google Review widget so you must enabled Places API too.
fa_IR: برو به <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key" target="_blank">https://developers.google.com</a> و <a href="https://console.cloud.google.com/google/maps-apis/overview"> کلید API را تولید کنید </a> و درج کنید این کلید API برای نمایش صحیح ویجت نقشه پیشرفته گوگل نیاز دارد. کلید API همچنین برای ابزارک بررسی های گوگل کار می کند بنابراین شما باید Places API را نیز فعال کنید.

en: Go to <a href="https://help.disqus.com/customer/portal/articles/1255134-updating-your-disqus-settings#account" target="_blank">https://help.disqus.com/</a> for know how to get user name of your disqus account.
fa_IR: برو به <a href="https://help.disqus.com/customer/portal/articles/1255134-updating-your-disqus-settings#account" target="_blank">https://help.disqus.com/</a>برای دانستن نحوه دریافت نام کاربری حساب کاربری شما.

en: Go to <a href="https://instagram.pixelunion.net/" target="_blank">This Link</a> and Generate the access token then copy and paste here.
fa_IR: به <a href="https://instagram.pixelunion.net/" target="_blank"> این لینک </a> بروید سپس یک توکن دسترسی ایجاد کنید و سپس اینجا را کپی و پیست بزنید.

en: Go to <a href="https://weatherstack.com/quickstart" target="_blank">https://weatherstack.com/quickstart</a> > Copy Key and Paste here.
fa_IR: به <a href="https://weatherstack.com/quickstart" target="_blank"> https://weatherstack.com/quickstart </a>> کلید را کپی کنید و اینجاد وارد کنید.

en: Go to this link: %1s snazzymaps.com %2s and pick a style, copy the json code from first with [ to last with ] then come back and paste here
fa_IR: به این لینک بروید : %1s snazzymaps.com %2s و یک طرحی را انتخاب کنید ، کد json را از ابتدا با [تا آخر با] کپی کنید سپس دوباره برگردید و در اینجا جایگذاری کنید

en: Go to your <a href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app" target="_blank">Yelp Developer Account</a> to get access client ID and Key. This credential need for Social Proof widget.
fa_IR: برو به <a href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app" target="_blank"> حساب توسعه دهنده Yelp </a> برای دریافت شناسه مشتری و کلید دسترسی. این نیاز اعتبار برای ویجت اثبات اجتماعی.

en: Go to your Google <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">developer</a> > Account.
fa_IR: به بخش <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank"> توسعه گوگل </a> > در حساب کاربری مراجعه کنید.

en: Go to your Google <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register#create-app" target="_blank">developer</a>
fa_IR: به بخش <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register#create-app" target="_blank"> توسعه گوگل بروید </a>

en: Go to your Google <a href="https://www.google.com/recaptcha/" target="_blank">reCAPTCHA</a> > Account > Generate Keys (reCAPTCHA V2 > Invisible) and Copy and Paste here.
fa_IR: رفتن به گوگل <a href="https://www.google.com/recaptcha/" target="_blank">reCAPTCHA</a> > حساب > تولید کلیدها (reCAPTCHA V2 > Invisible) و کپی کنید و قرار دهید.

en: Go to your Mailchimp > Account > Extras > API Keys (<a href="http://prntscr.com/k4li1n" target="_blank">http://prntscr.com/k4li1n</a>) then create a key and paste here.
fa_IR: به میل چیمپ خودتان بروید>حساب>اضافی>کلیدهای API (<a href="http://prntscr.com/k4li1n" target="_blank">http://prntscr.com/k4li1n</a>) سپس ایجاد کلید و قرار دادن در اینجا.

en: Go to your template > Edit template > look at here: http://prntscr.com/md5qvr for template ID.
fa_IR: رفتن به قالب > ویرایش قالب > اینجا را بینید: http://prntscr.com/md5qvr برای شناسه قالب.

en: Goggle Map Embed URL
fa_IR: آدرس جاسازی نقشه گوگل

en: Google Client ID
fa_IR: شناسه مشتری گوگل

en: Google Map
fa_IR: نقشه گوگل

en: Google Map API Key
fa_IR: کد API نقشه گوگل

en: Google Map URL
fa_IR: پیوند نقشه گوگل

en: Google Place ID
fa_IR: شناسه گوگل مکان

en: Google Reviews
fa_IR: بررسی های گوگل

en: Grab Cursor
fa_IR: گرفتن مکان نما

en: Gradient
fa_IR: گرادینت

en: Gravity Forms
fa_IR: گرویتی فرم

en: Grid Color
fa_IR: رنگ شبکه

en: Grid Entrance Animation
fa_IR: انیمیشن ورودی شبکه

en: Grid Layout
fa_IR: طرح بندی شبکه

en: Grid Lines
fa_IR: خطوط شبکه

en: Grid Tab Item
fa_IR: مورد زبانه توری

en: Groove
fa_IR: شیار

en: Groups Type
fa_IR: نوع گروه

en: HTML Tag
fa_IR: تگ HTML

en: HTML markup
fa_IR: نشانه گذاری HTML

en: Hard-Light
fa_IR: نور سبک

en: Hash Location
fa_IR: موقعیت هش

en: Header
fa_IR: سربرگ

en: Header Alignment
fa_IR: ترازبندی سربرگ

en: Header Area
fa_IR: ناحیه سربرگ

en: Header Background
fa_IR: پیش زمینه سرصفحه

en: Header Color
fa_IR: رنگ سربرگ

en: Header Text Color
fa_IR: رنگ متن سربرگ

en: Header Typography
fa_IR: تایپوگرافی سربرگ

en: Heading
fa_IR: سرعنوان

en: Heading Background
fa_IR: پیش‌زمینه سرصفحه

en: Heading Color
fa_IR: رنگ سربرگ

en: Heart
fa_IR: قلب

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Height(px)
fa_IR: ارتفاع (پیکسل)

en: Heline
fa_IR: هلین

en: Hello I am
fa_IR: سلام من هستم

en: Hello, I am contact with you because
fa_IR: سلام من با شما ارتباط دارم چون

en: Hello, My name is Adam Smith ! I am Web Developer at BDThemes LTD.
fa_IR: سلام ، اسم من Adam Smith است! من در BDThemes LTD توسعه دهنده وب هستم.

en: Help Desk
fa_IR: میز راهنما

en: Help Text Color
fa_IR: رنگ متن کمک

en: Help Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن کمک

en: Hey,
fa_IR: سلام،

en: Hi
fa_IR: سلام

en: Hidden
fa_IR: مخفی

en: Hidden for:
fa_IR: پنهان برای :

en: Hidden to Visible
fa_IR: پنهان کردن

en: Hide
fa_IR: پنهان

en: Hide Arrow Style
fa_IR: مخفی سازی طرح فلش

en: Hide Arrow on Mobile ?
fa_IR: مخفی کردن پیکان بر روی موبایل؟

en: Hide Delay
fa_IR: مخفی کردن تاخیر

en: Hide Empty
fa_IR: مخفی کردن خالی

en: Hide Free
fa_IR: مخفی کردن رایگان ها

en: Hide Header
fa_IR: سربرگ مخفی

en: Hide Out of Stock
fa_IR: مخفی کردن عدم موجودی انبار

en: Hide Title Divider
fa_IR: مخفی کردن عنوان تقسیم کننده

en: Hide arrows on mobile devices?
fa_IR: مخفی سازی فلش در دستگاه‌های تلفن همراه؟

en: Hide at
fa_IR: مخفی کردن در

en: Hide reCAPTCHA Bagde
fa_IR: مخفی کردن نشان Google reCaptcha

en: Hidie
fa_IR: هدی

en: High (30%)
fa_IR: بالا (30%)

en: Highlightrd Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه برجسته

en: Home
fa_IR: صفحه اصلی

en: Homepage
fa_IR: صفحه اصلی

en: HoneyComb Style
fa_IR: طرح لانه زنبوری

en: Honeycombs
fa_IR: لانه زنبوری

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Horizontal Layout
fa_IR: طرح افقی

en: Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی

en: Horizontal Parallax
fa_IR: پارالاکس افقی

en: Horizontal Position
fa_IR: جایگاه افقی

en: Horizontal Progress
fa_IR: پیشرفت افقی

en: Horizontal Space
fa_IR: فضای عمودی

en: Hot
fa_IR: داغ

en: Hour
fa_IR: ساعت‌

en: Hours
fa_IR: ساعت‌ها

en: Hovar (Mobile also turn off)
fa_IR: شناور(موبایل نیز خاموش است)

en: Hover
fa_IR: هاور

en: Hover
fa_IR: هاور

en: Hover Animation
fa_IR: انیمیشن‌هاور

en: Hover Background
fa_IR: پس زمینه شناور

en: Hover Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه شناور

en: Hover Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه شناور

en: Hover Box
fa_IR: جعبه شناور

en: Hover Box Five
fa_IR: هاور جعبه 5

en: Hover Box Four
fa_IR: هاور جعبه 4

en: Hover Box Items
fa_IR: موارد جعبه شناور

en: Hover Box One
fa_IR: هاور جعبه 1

en: Hover Box Six
fa_IR: هاور جعبه 6

en: Hover Box Three
fa_IR: هاور جعبه 3

en: Hover Box Two
fa_IR: هاور جعبه 2

en: Hover Color
fa_IR: رنگ‌هاور

en: Hover Effect
fa_IR: افکت‌هاور

en: Hover Item
fa_IR: مورد هاور

en: Hover Opacity (%)
fa_IR: شفافیت شناور(%)

en: Hover Rotate
fa_IR: چرخش شناور

en: Hover Style
fa_IR: حاشیه طرح

en: Hover Video
fa_IR: هاور ویدئو

en: Hover Video 01
fa_IR: هاور ویدئو 01

en: Hover Video 02
fa_IR: هاور ویدئو 02

en: Hover/Active Background
fa_IR: شناور / پیش زمینه فعال

en: How much hour(s) you want to cache.
fa_IR: چه مدت ساعت می خواهید کش را نگه دارید.

en: How much x parallax move happen on scroll.
fa_IR: چقدر حرکت پارالاکس x روی اسکرول اتفاق می افتد.

en: How much y parallax move happen on scroll.
fa_IR: حرکت پارالاکس چقدر است که در اسکرول اتفاق می افتد.

en: Hue
fa_IR: رنگ

en: I am Advanced Heading
fa_IR: من سزصفحه پیشرفته هستم

en: I am Trailer Box Description Text. You can change me anytime from settings.
fa_IR: من Trailer Box توضیحات متن هستم. شما می توانید هر زمان از تنظیمات تغییر دهید.

en: I am item content. Click edit button to change this text.
fa_IR: من مورد محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

en: I am item content. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: من مورد محتوا هستم برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. Lorem ipsum dolor sit amet، consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus، luctus غیره ullamcorper mattis، pulvinar dapibus leo.

en: I am slideshow description text, you can edit this text from slider items of slideshow content.
fa_IR: متن توضیح اسلایدشو, شما میتوانید این متن را از آیتم‌های محتوای اسلایدشو ویرایش کنید.

en: I am tab #1 content. Click edit button to change this text. One morning, when Gregor Samsa woke from troubled dreams, he found himself transformed in his bed into a horrible vermin.
fa_IR: من زبانه # 1 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. یک صبح، هنگامی که گرگور سامسا از رویاهای مضطرب از خواب بیدار شد، متوجه شد که خود را در یک تختخواب تبدیل کرده است به یک خرمالو وحشتناک.

en: I am tab #2 content. Click edit button to change this text. A collection of textile samples lay spread out on the table - Samsa was a travelling salesman.
fa_IR: من زبانه # 2 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. مجموعه ای از نمونه‌های نساجی روی میز گذاشته شد - سامسا یک فروشنده مسافر بود.

en: I am tab #3 content. Click edit button to change this text. Drops of rain could be heard hitting the pane, which made him feel quite sad. How about if I sleep a little bit longer and forget all this nonsense.
fa_IR: من زبانه # 3 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. قطره باران می تواند شنیده ضربه زدن به پنجره، که باعث شده او را بسیار ناراحت کننده احساس. در مورد اینکه اگر کمی طولانی بخوابم، این همه مزخرف را فراموش میکنم.

en: I am timeline item content. Click edit button to change this text. A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.
fa_IR: من محتوای مورد جدول زمانی است برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. آرامش فوق العاده تمام روح من را به دست آورده ام، مثل این صبح‌های خوشایند بهار که من با تمام قلبم لذت می برم. من تنها هستم و احساس لذت بردن از وجود در این نقطه، که برای سعادت روح مانند من ایجاد شده است.

en: ID
fa_IR: شناسە

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Icon Area Size
fa_IR: اندازه ناحیه آیکون

en: Icon Area Width(%)
fa_IR: عرض منطقه آیکون (%)

en: Icon Background
fa_IR: پیش زمینه آیکون

en: Icon Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه آیکون

en: Icon Box
fa_IR: آیکون جعبه

en: Icon Box Heading
fa_IR: آیکون جعبه سربرگ

en: Icon Box Sub Heading
fa_IR: زیرنویس آیکون جعبه

en: Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون

en: Icon Column Gap
fa_IR: فاصله ستون های آیکون

en: Icon Columns
fa_IR: ستون های آیکو

en: Icon Fill Color
fa_IR: آیکون پررنگ

en: Icon Flip
fa_IR: آیکون تلنگر

en: Icon Gap
fa_IR: آیکون Gap

en: Icon Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی آیکون

en: Icon Hover Color
fa_IR: آیکون شناور رنگ

en: Icon Inline
fa_IR: آیکون درون خطی

en: Icon Inline Spacing
fa_IR: فاصله درون خطی آیکون

en: Icon Nav
fa_IR: آیکون ناوبری

en: Icon On Hover
fa_IR: آیکون با هاور

en: Icon Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی مربوط به آیکون

en: Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون

en: Icon Rotate
fa_IR: آیکون چرخش

en: Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون

en: Icon Space
fa_IR: فاصله آیکون

en: Icon Spacing
fa_IR: فاصله بین آیکون‌ها

en: Icon Stroke Color
fa_IR: رنگ حرکت آیکون

en: Icon Style
fa_IR: طرح آیکون

en: Icon Type
fa_IR: نوع آیکون

en: Icon Vertical Alignment
fa_IR: ترازبندی عمودی آیکون

en: Icon Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی آیکون

en: Icon/Image
fa_IR: آیکون/تصویر

en: Iconnav
fa_IR: آیکون ناوبری

en: Iconnav Items
fa_IR: آیتم‌های آیکون ناوبری

en: Iconnav Position
fa_IR: موقعیت آیکون ناوبری

en: Iconnav Title
fa_IR: عنوان آیکون ناوبری

en: Iconnav Width
fa_IR: عرض آیکون ناوبری

en: Icons Background
fa_IR: پس زمینه آیکون

en: Icons Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی آیکون

en: Icons Style
fa_IR: طرح آیکون

en: If you don't want to scroll after specific section so set that section ID/CLASS here. for example: #section1 or .section1 it's support ID/CLASS
fa_IR: اگر نمی خواهید بعد از بخش خاصی اسکرول کنید، قسمت شناسه/ CLASS را در اینجا تنظیم کنید. برای مثال: # section1 یا .section1 آن ID / CLASS پشتیبانی است

en: If you don't yet have a license key, <a href="%s" target="_blank">get Element Pack now</a>.
fa_IR: اگر هنوز کلید لایسنس ندارید، <a href="%s" target="_blank">یکی در اینجا دریافت کنید</a>.

en: If you have long test tab so this can help design issue.
fa_IR: اگر برگه آزمون طولانی دارید ، بنابراین می تواند به مسئله طراحی کمک کند.

en: If you need mouse activity, you can fix z-index.
fa_IR: اگر به فعالیت ماوس نیاز دارید ، می توانید Z-Index را برطرف کنید.

en: If you set yes so tab will swiping on mobile device by touch.
fa_IR: اگر بله تنظیم کنید ، برگه با لمس روی دستگاه تلفن همراه می چرخد.

en: If you set yes so your music will automatically repeat again and again.
fa_IR: اگر بر روی بله تنظیم کنید، موسیقی شما به طور خودکار دوباره پخش خواهد شد.

en: If you turn on this option so set column even number for good looking
fa_IR: اگر این گزینه را روشن کنید، تعداد ستون را برای عدد خوب انتخاب کنید

en: If you want to load magnifying image as large so open right tab
fa_IR: اگر می‌خواهید بزرگنمایی تصویر را به عنوان زبانه سمت راست بزرگ باز کنید

en: If you want to override country name, for example: USA
fa_IR: اگر می‌خواهید نام کشور را لغو کنید، به عنوان مثال: ایالات متحده آمریکا

en: If you want to show any selected crypto currency in your table so type those currency name here. For example: bitcoin,ethereum,litecoin
fa_IR: اگر می خواهید برای هر ارز انتخابی خود را در جدول خود نشان دهید، نام آن را در اینجا وارد کنید. به عنوان مثال: بیتکوین، اتروم، لیتوکین

en: Iframe
fa_IR: آی‌فرم

en: Iframe Height
fa_IR: ارتفاع آی فریم

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Image #1
fa_IR: تصویر #1

en: Image #2
fa_IR: تصویر #2

en: Image #3
fa_IR: تصویر #3

en: Image #4
fa_IR: تصویر #4

en: Image #5
fa_IR: تصویر # 5

en: Image #6
fa_IR: تصویر # 6

en: Image Accordion
fa_IR: آکاردئون تصویر

en: Image Accordion Four
fa_IR: تصویر آکاردئون چهار

en: Image Accordion One
fa_IR: تصویر آکاردئون یک

en: Image Accordion Three
fa_IR: تصویر آکاردئون سه

en: Image Accordion Two
fa_IR: تصویر آکاردئون دو

en: Image Border
fa_IR: حاشیه تصویر

en: Image Border Radius
fa_IR: شعاع مرز تصویر

en: Image Compare
fa_IR: مقایسه تصویر

en: Image Effect
fa_IR: افکت تصویر

en: Image Effect?
fa_IR: افکت تصویر ؟

en: Image Expand
fa_IR: گسترش تصویر

en: Image Expand Item
fa_IR: گسترش تصویر

en: Image Expand Item Four
fa_IR: تصویر گسترش 4 مورد

en: Image Expand Item One
fa_IR: گسترش تصویر یک مورد

en: Image Expand Item Three
fa_IR: تصویر گسترش 3 مورد

en: Image Expand Item Two
fa_IR: تصویر گسترش 2 مورد

en: Image Fit
fa_IR: تناسب تصویر

en: Image Framing
fa_IR: قاب‌بندی تصویر

en: Image Fullwidth
fa_IR: تصویر تمام عرض

en: Image Gallery
fa_IR: گالری تصویر

en: Image Height
fa_IR: ارتفاع تصویر

en: Image Hover Effect
fa_IR: افکت‌هاور تصویر

en: Image Icon
fa_IR: تصویر آیکون

en: Image Magnifier
fa_IR: ذره بین تصویر

en: Image Mask
fa_IR: ماسک تصویر

en: Image Padding
fa_IR: فضای داخلی تصویر

en: Image Parallax
fa_IR: تصویر پارالاکس

en: Image Radius
fa_IR: شعاع تصویر

en: Image Ratio
fa_IR: نسبت تصویر

en: Image Scale Down
fa_IR: مقیاس پایین تصویر

en: Image Scale Up
fa_IR: مقیاس بالا تصویر

en: Image Size
fa_IR: اندازه عکس

en: Image Source
fa_IR: منبع تصویر

en: Image Style
fa_IR: طرح تصویر

en: Image Width
fa_IR: عرض تصویر

en: Image X Position
fa_IR: موقعیت X تصویر

en: Image Y Position
fa_IR: تصویر Y موقعیت

en: Image by:
fa_IR: تصویر توسط:

en: Image/Video
fa_IR: ویدئو/تصویر

en: Images Source
fa_IR: منبع تصویر

en: In
fa_IR: که در

en: Index
fa_IR: ایندکس

en: Index Area (any class/id selector)
fa_IR: ناحیه ایندکس (هر کلاس/شناسه انتخابگر)

en: Index Header Text
fa_IR: متن سربرگ اندیکس

en: Index Sticky
fa_IR: ایندکس چسبان

en: Index Tags
fa_IR: برچسب‌های ایندکس

en: Indicator
fa_IR: شاخص

en: Indicator Style
fa_IR: طرح شاخص

en: Infinite Loop
fa_IR: حلقه بی‌نهایت

en: Info
fa_IR: اطلاعات

en: Initially Opened
fa_IR: در ابتدا افتتاح شد

en: Inline
fa_IR: درون خطی

en: Inline/Description Text
fa_IR: متن داخل / توضیحات

en: Inner
fa_IR: داخلی

en: Inner Background
fa_IR: زمینه داخلی

en: Inner Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه داخلی

en: Inner Content
fa_IR: محتوای داخلی

en: Inner Content Between
fa_IR: فاصله بین محتوا

en: Inner Item
fa_IR: مورد داخلی

en: Inner Padding
fa_IR: فاصله داخلی

en: Inner Style
fa_IR: طرح داخلی

en: Input
fa_IR: ورودی

en: Input & Textarea
fa_IR: ورود و ناحیه متنی

en: Input Background
fa_IR: پیش زمینه ورودی

en: Input Border
fa_IR: حاشیه ورودی

en: Input Color
fa_IR: رنگ ورودی

en: Input Fields
fa_IR: زمینه های ورودی

en: Input Height
fa_IR: ارتفاع ورودی

en: Input Padding
fa_IR: فاصله داخلی ورودی

en: Input Radius
fa_IR: شعاع ورودی

en: Input Size
fa_IR: اندازه ورودی

en: Input Width
fa_IR: عرض ورودی

en: Input image caption here
fa_IR: کپشن تصویر را اینجا وارد کنید

en: Input image text here
fa_IR: متن ورودی تصویر در اینجا

en: Insert YouTube or Vimeo link
fa_IR: لینک یوتیوب یا Vimeo را وارد کنید

en: Instagram
fa_IR: اینستاگرام

en: Instagram Access
fa_IR: دسترسی به اینستاگرام

en: Instagram Access Token
fa_IR: توکن دسترسی اینستاگرام

en: Instagram App ID
fa_IR: شناسه برنامه اینستاگرام

en: Instagram App Secret
fa_IR: رمز برنامه اینستاگرام

en: Instagram Feed
fa_IR: خوراک اینستاگرام

en: Instagram Profile
fa_IR: پروفایل اینستاگرام

en: Instagram Token (Optional)
fa_IR: توکن اینستاگرام (اختیاری)

en: Install Elementor Now
fa_IR: نصب هم‌اکنون المنتور

en: Interactive Card
fa_IR: کارت تعاملی

en: Interactive Card Title
fa_IR: عنوان کارت تعاملی

en: It means that tabs nav will switch vertical to horizontal on mobile mode
fa_IR: این بدان معنی است که زبانه‌های ناوبری به حالت افقی در وضعیت تلفن همراه به عمودی تغییر می‌کنند

en: It means that when switch to the horizontal tabs mode from vertical mode
fa_IR: این بدان معنی است که هنگام تغییر حالت افقی زبانه‌ها از حالت عمودی

en: It's just work for main content, but not working with excerpt. If you set 0 so you will get full main content.
fa_IR: این فقط برای محتوای اصلی کار می کند ، اما با گزیده ای کار نمی کند. اگر 0 را تنظیم کنید ، محتوای اصلی کامل را دریافت خواهید کرد.

en: Item
fa_IR: مورد

en: Item Alignment
fa_IR: ترازبندی مورد

en: Item Background
fa_IR: پیش‌ زمینه مورد

en: Item Border
fa_IR: حاشیه مورد

en: Item Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه مورد

en: Item Border Width
fa_IR: عرض حاشیه مورد

en: Item Color
fa_IR: رنگ مورد

en: Item Gap
fa_IR: فاصله مورد

en: Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد

en: Item Limit
fa_IR: محدودیت مورد

en: Item Match Height
fa_IR: ارتفاع تطابق مورد

en: Item Padding
fa_IR: فاصله فضای داخلی مورد

en: Item Spacing
fa_IR: فاصله مورد

en: Item Style
fa_IR: طرح مورد

en: Item Text Align
fa_IR: ترازبندی متن مورد

en: Items
fa_IR: آیتم‌ها

en: January
fa_IR: ژانویه

en: January; February; March; April; May
fa_IR: ژانویه; فوریه; مارس; اپریل; می

en: July
fa_IR: جولای

en: June
fa_IR: ژوئن

en: Justified
fa_IR: تراز شده

en: Justify
fa_IR: توجیه

en: Kenburn Reverse
fa_IR: کنبورن معکوس

en: Kenburns Animation
fa_IR: انیمیشن Kenburns

en: Keyboard Enable
fa_IR: صفحه کلید را فعال کنید

en: Kiss Curl
fa_IR: بوسه فر

en: Kiss-curl
fa_IR: بوسه

en: LATEST NEWS
fa_IR: آخرین اخبار

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Label Color
fa_IR: رنگ برچسب

en: Label POS X:
fa_IR: برچسب POS X:

en: Label POS Y:
fa_IR: برچسب POS Y:

en: Label Position Top
fa_IR: برچسب موقعیت بالا

en: Label Size
fa_IR: اندازه برچسب

en: Label Text Color
fa_IR: رنگ متن برچسب

en: Label Type
fa_IR: نوع برچسب

en: Label Typography
fa_IR: تایپوگرافی برچسب

en: Label Values
fa_IR: مقادیر برچسب

en: Labels
fa_IR: برچسب‌ها

en: Language
fa_IR: زبان

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: Large Field Width
fa_IR: عرض زمینه بزرگ

en: Large Radius
fa_IR: شعاع بزرگ

en: Last Month
fa_IR: ماه گذشته

en: Last Name
fa_IR: نام‌ خانوادگی

en: Last Name Label
fa_IR: برچسب نام خانوادگی

en: Last Name Placeholder
fa_IR: نگهدارنده فیلد نام خانوادگی

en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Laugh
fa_IR: خنده

en: Layer Slider
fa_IR: لایر اسلایدر

en: Layout
fa_IR: طرح‌بندی

en: Lazyload
fa_IR: لیزی لود

en: Lazyload Settings
fa_IR: تنظیمات لیزی لود

en: Leaf
fa_IR: برگ

en: Leaf Line
fa_IR: برگ برگ

en: Learn More Color
fa_IR: رنگ اطلاعات بیشتر

en: Learn More Link
fa_IR: لینک اطلاعات بیشتر

en: Learn More Text
fa_IR: متن اطلاعات بیشتر

en: Learn more
fa_IR: بیشتر بدانید

en: Left
fa_IR: چپ

en: Left Bottom
fa_IR: چپ به سمت پایین

en: Left Center
fa_IR: چپ وسط

en: Left Part
fa_IR: بخش چپ

en: Left Spacing
fa_IR: فاصله سمت چپ

en: Left Top
fa_IR: چپ بالا

en: Left right
fa_IR: راست چپ

en: Left-Half
fa_IR: نیمه-چپ

en: Legend Color
fa_IR: رنگ شرح

en: Legends
fa_IR: افسانه‌ها

en: Level (Out Of Max Value)
fa_IR: سطح (از حداکثر مقدار)

en: Level 1
fa_IR: سطح 1

en: Level 2
fa_IR: سطح 2

en: Level 3
fa_IR: سطح 3

en: License
fa_IR: لایسنس

en: License Email
fa_IR: ایمیل لایسنس

en: License Expired on
fa_IR: لایسنس انقضاء یافته در

en: License Install failed! because:
fa_IR: نصب لایسنس ناموفق بود! زیرا:

en: License Type
fa_IR: نوع لایسنس

en: Light
fa_IR: روشن

en: Lightbox
fa_IR: لایت باکس

en: Lightbox Animation
fa_IR: انیمیشن لایت باکس

en: Lightbox Autoplay
fa_IR: پخش خودکار لایت باکس

en: Lightbox Background
fa_IR: پیش زمینه لایت باکس

en: Lightbox Content
fa_IR: محتوای لایت باکس

en: Lightbox Global Style
fa_IR: طرح سراسری لایت‌باکس

en: Lightbox Link
fa_IR: لینک لایت باکس

en: Lightbox Link Type
fa_IR: نوع لینک لایت باکس

en: Lightbox Link as Image Link
fa_IR: لینک لایت باکس بعنوان لینک تصویر

en: Lightbox Pause on Hover
fa_IR: مکث لایت‌باکس با هاور

en: Lightbox/Link
fa_IR: لینک/لایت باکس

en: Lighten
fa_IR: روشن کردن

en: Limit
fa_IR: محدودیت

en: Limit (Max 33)
fa_IR: محدودیت (حداکثر 33)

en: Line
fa_IR: خط

en: Line Bounce
fa_IR: خط پرش

en: Line Cap
fa_IR: خط Cap

en: Line Circle
fa_IR: خط دایره

en: Line Color
fa_IR: رنگ خط

en: Line Cross
fa_IR: خط صلیب

en: Line Dashed
fa_IR: خط نقطه چین

en: Line Star
fa_IR: خط ستاره

en: Line Width
fa_IR: عرض خط

en: Link
fa_IR: لینک

en: Link Active Color
fa_IR: رنگ فعال لینک

en: Link Color
fa_IR: رنگ پیوند

en: Link Hover Color
fa_IR: رنگ‌هاور پیوند

en: Link Icon
fa_IR: لینک آیکون

en: Link Icon On Hover
fa_IR: آیکون لینک روی شناور

en: Link Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون لینک

en: Link Image
fa_IR: لینک تصویر

en: Link Image to Post
fa_IR: پیوند تصویر به پست

en: Link On Icon
fa_IR: پیوند در آیکون

en: Link Section
fa_IR: بخش لینک

en: Link Style
fa_IR: طرح لینک

en: Link Text
fa_IR: متن لینک

en: Link Title
fa_IR: عنوان لینک

en: Link To
fa_IR: لینک به

en: Link Type
fa_IR: نوع لینک

en: Link to
fa_IR: پیوند به

en: Link/ID
fa_IR: لینک/شناسه

en: Linkedin
fa_IR: لینکدین

en: Links Color
fa_IR: رنگ لینک‌ها

en: Links Hover Color
fa_IR: رنگ‌هاور لینک‌ها

en: List
fa_IR: ليست

en: List Item
fa_IR: مورد لیست

en: List Item #1
fa_IR: مورد #1 در لیست

en: List Item #2
fa_IR: مورد #2 در لیست

en: List Item #3
fa_IR: مورد #3 در لیست

en: List Item #4
fa_IR: مورد #4 در لیست

en: List Item #5
fa_IR: مورد #5 در لیست

en: List Item #6
fa_IR: مورد #6 در لیست

en: List Items
fa_IR: موارد لیست

en: List Layout
fa_IR: طرح لیستی

en: List Layout Style
fa_IR: طرح طرح لیست

en: List Space
fa_IR: فضای لیست

en: List Spacing
fa_IR: فاصله بین لیست

en: List Style
fa_IR: طرح لیست

en: Live
fa_IR: زنده

en: Live Copy or Paste
fa_IR: کپی یا چسباندن زنده

en: Live Copy/Paste
fa_IR: کپی / چسباندن زنده

en: Live copy is a copy feature that allow you to copy our demo content directly from our demo website.
fa_IR: کپی زنده یک ویژگی کپی است که به شما امکان می دهد محتوای نسخه ی نمایشی ما را مستقیماً از وب سایت نسخه ی نمایشی ما کپی کنید.

en: Load From URL
fa_IR: بارگیری از URL

en: Load More...
fa_IR: اطلاعات بیشتر...

en: Local Audio
fa_IR: صوتی محلی

en: Local Images
fa_IR: تصاویر محلی

en: Local Video
fa_IR: ویدیوی محلی

en: Location
fa_IR: مکان

en: Location Color
fa_IR: رنگ موقعیت

en: Log In
fa_IR: ورود به سایت

en: Log in to your <a href="%1s" target="_blank">bdthemes</a> or <a href="%2s" target="_blank">envato</a> account to get your license key.
fa_IR: ورود به <a href="%1s" target="_blank">bdthemes</a> یا <a href="%2s" target="_blank">envato</a> جهت دریافت کلید لایسنس شما.

en: Logged Dropdown Menu
fa_IR: منوی کشویی وارد شده

en: Logged Style
fa_IR: طرح وارد شده

en: Logged in Content
fa_IR: وارد محتوا شد

en: Logged in Message
fa_IR: پیام وارد شده

en: Login
fa_IR: ورود

en: Login successful, Redirecting...
fa_IR: ورود موفقیت آمیز، در حال هدایت ...

en: Logo
fa_IR: لوگو

en: Logo Carousel
fa_IR: اسلایدر لوگو

en: Logo Carousel Item
fa_IR: مورد چرخ فلک لوگو

en: Logo Grid
fa_IR: شبکه لوگو

en: Logo Grid Items
fa_IR: موارد شبکه لوگو

en: Logo Image
fa_IR: تصویر لوگو

en: Logout
fa_IR: خروج

en: Logout Button
fa_IR: دکمه خروج

en: Logout Text
fa_IR: متن خروج

en: Long Time Format
fa_IR: فرمت طولانی زمان

en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Loop
fa_IR: حلقه

en: Loop Count
fa_IR: تعداد حلقه

en: Lorem ipsum dolor sit amet consect voluptate repell endus kilo gram magni illo ea animi.
fa_IR: Lorem Ipsum در هویج consect کیلو محدودیتی برای دفع لذت بزرگ است که او ذهن.

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur, adipisicing elit. Recusandae voluptate repellendus magni illo ea animi.
fa_IR: Lorem Ipsum در اندوه نشسته آمت consectetur، تخفیف. پذیرفته شده است که لذت بزرگ را به را به باد افکنده شوی.

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur, adipisicing elit. Recusandae voluptate repellendus magni illo ea animi?
fa_IR: Lorem Ipsum در اندوه نشسته آمت consectetur، تخفیف. پذیرفته شده است که یک لذت بزرگ به بازیگران ذهن او؟

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
fa_IR: لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

en: Lost Password Text
fa_IR: متن رمز فراموش شده

en: Lost Password link
fa_IR: پیوند رمز فراموش شده

en: Lost Password?
fa_IR: رمز فراموش شده؟

en: Lost password?
fa_IR: رمز فراموش شده؟

en: Lost your password?
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Lottie Icon
fa_IR: آیکون Lottie

en: Lottie Icon Box
fa_IR: جعبه آیکون Lottie

en: Lottie Image
fa_IR: تصویر Lottie

en: Lottie JSON URL
fa_IR: آدرس اینترنتی Lottie JSON

en: Low (7%)
fa_IR: پایین (7٪)

en: Luminosity
fa_IR: درخشندگی

en: MP4 Format Video
fa_IR: ویدیو با فرمت MP4

en: Macbook Air
fa_IR: مک بوک ایر

en: Macbook Pro
fa_IR: مک بوک پرو

en: Magnify Image
fa_IR: بزرگنمایی تصویر

en: Mailchimp
fa_IR: میل چیمپ

en: Mailchimp API Key
fa_IR: کلید API میل چیمپ

en: Mailchimp Access
fa_IR: دسترسی میل چیمپ

en: Mailchimp For WP
fa_IR: میل چیمپ برای وردپرس

en: Mailchimp List ID
fa_IR: لیست شناسه میل چیمپ

[ctx: Mailchimp String]
en: An unexpected internal error has occurred. Please contact Support for more information.
fa_IR: خطای داخلی غیر منتظره رخ داده است. لطفا برای اطلاعات بیشتر با پشتیبانی تماس بگیرید.

[ctx: Mailchimp String]
en: Error: You did not set the API keys or List ID in admin settings!
fa_IR: خطا: شما کلیدهای API یا لیست شناسه در تنظیمات مدیر را تنظیم نکرده‌اید!

[ctx: Mailchimp String]
en: Subscribing you please wait...
fa_IR: لطفا از صبر کنید ...

[ctx: Mailchimp String]
en: Thank you, You have subscribed successfully
fa_IR: با تشکر از شما، شما با موفقیت مشترک شده اید

[ctx: Mailchimp String]
en: Your request could not be processed
fa_IR: درخواست شما پردازش نشد

en: Mailchimp for WP
fa_IR: میل چیمپ برای وردپرس

en: Main Heading
fa_IR: عنوان اصلی

en: Main Icon Title
fa_IR: عنوان آیکون اصلی

en: Main Icons
fa_IR: آیکون‌های اصلی

en: Maintain Aspect Ratio
fa_IR: حفظ نسبت ابعاد

en: Make sure you select a stroke based svg image, otherwise hover animation will not work.
fa_IR: مطمئن شوید که تصویر SVG مبتنی بر حرکت را انتخاب کرده اید ، در غیر این صورت انیمیشن هاور کار نخواهد کرد.

en: Make sure you select a stroke based svg image, otherwise parallax stroke animation will not work.
fa_IR: مطمئن شوید که تصویر SVG مبتنی بر حرکت را انتخاب کرده اید ، در غیر این صورت انیمیشن حرکت کار نخواهد کرد.

en: Make sure you set the caption in gallery images when you insert.
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که عنوان را در تصاویر گالری در هنگام قرار دادن قرار دهید.

en: Managing Director
fa_IR: مدیر عامل

en: Manual Selection
fa_IR: انتخاب دستی

en: Map Height
fa_IR: ارتفاع نقشه

en: Map Type Control
fa_IR: کنترل نوع نقشه

en: MapBox Access Token (for Open Street Map)
fa_IR: توکن دسترسی باکس نقشه (برای نقشه خیابان باز)

en: March
fa_IR: مارس

en: Margin
fa_IR: حاشیه برای ستون نتایج

en: Margin Top
fa_IR: حاشیه بالا

en: Marker
fa_IR: نشانگر

en: Marker #1
fa_IR: نشانگر#1

en: Marker #2
fa_IR: نشانگر#2

en: Marker #3
fa_IR: نشانگر شماره 3

en: Marker Items
fa_IR: آیتم‌های نشانگر

en: Markers
fa_IR: نشانگرها

en: Market Cap Rank:
fa_IR: رتبه بازار بازار:

en: Market Cap:
fa_IR: پشته بازار:

en: Market Capital Ascending
fa_IR: صعودی سرمایه بازار

en: Market Capital Descending
fa_IR: بازار سرمایه نزولی

en: Market cap.
fa_IR: کلاه بازار.

en: Marketplace Rank
fa_IR: رتبه بازار

[ctx: Mask Image]
en: Custom Shape
fa_IR: شکل سفارشی

[ctx: Mask Image]
en: Custom Size
fa_IR: اندازه سفارشی

[ctx: Mask Image]
en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

en: Masking Shape
fa_IR: شکل ماسک زدن

en: Masonry
fa_IR: پازلی

en: Masonry will not work if you not set filter.
fa_IR: کاشی اگر فیلتر را تنظیم نکنید، کار نخواهد کرد.

en: Match Height
fa_IR: ارتفاع تطابق

en: Match Padding
fa_IR: پدینگ مطابق

en: Match Spacing
fa_IR: فاصله بازی

en: Max Friends
fa_IR: حداکثر دوستان

en: Max Groups
fa_IR: گروه‌های حداکثر

en: Max Height (vh)
fa_IR: حداکثر ارتفاع (vh)

en: Max Members
fa_IR: حداکثر اعضا

en: Max Menu Level
fa_IR: حداکثر سطح منو

en: Max Value
fa_IR: حداکثر مقدار

en: Max Width
fa_IR: حداکثر عرض

en: Maximum Width
fa_IR: حداکثر عرض

en: May
fa_IR: می

en: Maybe you need this when you use youtube or video embed link.
fa_IR: شاید زمانی که از لینک یوتیوب یا ویدیو جاسازی استفاده می کنید، به این نیاز داشته باشید.

en: Media File
fa_IR: فایل رسانه

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Medium (15%)
fa_IR: متوسط(15%)

en: Melody
fa_IR: ملودی

en: Member
fa_IR: عضو

en: Member Description
fa_IR: توضیحات اعضا

en: Member Name
fa_IR: نام عضو

en: Member Role
fa_IR: نقش عضو

en: Members Only
fa_IR: فقط اعضا

en: Members Type
fa_IR: نوع اعضا

en: Menu Direction
fa_IR: جهت منو

en: Menu Height
fa_IR: ارتفاع منو

en: Menu Order
fa_IR: ترتیب منو

en: Menu Text
fa_IR: متن منو

en: Menu Title
fa_IR: عنوان منو

en: Menus
fa_IR: منوها

en: Message
fa_IR: پیام

en: Message Field
fa_IR: زمینه پیغام

en: Message Type
fa_IR: نوع محصول

en: Messenger
fa_IR: پیام رسان

en: Meta
fa_IR: متا

en: Meta Data
fa_IR: دادە متا

en: Meta Key
fa_IR: کلید متا

en: Meta Label
fa_IR: برچسب متا

en: Meta Multiline
fa_IR: متا چند خطی

en: Meta Padding
fa_IR: فاصله داخلی متن

en: Meta Position
fa_IR: موقعیت اطلاعات

en: Meta Price
fa_IR: قیمت متا

en: Meta Separator Color
fa_IR: رنگ جداکننده متا

en: Meta Space
fa_IR: فاصله متا

en: Meta Typography
fa_IR: تایپوگرافی متا

en: Metric
fa_IR: متریک

en: Middle
fa_IR: میانی

en: Middle Text
fa_IR: متن میانی

en: Middle Text Color
fa_IR: رنگ متنی میانه

en: Middle Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن میانه

en: Min Height
fa_IR: کمترین ارتفاع

en: Min Version
fa_IR: نسخه حداقل

en: Mini Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید کوچک

en: Minimal
fa_IR: مینیمال

en: Minimum Height
fa_IR: کمترین ارتفاع

en: Minimum number of comments: 5
fa_IR: حداقل تعداد دیدگاه‌ها: 5

en: Minutes
fa_IR: دقیقه‌ها

en: Mobile
fa_IR: موبایل

en: Mobile Dark
fa_IR: موبایل تاریک

en: Mobile to Larger
fa_IR: موبایل به بزرگ

en: Modal
fa_IR: مودال

en: Modal Button
fa_IR: دکمه مودال

en: Modal Content
fa_IR: محتوای مودال

en: Modal Header
fa_IR: سربرگ مودال

en: Modal Selector
fa_IR: انتخابگر مودال

en: Modal Style
fa_IR: طرح مودال

en: Modal Width
fa_IR: عرض مودال

en: Modal content goes here
fa_IR: محتوای مودال در اینجا می رود

en: Modal footer goes here
fa_IR: مودال پاصفحه اینجا می رود

en: Modal header title
fa_IR: عنوان سربرگ مودال

en: Modals
fa_IR: مدالها

en: Mode
fa_IR: حالت

en: Modern
fa_IR: مدرن

en: Modifier
fa_IR: ویرایش کنید

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

en: Month
fa_IR: ماه

en: Month Color
fa_IR: رنگ ماه

en: Monthly
fa_IR: ماهیانه

en: Months
fa_IR: ماه

en: Mouse Option
fa_IR: گزینه ماوس

en: Move
fa_IR: حرکت

en: Move slider on mouse hover?
fa_IR: حرکت اسلایدر در موقع موس بر روی آن؟

en: Multi Shadow
fa_IR: چند سایه

en: Multiple Open
fa_IR: باز کردن چندگانه

en: Multiply
fa_IR: ضرب و چند برابر کردن

en: Mute
fa_IR: بی‌صدا

en: My Account
fa_IR: حساب کاربری

en: My Account Style
fa_IR: طرح حساب کاربری

en: My Blog
fa_IR: وبلاگ من

en: NEXT
fa_IR: بعدی

en: Name
fa_IR: نام

en: Name Color
fa_IR: رنگ نام

en: Name Field
fa_IR: نام زمینه

en: Name*
fa_IR: نام*

en: Name/Address
fa_IR: نام/آدرس

en: Name/Email Field Inline
fa_IR: نام / ایمیل فیلد درون خطی

en: Nav Items
fa_IR: مورد ناوبری

en: Nav Offset
fa_IR: افست ناوبری

en: Nav Position
fa_IR: موقعیت ناوبری

en: Nav Spacing
fa_IR: فضای خالی

en: Nav Title
fa_IR: عنوان ناوبری

en: Nav View
fa_IR: مشاهده ناوبری

en: Nav Width
fa_IR: عرض ناوبری

en: Navbar
fa_IR: ناوبری

en: Navbar Style
fa_IR: طرح ناوبری

en: Navigation
fa_IR: ناوبری

en: Navigation Background
fa_IR: پیش زمینه ناوبری

en: Navigation Button
fa_IR: دکمه ناوبری

en: Navigation Color
fa_IR: رنگ ناوبری

en: Navigation Hide
fa_IR: مخفی سازی ناوبری

en: Navigation Hover Background
fa_IR: پیش زمینه هاور ناوبری

en: Navigation Hover Color
fa_IR: رنگ هاور ناوبری

en: Navigation Size
fa_IR: اندازه ناوبری

en: Navigation/Search
fa_IR: ناوبری/جستجو

en: New Custom Template
fa_IR: الگوی دلخواه جدید

en: Newest
fa_IR: تازه‌ترین

en: News Content
fa_IR: محتوای اخبار

en: News Ticker
fa_IR: تیکر اخبار

en: Next Text
fa_IR: متن بعدی

en: Ninja Forms
fa_IR: فرم‌های نینجا

en: No
fa_IR: نه

en: No Close Button
fa_IR: بدون دکمه بستن

en: No Custom Templates found in Trash.
fa_IR: هیچ الگوی دلخواهی در زبانه دان پیدا نشد.

en: No Custom Templates found.
fa_IR: هیچ الگوی دلخواهی پیدا نشد.

en: No Responsive
fa_IR: بدون واکنشگرا

en: No Slider Found!
fa_IR: اسلایدری پیدا نشد!

en: No contact forms found
fa_IR: هیچ فرم تماسی یافت نشد

en: No products in the cart.
fa_IR: هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

en: No sidebars were found
fa_IR: هیچ ستون کناری‌ای یافت نشد

en: No-repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: No-repeat Round
fa_IR: دور تکرار نشود

en: None
fa_IR: هیچ کدام

en: Normal
fa_IR: نرمال

en: Normal
fa_IR: عادی

en: Normal Icon
fa_IR: آیکون عادی

en: Normal Text
fa_IR: متن عادی

en: Normal Title
fa_IR: عنوان عادی

en: Not found
fa_IR: یافت نشد

en: Note
fa_IR: نکته

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
fa_IR: توجه: به دلایل امنیتی، شما می‌توانید تنها از دامنه فعلی خود در اینجا استفاده کنید.

en: Note: By default, the color & typography options will inherit from parent styling. If you wish you can override that styling from here.
fa_IR: توجه: به طور پیش فرض، گزینه‌های رنگ و تایپوگرافی از طرح پدر به ارث خواهند رسید. اگر بخواهید این ظاهر را از اینجا بردارید.

en: Note: Image can invert some cases so you need use "ignore-element" class for that image element. Background image not support in dark mode effect. So don't blame us for it.
fa_IR: توجه: تصویر می تواند برخی موارد را برعکس کند ، بنابراین برای استفاده از آن عنصر تصویر باید از کلاس "نادیده گرفتن عنصر" استفاده کنید. تصویر پس زمینه در اثر حالت تاریک پشتیبانی نمی کند. بنابراین ما را به خاطر آن سرزنش نکنید.

en: Note: Social share count only works with those platform: vkontakte, facebook, odnoklassniki, moimir, linkedin, tumblr, pinterest, buffer.
fa_IR: توجه: تعداد اشتراک های اجتماعی فقط با آن سیستم عامل کار می کند: vkontakte ، facebook ، odnoklassniki ، moimir ، linkin ، tumblr ، pinterest ، buffer.

en: Note: You can show only 5 most popular review right now.
fa_IR: توجه: هم اکنون می توانید فقط 5 بررسی محبوب ترین را نشان دهید.

en: Note: You have to fill-up above all respective field, then click below button for send your message
fa_IR: توجه: شما باید بالای همه فیلدهای مربوطه را پر کنید و سپس دکمه زیر را فشار دهید تا پیام خود را ارسال کنید

en: Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.
fa_IR: توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

en: Nothing
fa_IR: هیچ چیز

en: November
fa_IR: نوامبر

en: Now
fa_IR: اکنون

en: Number
fa_IR: تعداد

en: Number & Label Gap
fa_IR: شماره و برچسب Gap

en: Number Color
fa_IR: رنگ شماره

en: Number Icon
fa_IR: آیکون شماره

en: OGV Format Video
fa_IR: ویدئو با فرمت OGV

en: Observer
fa_IR: مشاهده کننده

en: October
fa_IR: اکتبر

en: Odd Columns
fa_IR: ستون‌های فرد

en: Odd Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد فردی

en: Odd Row Background
fa_IR: پس زمینه ردیف فرد

en: Off
fa_IR: غیرفعال

en: Offcanvas Close Button
fa_IR: دکمه بستن

en: Offcanvas Menu
fa_IR: منوی بوم خاموش

en: Offcanvas Selector
fa_IR: انتخابگر Offcanvas

en: Offset
fa_IR: افست

en: Old Price
fa_IR: قیمت قدیمی

en: Olivier
fa_IR: اولیویه

en: On
fa_IR: به

en: On Hover Animation
fa_IR: انیمیشن‌ در هاور

en: On Hover?
fa_IR: در هاور ؟

en: On Mobile
fa_IR: در موبایل

en: On Sale
fa_IR: حراج

en: On Tablet
fa_IR: در تبلت

en: OnClick
fa_IR: کلیک روی آن

en: OnClick Event
fa_IR: رویداد یک کلیک

en: One
fa_IR: یک

en: Only Top Level
fa_IR: فقط سطح بالا

en: Oops! Wrong username or password!
fa_IR: اوه! نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است!

en: Oops, you entered the wrong password!
fa_IR: اوه ، شما رمز عبور اشتباه را وارد کردید!

en: Opacity
fa_IR: شفافیت

en: Opacity (%)
fa_IR: شفافیت (%)

en: Open Dropbar
fa_IR: دراپ بار باز

en: Open Gallery
fa_IR: باز کردن گالری

en: Open Modal
fa_IR: بازکردن مودال

en: Open Status
fa_IR: وضعیت باز

en: Open Street Map
fa_IR: نقشه خیابان باز

en: Open Thumb in Lightbox
fa_IR: باز کردن تامبل در لایت باکس

en: Opened Title
fa_IR: عنوان باز شده

en: Opps!! You didn't add any CSV file
fa_IR: اوه !! شما هیچ فایل CSV اضافه نکردید

en: Opps!! You didn't enter any table data!
fa_IR: اپس !! شما هیچ داده ای از جدول وارد نکردید!

en: Ops you don't select or enter any content! Add your offcanvas content from editor.
fa_IR: Ops شما هیچ محتوایی را انتخاب نکردید یا وارد نکردید! محتوای خالی خود را از ویرایشگر اضافه کنید.

en: Ops! %1s %2s Missing. Please add them from: Element Pack Settings > API Settings > Social Login Access.
fa_IR: اوه ! %1s %2s وجود ندارد. لطفاً آنها را از زیر وارد کنید: تنظیمات عنصر بسته> تنظیمات API> دسترسی به ورود به سیستم اجتماعی.

en: Ops! Element Pack not working because you need to activate the Elementor plugin first.
fa_IR: المنت پک کار نمی کند زیرا شما ابتدا باید افزونه المنتور را فعال کنید.

en: Ops! Element Pack not working because you need to install the Elementor plugin
fa_IR: المنت پک کار نمی کند زیرا شما نیاز به نصب افزونه المنتور دارید

en: Ops! I think you forget to set API key in Element Pack API settings.
fa_IR: اوپس! من فکر می‌کنم فراموش می‌کنید که کلید API را در تنظیمات المنت پک تنظیم کنید.

en: Ops! There is no product
fa_IR: اوه!هیچ محصولی وجود ندارد

en: Ops! There is no product.
fa_IR: اوپس! هیچ محصولی وجود ندارد.

en: Ops! There no product to display.
fa_IR: اوه! محصولی برای نمایش وجود ندارد.

en: Ops, You Forget to set password!
fa_IR: Ops,شما تنظیم رمز عبور را فراموش کردید!

en: Order
fa_IR: ترتیب

en: Order By
fa_IR: مرتب‌سازی بر اساس

en: Order Table
fa_IR: جدول سفارش

en: Order Tracking Form
fa_IR: فرم سفارش پیگیری

en: Order by
fa_IR: ترتیب براساس

en: Ordering
fa_IR: ترتیب

en: Orientation
fa_IR: جهت

en: Orientation Lock
fa_IR: قفل جهت

en: Origin
fa_IR: اصلی

en: Origin work when you set rotate value
fa_IR: هنگامی که مقدار چرخش را تنظیم می کنید، کار مبدا انجام می شود

en: Original Price
fa_IR: قیمت اصلی

en: Other
fa_IR: غیره

en: Other Settings
fa_IR: تنظیمات دیگر

en: Others Text Color
fa_IR: رنگ متن سایر

en: Others Type Input Text Color
fa_IR: سایر نوع رنگ ورودی متن

en: Outer Color
fa_IR: رنگ بیرونی

en: Outer Field
fa_IR: زمینە بیرونی

en: Outside
fa_IR: بیرون

en: Overflow Scroll
fa_IR: اسکرول بیش از حد

en: Overlay
fa_IR: پوشش

en: Overlay Animation
fa_IR: انیمیشن روکش

en: Overlay Color
fa_IR: رنگ پوشش

en: Overlay Content Alignment
fa_IR: ترازبندی محتوای پوششی

en: Overlay Content Vertical Position
fa_IR: قرار دادن محتوا در موقعیت عمودی

en: Overlay Gap
fa_IR: فاصله پوشش

en: Overlay Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون پوشش

en: Overlay Line Color
fa_IR: پوشش خط رنگ

en: Overlay Opacity
fa_IR: شفافیت پوشش

en: PREV
fa_IR: قبلی

en: Padding
fa_IR: پدینگ

en: Padding (Right)
fa_IR: فاصله داخلی (راست)

en: Paddle
fa_IR: دست و پا زدن

en: Page Access Token
fa_IR: توکن دسترسی صفحه

en: Page ID
fa_IR: شناسه صفحه

en: Page Info
fa_IR: اطلاعات صفحه

en: Page Loaded
fa_IR: صفحه بارگیری شد

en: Pagination
fa_IR: صفحه بندی

en: Pagination Active Color
fa_IR: رنگ شماره گداری فعال صفحات

en: Pagination Color
fa_IR: رنگ صفحه بندی

en: Pagination Hide
fa_IR: مخفی سازی صفحه بندی

en: Pagination Text Color
fa_IR: رنگ متن صفحه بندی

en: Pagination Thumb
fa_IR: تامبلصفحه بندی

en: Pagination/Search Gap
fa_IR: صفحه بندی / جستجو Gap

en: Panel Slider
fa_IR: پنل اسلایدر

en: Parallax
fa_IR: پارالاکس

en: Parallax 1
fa_IR: پارالاکس 1

en: Parallax Button
fa_IR: دکمه پارالاکس

en: Parallax Effects
fa_IR: افکت های پارالاکس

en: Parallax Items
fa_IR: آیتم‌های پارالاکس

en: Parallax Mode
fa_IR: حالت پارالاکس

en: Parallax Post Title
fa_IR: عنوان نوشته پارالاکس

en: Parallax Pre Title
fa_IR: پارالاکس قبل از عنوان

en: Parallax Start From
fa_IR: شروع پارالاکس از

en: Parallax Text
fa_IR: متن پارالاکس

en: Parallax Title
fa_IR: عنوان پارالاکس

en: Parallax X
fa_IR: پارالاکس X

en: Parallax Y
fa_IR: پارالاکس Y

en: Parent
fa_IR: مادر

en: Parent Custom Templates:
fa_IR: الگوهای دلخواه اصلی:

en: Parent Indicator
fa_IR: شاخص پدر

en: Parent Indicator Color
fa_IR: رنگ شاخص پدر

en: Particles
fa_IR: حروف

en: Particles JSON
fa_IR: حروف JSON

en: Password
fa_IR: رمز عبور

en: Password Based
fa_IR: بر اساس رمز عبور

en: Password Input
fa_IR: ورود کلمه ی عبور

en: Password Label
fa_IR: برچسب رمز عبور

en: Password Placeholder
fa_IR: نگهدارنده رمز عبور

en: Paste JSON Code
fa_IR: جایگذاری کد JSON

en: Paste your particles JSON code here - Generate it from <a href="http://vincentgarreau.com/particles.js/#default" target="_blank">Here</a>.
fa_IR: کد حروف JSON خود را در اینجا قرار دهید - از <a href="http://vincentgarreau.com/particles.js/#default" target="_blank"> اینجا </a> آن را تولید کنید.

en: Paste your section ID here. Don't need to add # before ID
fa_IR: بخش خود را اینجا قرار دهید. نیازی به اضافه کردن شماره قبل از شناسه نیست

en: Pause
fa_IR: توقف

en: Pause on Hover
fa_IR: توقف به محض بردن موس

en: Payment
fa_IR: پرداخت

en: Peak
fa_IR: اوج

en: Percent
fa_IR: درصد

en: Percentage
fa_IR: درصد

en: Percentage Color
fa_IR: درصد رنگ

en: Percentage Typography
fa_IR: تایپوگرافی درصد

en: Percentage With Progress
fa_IR: پیشرفت با درصد

en: Period
fa_IR: دوره زمانی

en: Perspective
fa_IR: چشم انداز

en: Photo
fa_IR: عکس

en: Pie
fa_IR: پای

en: Pie Bar Color
fa_IR: رنگ نوار پای

en: Pie Fill Color
fa_IR: رنگ پر رنگ

en: Place ID
fa_IR: شناسه مکان

en: Placeholder
fa_IR: نگهدارنده

en: Placeholder Color
fa_IR: رنگ نگهدارنده

en: Placement
fa_IR: تعیین سطح

en: Play
fa_IR: پخش

en: Play Action
fa_IR: عمل پخش

en: Play Button on Hover
fa_IR: دکمه پخش با هاور

en: Play Speed
fa_IR: سرعت پخش

en: Play on Click
fa_IR: پخش در کلیک

en: Play on Hover
fa_IR: پخش در هاور

en: Play on Hover Column
fa_IR: پخش در هاور ستون

en: Play on Hover Section
fa_IR: پخش در بخش هاور

en: Play when Navigate
fa_IR: زمانی که حرکت شد پخش شود

en: Play/Pause Button
fa_IR: دکمه پخش / مکث

en: Player Height
fa_IR: ارتفاع پخش کننده

en: Player Width
fa_IR: عرض پخش کننده

en: Playlist
fa_IR: لیست پخش

en: Please choose a set of images or set url.
fa_IR: لطفاً یک تصویر تنظیم کنید یا آدرس url تنظیم کنید.

en: Please enter a valid e-mail address.
fa_IR: لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.

en: Please enter correct URL of your document.
fa_IR: لطفا آدرس صحیح مستندات خود را وارد کنید.

en: Please enter password.
fa_IR: لطفا رمز عبور را وارد کنید.

en: Please fill in all the required fields.
fa_IR: لطفا تمامی فیلد‌های الزامی را پر کنید.

en: Please fill up below fields for enbled your social login feature in user login widget.
fa_IR: لطفاً برای فعال کردن ویژگی ورود به سیستم اجتماعی خود در ابزارک ورود کاربر ، قسمتهای زیر را پر کنید.

en: Please select a Contact Form From Setting!
fa_IR: لطفا یک فرم تماس از تنظیمات را انتخاب کنید!

en: Please select a Everest Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً فرم های اورست از تنظیم را انتخاب کنید!

en: Please select a Fluent Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً از تنظیمات فرمهای مسلط را انتخاب کنید!

en: Please select a Ninja Forms From Setting!
fa_IR: لطفا یک فرم نینجا از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Please select a table from setting!
fa_IR: لطفا یک جدول از تنظیمات انتخاب کنید!

en: Please select a we Forms From Setting!
fa_IR: لطفاً یک فرم از تنظیم را انتخاب کنید!

en: Please select digit number of your file name. Such as if 001.jpg then you have to select 3
fa_IR: لطفاً شماره رقمی نام فایل خود را انتخاب کنید. مانند اگر 001.jpg است و سپس شما باید 3 را انتخاب کنید

en: Please set a valid product
fa_IR: لطفاً یک محصول معتبر تنظیم کنید

en: Please set your google map api key in <a href="%s">element pack settings</a> to show your map correctly.
fa_IR: لطفا نقشه Google API api خود را در <a href="%s">تنظیمات المنتور پک </a> </a> برای نشان دادن نقشه خود به درستی تنظیم کنید.

en: Please set your twitter API settings from here <a href="%s">element pack settings</a> to show your map correctly.
fa_IR: لطفا نقشه API خود را در <a href="%s">تنظیمات المنتور پک </a> </a> برای نشان دادن نقشه خود به درستی تنظیم کنید.

en: Please wait, Saving settings...
fa_IR: لطفاً صبر کنید ، تنظیمات ذخیره شده ...

en: Please wait...
fa_IR: لطفا صبر کنید...

en: Plus
fa_IR: به علاوه

en: Plus Circle
fa_IR: به علاوه دایره

en: Pointer Lock
fa_IR: قفل اشاره‌گر

en: Polar Area
fa_IR: ناحیه Polar

en: Polar Dataset Label
fa_IR: برچسب داده Polar

en: Popular
fa_IR: محبوب

en: Popups
fa_IR: پاپ‌آپ

en: Popups to Escape Sandbox
fa_IR: پنجره ها برای فرار از سندباکس

en: Portfolio Carousel
fa_IR: چرخ فلک نمونه کارها

en: Portfolio Gallery
fa_IR: گالری نمونه کارها

en: Portfolio List
fa_IR: لیست نمونه کارها

en: Position
fa_IR: جایگاه

en: Post
fa_IR: نوشته

en: Post Block
fa_IR: بلوک نوشته

en: Post Block Modern
fa_IR: بلوک مدرن نوشته

en: Post Card
fa_IR: کارت پستال

en: Post Gallery
fa_IR: گالری پست

en: Post Grid
fa_IR: شبکه نوشته

en: Post Grid Tab
fa_IR: زبانه شبکه‌ای نوشته

en: Post Heading
fa_IR: عنوان پست

en: Post Heading Color
fa_IR: رنگ عنوان پست

en: Post Image
fa_IR: تصویر نوشته

en: Post Limit
fa_IR: محدودیت ارسال

en: Post List
fa_IR: لیست پست

en: Post Slider
fa_IR: اسلایدر پست

en: Post Title
fa_IR: عنوان مطلب

en: Poster
fa_IR: پوستر

en: Poster Height
fa_IR: ارتفاع پوستر

en: Poster Image
fa_IR: تصویر پوستر

en: Posts
fa_IR: نوشته‌ها

en: Posts Limit
fa_IR: محدودیت نوشته‌ها

en: Posts Per Page
fa_IR: پست‌ها در هر صفحه

[ctx: Posts Query Control]
en: Source
fa_IR: امنیت

en: Pre Heading
fa_IR: پیشعنوان

en: Pre Heading Color
fa_IR: رنگ پیش عنوان

en: Pre Title
fa_IR: قبل از عنوان

en: Prefix
fa_IR: پیشوند

en: Prefix Heading
fa_IR: عنوان پیشوند

en: Preload
fa_IR: پیش بارگذاری

en: Presentation
fa_IR: ارائه

en: Preserved Original Color
fa_IR: رنگ اصلی حفظ شده

en: Prev Date/Next Month Date Background
fa_IR: پیش زمینه تاریخ قبلی / بعد از تاریخ ماه

en: Prev Text
fa_IR: متن قبلی

en: Prev/Next Date Color
fa_IR: رنگ تاریخ قبلی / بعدی

en: Price
fa_IR: قيمت

en: Price Color
fa_IR: رنگ قیمت

en: Price Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی سازی قیمت بر روی تلفن همراه؟

en: Price Label Color
fa_IR: رنگ برچسب قیمت

en: Price List
fa_IR: لیست قیمت

en: Price Margin
fa_IR: حاشیه قیمت

en: Price Table
fa_IR: جدول قیمت

en: Pricing
fa_IR: قیمت گذاری

en: Primary Background
fa_IR: پیش زمینه اولیه

en: Primary Circle Size
fa_IR: اندازه دایره اولیه

en: Primary Color
fa_IR: رنگ اولیه

en: Primary Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد اصلی

en: Primary Text Limit
fa_IR: محدودیت متن اصلی

en: Primary Typography
fa_IR: تایپوگرافی اصلی

en: Pro
fa_IR: طرفدار

en: Product
fa_IR: محصول

en: Product Cart
fa_IR: سبد خرید محصول

en: Product Limit
fa_IR: محدودیت محصول

en: Product List
fa_IR: لیست محصول

en: Product Remove Button
fa_IR: دکمه حذف محصول

en: Products
fa_IR: محصولات شما

en: Profile Card
fa_IR: کارت پروفایل

en: Progress
fa_IR: پیشرفت

en: Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Progress Bars
fa_IR: میله های پیشرفت

en: Progress Color
fa_IR: رنگ نوار پیشرفت

en: Progress Offset
fa_IR: افست پیشرفت

en: Progress On Button
fa_IR: دکمه روی پیشرفته

en: Progress Pie
fa_IR: پای پیشرفت

en: Progress Pie Title
fa_IR: عنوان پیشرفت پای

en: Progress Position
fa_IR: موقعیت پیشرفت

en: Progress Style
fa_IR: طرح پیشرفت

en: Progress Value
fa_IR: مقدار پیشرفت

en: Progress With Cursor
fa_IR: پیشرفت با مکان نما

en: Progressbar
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Protected Content
fa_IR: محتوای محافظت شده

en: Protection Type
fa_IR: نوع حفاظت

en: Published on:
fa_IR: منتشر شده در:

en: Pull
fa_IR: کشیدن

en: Pulse Animated Color
fa_IR: رنگ متحرک پالس

en: Pulse Animation
fa_IR: انیمیشن پالس

en: QR Code
fa_IR: بارکد QR

en: QuForm
fa_IR: کیوفرم

en: Quantity
fa_IR: مقدار

en: Quantity Color
fa_IR: مقدار رنگ

en: Quartile (25%)
fa_IR: چارک (25%)

en: Quatation
fa_IR: نقل قول

en: Query
fa_IR: کوئری

en: Quick View
fa_IR: نمایش سریع

en: Quick View Button
fa_IR: دکمه نمایش سریع

en: Quick View Hide On Mobile ?
fa_IR: نمایش سریع پنهان در تلفن همراه؟

en: Quick View Modal
fa_IR: مودال نمایش سریع

en: Radar
fa_IR: رادار

en: Radio & Checkbox
fa_IR: رادیویی & چک باکس

en: Radio Button
fa_IR: دکمه‌ رادیویی

en: Radio Buttons
fa_IR: دکمه‌های رادیویی

en: Radius
fa_IR: گردی

en: Rainbow Animation
fa_IR: انیمیشن رنگین کمان

en: Rainbow Animation Speed (s)
fa_IR: سرعت انیمیشن رنگین کمان (ها)

en: Rainbow Color
fa_IR: رنگ رنگین کمان

en: Ramble
fa_IR: رامبل

en: Random
fa_IR: تصادفی

en: Rating
fa_IR: امتیاز

en: Rating Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی سازی رتبه بندی در موبایل؟

en: Read More
fa_IR: بیشتر بدانید

en: Read More Button
fa_IR: دکمه ادامه مطلب

en: Read More Text
fa_IR: متن مطالعه بیشتر

en: Reading Progress
fa_IR: پیشرفت خواندن

en: Readmore Button
fa_IR: دکمه مطالعه بیشتر

en: Readmore Text
fa_IR: متن بیشتر بخوانید

en: Rectangle
fa_IR: مستطیل

en: Redirect After Login
fa_IR: تغییرنشانی بعد از ورود

en: Redirect After Register
fa_IR: تغییر مسیر پس از ثبت نام

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Register Link
fa_IR: پیوند ثبت نام

en: Register Text
fa_IR: متن ثبت نام

en: Registering new users is currently not allowed.
fa_IR: ثبت نام کاربران جدید در حال حاضر امکان پذیر نیست.

en: Registration option not enbled in your general settings.
fa_IR: گزینه ثبت‌نام در تنظیمات کلی شما فعال نیست.

en: Regular
fa_IR: معمولی

en: Regular Price
fa_IR: قیمت عادی

en: Relative
fa_IR: مرتبط

en: Reload Reviews After
fa_IR: بازنگری بررسی ها

en: Reload Reviews after a
fa_IR: بارگیری مجدد نظرات پس از a

en: Remember Me
fa_IR: مرا بخاطر بسپار

en: Remember Me Checkbox
fa_IR: چک باکس مرا به خاطر بسپار

en: Remember Text
fa_IR: متن را بخاطر بسپار

en: Remote Audio
fa_IR: صوتی راه دور

en: Remote Images
fa_IR: کنترل تصاویر

en: Remote URL
fa_IR: آدرس از راه دور

en: Remote Video
fa_IR: کنترل ویدیو

en: Remove this item
fa_IR: این مورد را حذف کنید

en: Removed
fa_IR: حذف شده

en: Renderer
fa_IR: رندر

en: Repeat
fa_IR: تکرار

en: Repeat Space
fa_IR: فضا را تکرار کنید

en: Repeat-x
fa_IR: تکرار - x

en: Repeat-y
fa_IR: تکرار - y

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Required Color
fa_IR: رنگ موردنیاز

en: Required Label Color
fa_IR: رنگ برچسب الزامی

en: Required Symbol
fa_IR: نماد مورد نیاز

en: Response Message
fa_IR: پیام پاسخ

en: Responsive
fa_IR: واکنشگرا

en: Responsive 1
fa_IR: واکنشگرا 1

en: Responsive 2
fa_IR: واکنشگرا 2

en: Restrict Duration(s)
fa_IR: محدود کردن طول (های)

en: Restrict Time
fa_IR: محدود کردن زمان

en: Retain Animate
fa_IR: حفظ انیمیشن

en: Retains the animation after user iser interaction
fa_IR: انیمیشن پس از تعامل کاربر را حفظ می‌کند

en: Retina to Larger
fa_IR: ریتانا به بزرگتر

en: Retweet
fa_IR: توییت مجدد

en: Reveal
fa_IR: ظاهر شدن

en: Reverse
fa_IR: معکوس

en: Reverse Animation
fa_IR: انیمیشن معکوس

en: Reverse Time
fa_IR: زمان معکوس

en: Reviews
fa_IR: بررسی ها

en: Reviews language
fa_IR: زبان بررسی

en: Revolution Slider
fa_IR: رولوشن اسلایدر

en: Ribbon
fa_IR: روبان

en: Right
fa_IR: راست

en: Right Bottom
fa_IR: راست به سمت پایین

en: Right Center
fa_IR: راست وسط

en: Right Left
fa_IR: چپ راست

en: Right Part
fa_IR: قسمت راست

en: Right Top
fa_IR: راست به سمت بالا

en: Right-Half
fa_IR: نیمه- راست

en: Role
fa_IR: نقش

en: Rooten Custom Template
fa_IR: الگوی دلخواه Rooten

en: Rotate
fa_IR: چرخش

en: Rotate Box
fa_IR: جعبه چرخش

en: Rotate Origin
fa_IR: منبع چرخش

en: Rotate X
fa_IR: چرخاندن X

en: Rotate Y
fa_IR: چرخاندن Y

en: Rotate Z
fa_IR: چرخاندن Z

en: Round
fa_IR: دور

en: Round Number
fa_IR: شماره دور

en: Round Space
fa_IR: فضای دور

en: Rounded
fa_IR: گرد

en: Row Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه ردیف

en: Row Border Width
fa_IR: عرض حاشیه ردیف

en: Row Gap
fa_IR: فاصله ردیف

en: Row Hover
fa_IR: شناور ردیف

en: Row Spacing
fa_IR: فاصله ردیف

en: Row Stripe
fa_IR: خط ردیفی

en: Rows Gap
fa_IR: فاصله ردیف

en: SIGNUP
fa_IR: ثبت‌نام

en: SUB HEADING HERE
fa_IR: زیر عنوان را اینجا وارد کنید

en: SVG Image
fa_IR: تصویر SVG

en: Safari
fa_IR: سافاری

en: Sale
fa_IR: حراج

en: Sale Price
fa_IR: قیمت فروش ویژه

en: Sale!
fa_IR: فروش!

en: Sales
fa_IR: حراجی

en: Same Origin
fa_IR: همان منبع

en: Sandbox
fa_IR: سند باکس

en: Sandbox Allowed Attributes
fa_IR: ویژگی‌های مجاز سندباکس

en: Sapce
fa_IR: فضا

en: Sarator
fa_IR: سرویس دهنده

en: Saturation
fa_IR: اشباع رنگ

en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Save In Cookies
fa_IR: ذخیره در کوکی ها

en: Scale
fa_IR: مقیاس

en: Scale Down
fa_IR: کاهش مقیاس

en: Scale Up
fa_IR: افزایش مقیاس

en: Scale-Down
fa_IR: کاهش -مقیاس

en: Scale-Up
fa_IR: افزایش -مقیاس

en: Schedule
fa_IR: برنامه

en: Schedule Content
fa_IR: برنامه ی محتوا

en: Schedule Content?
fa_IR: برنامه  محتوا؟

en: Schema Active
fa_IR: اسکیما فعال

en: Screen
fa_IR: صفحه

en: Scripts
fa_IR: اسکریپت‌ها

en: Scroll
fa_IR: نوار پیمایش

en: Scroll Animation
fa_IR: انیمیشن اسکرول

en: Scroll Button
fa_IR: دکمه اسکرول

en: Scroll Button Position
fa_IR: موقعیت دکمه اسکرول

en: Scroll Image
fa_IR: اسکرول تصویر

en: Scroll Navigation
fa_IR: ناوبری اسکرول

en: Scroll Offset
fa_IR: افست اسکرول

en: Scroll Speed
fa_IR: اسکرول به بالا

en: Scroll Until
fa_IR: اسکرول تا

en: Scroll Up
fa_IR: اسکرول به بالا

en: Scroll to Section
fa_IR: اسکرول به بخش

en: Scroll to Section Icon
fa_IR: اسکرول به بخش آیکون

en: Scroll to Top
fa_IR: اسکرول به بالا

en: Scrollbar Style
fa_IR: طرح نوار پیمایش

en: Scrollnav
fa_IR: اسکرول ناوبری

en: Scrollspy
fa_IR: نوار پیمایش

en: Scrollspy Time
fa_IR: زمان حرکت

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Search & Select
fa_IR: جستجو و انتخاب

en: Search Address
fa_IR: آدرس جستجو

en: Search Button
fa_IR: دکمه جستجو

en: Search Container
fa_IR: محتویات جستجو

en: Search Custom Templates
fa_IR: جستجوی الگوهای دلخواه

en: Search Field
fa_IR: زمینە جستجو

en: Search Hide
fa_IR: مخفی سازی جستجو

en: Search Icon
fa_IR: آیکون جستجو

en: Search Layout
fa_IR: طرح جستجو

en: Search Loader Color
fa_IR: رنگ لودر جستجو کنید

en: Search Width
fa_IR: عرض جستجو

en: Second item on the list
fa_IR: مورد دوم در لیست

en: Secondary Background
fa_IR: پس زمینه دوم

en: Secondary Circle Size
fa_IR: اندازه دایره دوم

en: Secondary Color
fa_IR: رنگ ثانویه

en: Secondary Grid Height
fa_IR: ارتفاع توری ثانویه

en: Secondary Item Height
fa_IR: ارتفاع مورد ثانویه

en: Secondary Text Limit
fa_IR: محدودیت متن ثانویه

en: Secondary Typography
fa_IR: تایپوگرافی ثانویه

en: Seconds
fa_IR: ثانیه‌

en: Secret key
fa_IR: کلید رمز

en: Section Break
fa_IR: بخش شکست

en: Section Break Style
fa_IR: طرح بخش شکست

en: Section Field
fa_IR: زمینه بخش

en: Section ID
fa_IR: شناسه بخش

en: Section Parallax Images
fa_IR: تصاویر پارالاکس بخش

en: Section Particles
fa_IR: بخش ذرات

en: Section Schedule
fa_IR: برنامه ی این بخش

en: Section Sticky
fa_IR: قسمت سنجاق شده(مهم)

en: Seek Bar
fa_IR: نوار Seek

en: Select
fa_IR: منوی بازشو

en: Select Day
fa_IR: روز را انتخاب کنید

en: Select Device
fa_IR: انتخاب دستگاه

en: Select Divider
fa_IR: انتخاب تقسیم کننده

en: Select EDD
fa_IR: انتخاب EDD

en: Select Event
fa_IR: انتخاب رویداد

en: Select Event
fa_IR: انتخاب رویداد

en: Select Field
fa_IR: انتخاب زمینه

en: Select File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Select Form
fa_IR: انتخاب فرم

en: Select Frame
fa_IR: انتخاب قاب

en: Select GMT
fa_IR: انتخاب GMT

en: Select Image Scroll
fa_IR: پیمایش تصویر را انتخاب کنید

en: Select JSON File
fa_IR: انتخاب فایل JSON

en: Select JSON Source
fa_IR: منبع JSON را انتخاب کنید

en: Select Language
fa_IR: انتخاب ژبان

en: Select Lightbox Content
fa_IR: محتوای لایت باکس را انتخاب کنید

en: Select Lightbox Toggler
fa_IR: انتخاب لایت باکس توگلر

en: Select Mask
fa_IR: ماسک را انتخاب کنید

en: Select Menu
fa_IR: انتخاب منو

en: Select Plan
fa_IR: انتخاب پلن

en: Select Post
fa_IR: انتخاب پست

en: Select Poster
fa_IR: پوستر را انتخاب کنید

en: Select Profile
fa_IR: انتخاب پروفایل

en: Select Separator Type
fa_IR: نوع جداکننده را انتخاب کنید

en: Select Sidebar
fa_IR: انتخاب ستون کناری

en: Select Slider
fa_IR: انتخاب اسلایدر

en: Select Source
fa_IR: انتخاب منبع

en: Select Style
fa_IR: انتخاب طرح

en: Select Table
fa_IR: جدول را انتخاب کنید

en: Select Tabs Position
fa_IR: انتخاب موقعیت زبانه ها

en: Select Template
fa_IR: انتخاب قالب

en: Select Type
fa_IR: انتخاب نوع

en: Select User Type
fa_IR: انتخاب نوع کاربر

en: Select Video
fa_IR: ویدیو را انتخاب کنید

en: Select post type if you need to search only this post type content.
fa_IR: نوع پست را انتخاب کنید اگر شما فقط باید این محتوای پست را جستجو کنید.

en: Select your custom template type from here
fa_IR: انتخاب نوع الگوی دلخواه شما از اینجا

en: Select your event from this list
fa_IR: رویداد خود را از این لیست انتخاب کنید

en: Selected Image
fa_IR: تصویر انتخاب شده

en: Self Hosted
fa_IR: میزبان خود

en: Send Message
fa_IR: ارسال پیام

en: Sensitivity factor for user interaction
fa_IR: عامل فاکتور برای تعامل کاربر

en: Separator
fa_IR: جداکننده

en: Separator Color
fa_IR: رنگ جداساز

en: Separator Spacing
fa_IR: فاصله جداکننده

en: Separator Style
fa_IR: جدا کننده سبک

en: Separator Symbol
fa_IR: نماد جداکننده

en: Separator Type
fa_IR: نوع جداکننده

en: Separk
fa_IR: جدا شدن

en: Sepia
fa_IR: سپیا

en: September
fa_IR: سپتامبر

en: Service Name
fa_IR: نام سرویس

en: Service sub title
fa_IR: عنوان زیر سرویس

en: Set Password
fa_IR: تعیین رمز

en: Set custom attributes for the gravity form. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character. for example: field_values|param_name1=value1
fa_IR: ویژگی های سفارشی را برای گراویتی فرم تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. با استفاده از نویسه %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید. به عنوان مثال: field_values | نام پارام 1 = مقدار

en: Set custom attributes for the iframe tag. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
fa_IR: ویژگی های دلخواه را برای برچسب iframe تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. با استفاده از نویسه %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید.

en: Set custom attributes for the price table button tag. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
fa_IR: ویژگی های دلخواه را برای برچسب دکمه جدول قیمت تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. با استفاده از نویسه %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید.

en: Set custom attributes for the weForm. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character. for example: field_values|param_name1=value1
fa_IR: ویژگی های سفارشی را برای webForm تنظیم کنید. هر صفت در یک خط جداگانه. با استفاده از نویسه %s ، کلید ویژگی را از مقدار جدا کنید. به عنوان مثال : field_values|param_name1=value1

en: Set end date for hide the section.
fa_IR: تاریخ پایان را برای مخفی کردن بخش تنظیم کنید.

en: Set parallax background by enable this option.
fa_IR: با فعال کردن این گزینه پس زمینه parallax را تنظیم کنید.

en: Set start date for show this section.
fa_IR: تاریخ شروع را برای نشان دادن این بخش تنظیم کنید.

en: Set sticky options by enable this option.
fa_IR: گزینه‌های چسبان را با فعال کردن این گزینه تنظیم کنید.

en: Set sticky options when you scroll up your mouse.
fa_IR: گزینه‌های مهم را هنگامی که ماوس خود را پیمایش می کنید تنظیم کنید.

en: Set the css class/ID scrolling edge point. usually it's parent section class/ID
fa_IR: تنظیم کلاس/شناسه سی‌اس‌اس لبه نقطه. معمولاً این کلاس/شناسه بخش اصلی است

en: Set your modal selector here. For example: <b>.custom-link</b> or <b>#customLink</b>. Set this selector where you want to link this modal.
fa_IR: تنظیم مودال انتخابگر در اینجا: <b>.custom-link</b> یا <b>#customLink</b>. این انتخاب در جایی که می‌خواهید این مودال را پیوند بزنید تنظیم کنید.

en: Set your offcanvas selector here. For example: <b>.custom-link</b> or <b>#customLink</b>. Set this selector where you want to link this offcanvas.
fa_IR: تنظیم مودال انتخابگر در اینجا: <b>.custom-link</b> یا <b>#customLink</b>. این انتخاب در جایی که می‌خواهید این مودال را پیوند بزنید تنظیم کنید.

en: Set your stroke start value where from you start the stroke parallax.
fa_IR: مقدار شروع حرکت خود را از جایی شروع کنید که پارالاکس حرکت را شروع می کنید.

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Settings Saved Successfully.
fa_IR: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: Seven (Image Under Features)
fa_IR: هفت (تصویر زیر ویژگی‌ها)

en: Shadow
fa_IR: سایه

en: Shadow Color
fa_IR: رنگ سایه

en: Shadow Height
fa_IR: ارتفاع سایه

en: Shadow Mode
fa_IR: حالت سایه

en: Shadow Pulse
fa_IR: نبض سایه

en: Shape
fa_IR: شکل

en: Share Buttons
fa_IR: دکمه‌های اشتراک‌گذاری

en: Shift Toward
fa_IR: حرکت به سمت راست

en: Shift-Away
fa_IR: تغییر- مسیر

en: Shift-Toward
fa_IR: حرکت به سمت راست

en: Shopping Cart
fa_IR: سبد خرید

en: Short Name Color
fa_IR: کدکوتاه نام رنگ

en: Shortcode
fa_IR: کدکوتاه

en: Show
fa_IR: این پیام را دوباره نمایش نده

en: Show 24h High/Low
fa_IR: نمایش 24h / بالا

en: Show 24h Volume
fa_IR: نمایش جلسه 24 ساعته

en: Show Advanced Heading
fa_IR: عنوان پیشرفته را نشان دهید

en: Show All
fa_IR: نمایش همه

en: Show Author Name
fa_IR: نام نویسنده را نشان دهید

en: Show Avatar
fa_IR: نمایش آواتار

en: Show Badge
fa_IR: نمایش مدال

en: Show Branding
fa_IR: نمایش مارک

en: Show Button
fa_IR: نمایش دکمه

en: Show Buy Button
fa_IR: نمایش دکمه خرید

en: Show Caption
fa_IR: نمایش عنوان

en: Show Cart Icon
fa_IR: نمایش آیکون سبد خرید

en: Show Category
fa_IR: نمایش دسته بندی

en: Show Change Length
fa_IR: نمایش طول تغییر

en: Show Change Price
fa_IR: نمایش تغییر قیمت

en: Show Circulating Supply
fa_IR: نمایش عرض گردشی

en: Show City Name
fa_IR: نمایش نام شهر

en: Show Comma After Title
fa_IR: نمایش ویرگول بعد از عنوان

en: Show Cost
fa_IR: نمایش هزینه

en: Show Country
fa_IR: نمایش کشور

en: Show Country Name
fa_IR: نمایش نام کشور

en: Show Currency Image
fa_IR: نمایش تصویر ارز

en: Show Currency Name
fa_IR: نمایش نام ارز

en: Show Currency Short Name
fa_IR: نمایش نام کوتاه پول

en: Show Current Date
fa_IR: نمایش تاریخ فعلی

en: Show Current Price
fa_IR: نمایش قیمت فعلی

en: Show Current Time
fa_IR: نمایش زمان فعلی

en: Show Date
fa_IR: نمایش تاخیر

en: Show Delay
fa_IR: نمایش تاخیر

en: Show Description
fa_IR: نمایش توضیحات

en: Show Direction
fa_IR: نمایش توضیحات

en: Show Download Count
fa_IR: نمایش تعداد دانلود

en: Show Event Button
fa_IR: نمایش دکمه رویداد

en: Show Event Title
fa_IR: نمایش عنوان رویداد

en: Show Excerpt
fa_IR: نمایش خلاصه

en: Show Facebook Login
fa_IR: نمایش ورود با فیسبوک

en: Show Facebook Review
fa_IR: نمایش بررسی فیسبوک

en: Show Fancy Animation
fa_IR: نمایش انیمیشن فانتزی

en: Show File Size
fa_IR: نمایش اندازه فایل

en: Show File Type
fa_IR: نمایش نوع فایل

en: Show Filter
fa_IR: نمایش فیلتر

en: Show Follow
fa_IR: نمایش دنبال کردن

en: Show Follow Button
fa_IR: نمایش دکمه دنبال کنید

en: Show Forcefully for Edit
fa_IR: برای ویرایش به زور نمایش دهید

en: Show G2 Review
fa_IR: نمایش بررسی G2

en: Show Google Login
fa_IR: نمایش ورود با گوگل

en: Show Google Review
fa_IR: نمایش بررسی گوگل

en: Show Header
fa_IR: نمایش سربرگ

en: Show Icon
fa_IR: نمایش آیکون

en: Show Icon Only on Mobile
fa_IR: نمایش آیکون فقط در تلفن همراه

en: Show Image
fa_IR: نمایش عکس

en: Show Label
fa_IR: نمایش برچسب

en: Show Lightbox
fa_IR: نمایش لایت باکس

en: Show Link
fa_IR: نمایش لینک

en: Show Location
fa_IR: نمایش موقعیت

en: Show Market Cap
fa_IR: نمایش بازار بسته

en: Show Marketing Rank
fa_IR: نمایش ربته بازاریابی

en: Show Max Value
fa_IR: نمایش مقدار حداکثر

en: Show Meta
fa_IR: نمایش متن

en: Show Meta Label
fa_IR: نشانگر متا را نشان دهید

en: Show Meta as Tooltip
fa_IR: نمایش متا به عنوان راهنما

en: Show More Button
fa_IR: دکمه نمایش بیشتر

en: Show Name
fa_IR: نمایش نام

en: Show Number Icon
fa_IR: نمایش آیکون شماره

en: Show Pagination
fa_IR: نمایش صفحه بندی

en: Show Per Page
fa_IR: نمایش در هر صفحه

en: Show Percentage
fa_IR: نمایش درصد

en: Show Post Title
fa_IR: نمایش عنوان مطلب

en: Show Pre Title
fa_IR: نمایش قبل از عنوان

en: Show Prefix
fa_IR: نمایش پیشوند

en: Show Price
fa_IR: نمایش قيمت

en: Show Price Amount
fa_IR: مقدار نمایش قیمت

en: Show Price/Cart Button
fa_IR: نمایش دکمه قیمت / سبد خرید

en: Show Product
fa_IR: نمایش محصول

en: Show Progress Bar
fa_IR: نمایش نوار پیشرفت

en: Show Progressbar
fa_IR: نمایش نوار پیشرفت

en: Show Quantity
fa_IR: نمایش مقدار

en: Show Rating
fa_IR: نمایش رتبه بندی

en: Show Reviews
fa_IR: نمایش بررسی ها

en: Show Scroll Bar
fa_IR: نمایش نوار لغزان

en: Show Scrollbar?
fa_IR: نمایش نوار پیمایش ؟

en: Show Separator
fa_IR: نمایش جداکننده

en: Show Slide Iamge
fa_IR: نمایش تصویر اسلاید

en: Show Social Icon
fa_IR: نمایش آیکون اجتماعی

en: Show Social Name
fa_IR: نمایش نام شبکه اجتماعی

en: Show Status
fa_IR: نمایش وضیعت

en: Show Sub Title
fa_IR: نمایش زیرنویس

en: Show Suffix
fa_IR: نمایش پسوند

en: Show Tag
fa_IR: نمایش برچسب

en: Show Temperature
fa_IR: نمایش دما

en: Show Text
fa_IR: نمایش متن

en: Show Thumbnail
fa_IR: نمایش بند انگشتی

en: Show Time
fa_IR: نمایش زمان

en: Show Title
fa_IR: نمایش عنوان

en: Show Today Name
fa_IR: نمایش نام امروز

en: Show Total Rating
fa_IR: نمایش رتبه کل

en: Show Total Supply
fa_IR: نمایش عرض کل

en: Show Total Volume
fa_IR: نمایش حجم کل

en: Show Under Icon
fa_IR: نمایش زیر آیکون

en: Show User Menu
fa_IR: نمایش منوی کاربر

en: Show User Meta
fa_IR: نمایش متا کاربر

en: Show User Name
fa_IR: نمایش نام کاربری

en: Show Username
fa_IR: نمایش نام کاربری

en: Show Wavify Effect
fa_IR: نمایش افکت Wavify

en: Show Weather Condition Name
fa_IR: نمایش نام شرایط آب و هوا

en: Show Website
fa_IR: نمایش وب سایت

en: Show Wishlist Meta
fa_IR: نمایش فهرست دلخواه متا

en: Show Yelp Review
fa_IR: نمایش بررسی Yelp

en: Show as Tooltip
fa_IR: نمایش به عنوان راهنما

en: Show in new Tab
fa_IR: نمایش در زبانه جدید

en: Show in new Tab (Details Link/Title)
fa_IR: نمایش در برگه جدید (پیوند جزئیات / عنوان)

en: Show on Hover
fa_IR: نمایش بر روی‌هاور

en: Show reCAPTCHA Checker
fa_IR: نمایش reCAPTCHA

en: Show scroll bar when you add huge content in modal.
fa_IR: وقتی محتویات عظیمی در حالت مودال اضافه می کنید، نوار اسکرول را نمایش دهید.

en: Sidebar
fa_IR: سایدبار

en: Sign Up Button
fa_IR: دکمه ثبت‌نام

en: Signup Button
fa_IR: دکمه ثبت‌نام

en: Signup Button Icon
fa_IR: آیکون دکمه ثبت‌نام

en: Simple
fa_IR: ساده

en: Simple Contact Form
fa_IR: فرم تماس ساده

en: Single
fa_IR: مفرد

en: Single Forum
fa_IR: انجمن تک

en: Single Post
fa_IR: نوشته تکی

en: Single Product Page
fa_IR: صفحه محصول تکی

en: Single Reply
fa_IR: یک پاسخ

en: Single Tag
fa_IR: برچسب تک

en: Single Topic
fa_IR: موضوع واحد

en: Single View
fa_IR: نمایش تک

en: Site key
fa_IR: کلید سایت

en: Six (Image Under Header)
fa_IR: شش (تصویر زیر صرصفحه)

en: Size
fa_IR: اندازه

en: Size (%)
fa_IR: اندازه (%)

en: Size (px)
fa_IR: اندازه (px)

en: Size Ratio
fa_IR: نسبت اندازه

en: Skin
fa_IR: قالب

en: Skin Poster
fa_IR: رد کردن پوستر

en: Skype
fa_IR: اسکایپ

en: Slade
fa_IR: اسلاید

en: Slash
fa_IR: بریده

en: Slash Line
fa_IR: خط برش

en: Slide
fa_IR: اسلاید

en: Slide #1
fa_IR: اسلاید#1

en: Slide #2
fa_IR: اسلاید#2

en: Slide #3
fa_IR: اسلاید#3

en: Slide #4
fa_IR: اسلاید#4

en: Slide Bottom
fa_IR: اسلاید پایین

en: Slide Bottom Medium
fa_IR: اسلاید پایین متوسط

en: Slide Bottom Small
fa_IR: اسلاید پایین کوچک

en: Slide Content
fa_IR: محتوا ی اسلاید

en: Slide Down
fa_IR: کاهش مقیاس

en: Slide Item 1
fa_IR: مورد اسلاید 1

en: Slide Item 2
fa_IR: اسلاید مورد 2

en: Slide Item 3
fa_IR: اسلاید مورد 3

en: Slide Item 4
fa_IR: اسلاید مورد 4

en: Slide Left
fa_IR: اسلاید چپ

en: Slide Left Medium
fa_IR: اسلاید چپ متوسط

en: Slide Left Small
fa_IR: اسلاید چپ کوچک

en: Slide Pre Title
fa_IR: اسلاید قبل از عنوان

en: Slide Right
fa_IR: اسلاید راست

en: Slide Right Medium
fa_IR: اسلاید راست متوسط

en: Slide Right Small
fa_IR: اسلاید راست کوچک

en: Slide Right to Left
fa_IR: اسلاید راست به چپ

en: Slide Skew
fa_IR: انحراف اسلاید

en: Slide Title
fa_IR: عنوان اسلاید

en: Slide Title Here
fa_IR: عنوان اسلاید در اینجا

en: Slide Top
fa_IR: اسلاید بالا

en: Slide Top Medium
fa_IR: اسلاید بالا متوسط

en: Slide Top Small
fa_IR: اسلاید بالا کوچک

en: Slide Up
fa_IR: اسلاید بالا

en: Slide on Hover
fa_IR: اسلاید در شناور

en: Slider
fa_IR: اسلایدر

en: Slider Animations
fa_IR: انیمیشن‌های اسلایدر

en: Slider Bottom to Top
fa_IR: اسلایدر پایین به بالا

en: Slider Height
fa_IR: ارتفاع اسلایدر

en: Slider Item
fa_IR: مورد اسلایدر

en: Slider Items
fa_IR: آیتم‌های اسلایدر

en: Slider Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع اسلایدر

en: Slider Minimum Height
fa_IR: حداقل ارتفاع اسلایدر

en: Slider Settings
fa_IR: تنظیمات اسلایدر

en: Slider Size
fa_IR: اندازه اسلایدر

en: Sliders
fa_IR: اسلایدرها

en: Slides
fa_IR: اسلایدها

en: Slides Per Column
fa_IR: اسلایدها در هر ستون

en: Slides Per View
fa_IR: اسلایدها در هر مشاهده

en: Slides to Scroll
fa_IR: اسلایدها جهت پیمایش

en: Slideshow
fa_IR: اسلایدشو

en: Slideshow Fullscreen
fa_IR: اسلایدشو تمام صفحه

en: Slow
fa_IR: آهسته

en: Slug
fa_IR: نامک

en: Small
fa_IR: کوچک

en: Smooth Move
fa_IR: حرکت آسان و سریع

en: Smoothing Amount
fa_IR: مقدار صاف کردن

en: Smoothing?
fa_IR: صاف کردن؟

en: Smoothly Enter
fa_IR: هموار را وارد کنید

en: Social
fa_IR: اجتماعی

en: Social Icon
fa_IR: آیکون اجتماعی

en: Social Items
fa_IR: موارد شبکه اجتماعی

en: Social Label
fa_IR: برچسب اجتماعی

en: Social Login Access
fa_IR: دسترسی به ورود به شبکه های اجتماعی

en: Social Media
fa_IR: رسانه اجتماعی

en: Social Name
fa_IR: نام شبکه اجتماعی

en: Social Proof
fa_IR: اثبات اجتماعی

en: Social Share
fa_IR: اشتراک گذاری اجتماعی

en: Social Type
fa_IR: نوع شبکه اجتماعی

en: Soft-Light
fa_IR: نور نرم

en: Solarized Light
fa_IR: نور خورشیدی

en: Sold Out!
fa_IR: فروخته شده!

en: Solid
fa_IR: ساده

en: Some cases you need to hide it because when you set heading at outer position mobile device can show wrong width in that case you can hide it at mobile or tablet device. if you set overflow hidden on section or body so you don't need it.
fa_IR: بعضی موارد لازم است که آن را پنهان کنید، زیرا هنگامی که شما در موقعیت بیرونی قرار می دهید، دستگاه تلفن همراه می تواند عرض اشتباه را در این مورد نشان دهد، شما می توانید آن را در دستگاه تلفن همراه یا رایانه لوحی پنهان کنید. اگر سرریز پنهان در بخش یا بدن را تنظیم کنید، بنابراین به آن نیاز ندارید.

en: Some latest browser does not support this feature for not annoying user.
fa_IR: برخی از آخرین مرورگر از این ویژگی برای کاربر مزاحم پشتیبانی نمی کند.

en: Some times image height not exactly same because of auto row adjustment.
fa_IR: چندین بار به دلیل تنظیم خودکار ردیف، ارتفاع تصویر دقیقا مشابه نیست.

en: Something wrong there! please go back and refresh the page.
fa_IR: چیزی در اینجا اشتباه است! لطفاً به عقب بازگردید یا صفحه را رفرش کنید.

en: Sorry, invalid nonce or empty content!
fa_IR: متأسفیم ، محتوای نامشخص یا خالی از اعتبار نیست!

en: Sorting Style
fa_IR: طرح مرتب سازی

en: Source
fa_IR: امنیت

en: Source Code
fa_IR: کد منبع

en: Source Code Content
fa_IR: برنامه ی ممحتوای کد منبعحتوا

en: Source Type
fa_IR: نوع منبع

en: Space
fa_IR: فضای خالی

en: Space Between
fa_IR: فاصله بینابینی

en: Spacing
fa_IR: فاصله‌گذاری

en: Spacing Between
fa_IR: فاصله بین

en: Specific Post Type
fa_IR: نوع پست خاص

en: Specifies whether or not to display scrollbars
fa_IR: مشخص می کند که آیا نوارهای پیمایش نمایش داده شود یا خیر

en: Speed
fa_IR: سرعت

en: Spilt Text
fa_IR: تقسیم متن

en: Splash After (s)
fa_IR: Splash پس از (ها)

en: Splash Screen
fa_IR: صفحه معرفی

en: Split
fa_IR: فاصله

en: Split Main Heading
fa_IR: تقسیم اصلی عنوان

en: Split Space
fa_IR: فضای تقسیم

en: Split Text
fa_IR: متن تقسیم شده

en: Spotlite Mode
fa_IR: حالت نورافکن

en: Spotlite Mood
fa_IR: حالت نورافکن

en: Square
fa_IR: مربعی

en: Squire Size
fa_IR: اندازه سكور

en: Stack
fa_IR: پشته

en: Stacked
fa_IR: انباشته

en: Standard
fa_IR: استاندارد

en: Start
fa_IR: آغاز

en: Start Color
fa_IR: رنگ شروع

en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Start Date:
fa_IR: تاریخ شروع:

en: Start Delay
fa_IR: تاخیر در شروع

en: Start Frame
fa_IR: فریم شروع

en: Start Point
fa_IR: نقطه شروع

en: Start Time
fa_IR: زمان شروع

en: Start When
fa_IR: از کی شروع کنید

en: Starts the animation automatically on load
fa_IR: انیمیشن به طور خودکار لود می شود

en: Static
fa_IR: استاتیک

en: Stats
fa_IR: آمار

en: Status
fa_IR: وضیعت

en: Step Flow
fa_IR: مرحله جریان

en: Step Flow Heading
fa_IR: گام عنوان جریان

en: Step In
fa_IR: مرحله در

en: Step Out
fa_IR: گام بردارید

en: Sticky
fa_IR: چسبان

en: Sticky Mode
fa_IR: حالت سنجاق شده

en: Sticky Offset
fa_IR: افست چسبان

en: Sticky Section
fa_IR: بخش مهم

en: Sticky on Scroll Up
fa_IR: مهم(سنجاق شده) در پیمایش بالا

en: Stop Frame
fa_IR: قاب توقف

en: Stops the animation on that frame if `loop` is false
fa_IR: متوقف کردن انیمیشن در آی‌فریم اگر حلقه نادرست باشد

en: Street View Control
fa_IR: کنترل نمای خیابان

en: Stretch
fa_IR: کش آمدن

en: Strip
fa_IR: نوار

en: Strip Shortcode
fa_IR: نوار کد کوتاه

en: Stripe
fa_IR: خطی

en: Stripe Style
fa_IR: طرح Stripe

en: Striped
fa_IR: راه راه

en: Striped Effect
fa_IR: افکت راه راه

en: Striped Even Rows Color
fa_IR: رنگ ردیف‌های یکسان راه راه

en: Striped Odd Rows Color
fa_IR: رنگ ردیف‌های فرد راه راه

en: Striped With Animation
fa_IR: راه راه با انیمیشن

en: Stroke Color
fa_IR: رنگ Stroke

en: Stroke Parallax Animation
fa_IR: پارالاکس انمیمیشن حرکت

en: Stroke Start Point
fa_IR: نقطه شروع حرکت

en: Stroke Width
fa_IR: عرض ضربه

en: Style
fa_IR: طرح

en: Style 01
fa_IR: طرح 01

en: Style 02
fa_IR: طرح 02

en: Style 03
fa_IR: طرح 03

en: Style 04
fa_IR: طرح 04

en: Style 1
fa_IR: طرح ۱

en: Style 2
fa_IR: طرح ۲

en: Style 3
fa_IR: طرح ۳

en: Style 4
fa_IR: طرح ۴

en: Style 5
fa_IR: طرح ۵

en: Style 6
fa_IR: طرح 6

en: Style 7
fa_IR: طرح 7

en: Style 8
fa_IR: طرح 8

en: Style Color
fa_IR: رنگ طرح

en: Style Json Code
fa_IR: طرح کد Json

en: Style Position
fa_IR: موقعیت طرح

en: Style Spacing
fa_IR: فضای طرح

en: Style This Day
fa_IR: طرح این روز

en: Styling
fa_IR: طرح

en: Sub Heading
fa_IR: زیرعنوان

en: Sub Label
fa_IR: برچسب زیر

en: Sub Text Color
fa_IR: رنگ زیر متن

en: Sub Title
fa_IR: عنوان ساب

en: Sub Title Color
fa_IR: رنگ زیر عنوان

en: Sub Title Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن زیر عنوان در موبایل

en: Sub label
fa_IR: برچسب زیر

en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Subject Field
fa_IR: زمینه موضوع

en: Subject*
fa_IR: موضوع*

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Submit Button
fa_IR: دکمه ثبت

en: Submit/Send Button
fa_IR: دکمه ارسال/ثبت

en: Subscribe
fa_IR: اشتراک

en: Subtitle
fa_IR: زیر عنوان

en: Subtitle Goes Here
fa_IR: زیرنویس در اینجا می رود

en: Subtotal
fa_IR: فرعی

en: Subtotal Color
fa_IR: رنگ فرعی

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Success Message
fa_IR: پیام موفقیت

en: Suffix
fa_IR: پسوند

en: Sunday
fa_IR: یکشنبه

en: Support
fa_IR: پشتیبانی و لایسنس

en: Support Expired on
fa_IR: پشتیبانی انقضاء یافته در

en: Support related issue
fa_IR: مشکل مربوط به پشتیبانی

en: Svg
fa_IR: SVG

en: Svg Icon Color ?
fa_IR: رنگ آیکون SVG ؟

en: Svg Image
fa_IR: تصویر SVG

en: Swiping Tab on Mobile
fa_IR: کشیدن زبانه روی موبایل

en: Switch A
fa_IR: سوئیچ A

en: Switch B
fa_IR: سوئیچ B

en: Switch Content A
fa_IR: سوئیچ محتوای A

en: Switch Content B
fa_IR: سوئیچ محتوای B

en: Switch Settings
fa_IR: تنظیمات سویچ

en: Switch on to enable Particles options! Note that currently particles are not visible in edit/preview mode for better elementor performance. It's only can viewed on the frontend. <b>Z-Index Problem: set column z-index 1 so particles will set behind the content.</b>
fa_IR: گزینه‌های حروف ها را فعال کنید توجه داشته باشید که در حال حاضر حروف ها در حالت ویرایش / پیش نمایش برای عملکرد بهتر عناصر قابل مشاهده نیستند. این فقط می تواند در ظاهر مشاهده شود. <b> Z-Index مشکل: مجموعه ستون z-index 1 به طوری که حروف ها در پشت محتوا تنظیم می شوند. </ b>

en: Switch on to schedule the contents of this column|section!.
fa_IR: تغییر مقادیر این ستون را وارد کنید! بخش!.

en: Switcher
fa_IR: سوئیچ

en: Switcher Size
fa_IR: اندازه تعویض

en: Switcher Wrapper
fa_IR: روپوش سویچر

en: T. Supply
fa_IR: تامین

en: Tab
fa_IR: زبانه

en: Tab #1
fa_IR: زبانه #1

en: Tab #2
fa_IR: زبانه #2

en: Tab #3
fa_IR: زبانه #3

en: Tab Content
fa_IR: محتوای زبانه

en: Tab Items
fa_IR: زبانه آیتم‌ها

en: Tab Title
fa_IR: عنوان زبانه

en: Table
fa_IR: جدول

en: Table Body
fa_IR: بدنه جدول

en: Table Content
fa_IR: جدول محتویات

en: Table Data
fa_IR: داده‌های جدول

en: Table HTML
fa_IR: جدول HTML

en: Table Header
fa_IR: عنوان جدول

en: Table Heading
fa_IR: عنوان جدول

en: Table Of Content
fa_IR: جدول محتویات

en: Table Press
fa_IR: جدول مطبوعات

en: Table of Content
fa_IR: جدول محتویات

en: Tablet
fa_IR: تبلت

en: Tablet and Mobile
fa_IR: تبلت و موبایل

en: Tablet to Larger
fa_IR: تبلت به بزرگ

en: Tabs
fa_IR: زبانه‌ها

en: Tabs Nav Sticky
fa_IR: زبانه‌های ناوبری چسبان

en: Tag
fa_IR: برچسپ

en: Tags
fa_IR: برچسب‌ها

en: Tags Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی سازی برچسب‌ها بر روی تلفن همراه؟

en: Target Offset
fa_IR: افست هدف

en: Target URL
fa_IR: هدف لینک

en: Tax Color
fa_IR: رنگ مالیات

en: Taxonomy
fa_IR: طبقه بندی

en: Telegram
fa_IR: تلگرام

en: Tempareture Color
fa_IR: رنگ درجه حرارت

en: Template
fa_IR: الگو

en: Template Library
fa_IR: کتابخانه الگو

en: Template Not Found!
fa_IR: الگوی یافت نشد!

en: Template Type
fa_IR: نوع قالب

en: Testimonial
fa_IR: توصەنامه

en: Testimonial Carousel
fa_IR: چرخش توصیه‌نامه

en: Testimonial Grid
fa_IR: توصیه نامه شبکه‌ای

en: Testimonial Image
fa_IR: تصویر گواهی نامه

en: Testimonial Slider
fa_IR: اسلایدر گواهی نامه

en: Text
fa_IR: متن

en: Text Align
fa_IR: جهت متن

en: Text Alignment
fa_IR: ترازبندی متن

en: Text Color
fa_IR: رنگ متن

en: Text Color/Field Border
fa_IR: رنگ متن/حاشیه زمینه

en: Text Effect
fa_IR: افکت متن

en: Text HTML Tag
fa_IR: تگ HTML متن

en: Text Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن متن در موبایل

en: Text Hover Color
fa_IR: رنگ هاور متن

en: Text Indent
fa_IR: فرورفتگی متن

en: Text Limit
fa_IR: محدودیت متن

en: Text Outside Bottom
fa_IR: خارج از متن پایین

en: Text Outside Top
fa_IR: خارج از متن بالا

en: Text Padding
fa_IR: فاصله داخلی متن

en: Text Position
fa_IR: موقعیت متن

en: Text Shadow
fa_IR: سایه متن

en: Text Space
fa_IR: فضای متن

en: Text Typography
fa_IR: تایپوگرافی متن

en: Text Width
fa_IR: عرض متن

en: Text/Icon Color
fa_IR: رنگ آیکون/متن

en: Textarea Fields
fa_IR: زمینه های ناحیه متنی

en: Textarea Height
fa_IR: ارتفاع ناحیه متن

en: Textarea Width
fa_IR: عرض ناحیه متنی

en: Thank you for purchase Element Pack. Please <a href="
fa_IR: با تشکر از شما برای خرید المنت پک. لطفا <a href="

en: Thanks for being with us, %s. We got your e-mail! We'll reply you very soon...
fa_IR: با تشکر از شما، ما ایمیل %s را دریافت کرده‌ایم. ما خیلی زود پاسخ خواهیم داد...

en: The email address you entered is not valid.
fa_IR: آدرس ایمیل وارد شده معتبر نیست.

en: Third item on the list
fa_IR: مورد سوم در لیست

en: This Page Link
fa_IR: لینک این صفحه

en: This heading will show as style as background and you can move and style many way.
fa_IR: این عنوان به عنوان طرح پس زمینه نشان داده می دهد و شما می توانید حرکت و سبک بسیاری از راه.

en: This is Timeline Item 1 Title
fa_IR: نایم لاین مورد 1

en: This is Timeline Item 2 Title
fa_IR: تایم لاین مورد 2

en: This is Timeline Item 3 Title
fa_IR: ایتم  3 - طول عنوان

en: This is Timeline Item 4 Title
fa_IR: تایم لاین مورد 4

en: This is a Label
fa_IR: این یک برچسب است

en: This is a label
fa_IR: این یک برچسب است

en: This is footer text
fa_IR: این متن پاصفحه است

en: This is label
fa_IR: این برچسب است

en: This is the heading
fa_IR: این یک عنوان است

en: This is your call to action title
fa_IR: این عنوان تماس با عملی است

en: This is your content that you want to be protected by either user role or password.
fa_IR: این محتویات شماست که می خواهید از طریق نقش یا رمز عبور کاربر محافظت شود.

en: This is your custom content for after of your offcanvas.
fa_IR: این محتوا سفارشی شما بعد از offcanvas شما است.

en: This is your custom content for before of your offcanvas.
fa_IR: این محتوا سفارشی شما قبل از offcanvas شما است.

en: This is your modal header title
fa_IR: این عنوان سربرگ مودال شماست

en: This offset work when you click and go to targeted location
fa_IR: این کار افست وقتی کلیک می‌کنید و به مکان مورد نظر بروید

en: This template need this plugin install and active
fa_IR: این الگو به نصب و فعال شدن این افزونه احتیاج دارد

en: Three
fa_IR: سه

en: Three (Features in at Last)
fa_IR: سه (امکانات در آخر)

en: Threshold
fa_IR: آستانه

en: Throttle
fa_IR: جلو را گرفتن

en: Thumb
fa_IR: تامبل

en: Thumb Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه بندانگشتی

en: Thumb Border Radius
fa_IR: گردی حاشیه بندانگشتی

en: Thumb Gallery
fa_IR: گالری تامبل

en: Thumb Hide on mobile ?
fa_IR: پنهان کردن تامبل در تلفن همراه؟

en: Thumb Image
fa_IR: تصویر تامبل

en: Thumb Layout
fa_IR: طرح تامبل

en: Thumb Opacity
fa_IR: شفافیت تامبل

en: Thumb Style
fa_IR: طرح بندانگشتی

en: Thumb Title HTML Tag
fa_IR: عنوان انگشت HTML برچسب

en: Thumbnail
fa_IR: بندانگشتی

en: Thumbnail Description
fa_IR: توضیحات بندانگشتی

en: Thumbnail Opacity
fa_IR: شفافیت بندانگشتی

en: Thumbnail Show
fa_IR: نمایش بند انگشتی

en: Thumbnail Show Link?
fa_IR: نمایش تصویر بندانگشتی ؟

en: Thumbnail Size
fa_IR: اندازه تصویر بند انگشتی

en: Thumbnail Title
fa_IR: عنوان بندانگشتی

en: Thumbnail Width
fa_IR: عرض تصاویر ندانگشتی

en: Thumbnail width only works in desktop mode
fa_IR: عرض تصویر بندانگشتی فقط در حالت دسکتاپ کار می کند

en: Thumbnav Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع بندانگشتی

en: Thumbnav Max Width
fa_IR: حداکثر عرض بندانگشتی

en: Thumbnavs
fa_IR: تصاویر ندانگشتی

en: Thumbnavs Height
fa_IR: ارتفاع تصاویر ندانگشتی

en: Thumbnavs Horizontal Offset
fa_IR: افست افقی بندانگشتی‌ها

en: Thumbnavs Image Height
fa_IR: ارتفاع تصاویر بندانگشتی

en: Thumbnavs Image Width
fa_IR: عرض تصاویر بندانگشتی

en: Thumbnavs Outside
fa_IR: خارج از تصاویر ندانگشتی

en: Thumbnavs Position
fa_IR: موقعیت تصاویر ندانگشتی

en: Thumbnavs Vertical Offset
fa_IR: افست عمودی بندانگشتی

en: Thumbnavs Width
fa_IR: عرض تصاویر ندانگشتی

en: Thursday
fa_IR: پنجشنبه

en: Tilt Effect
fa_IR: افکت شیب

en: Tilt Scale
fa_IR: شیب مقیاس

en: Time
fa_IR: زمان

en: Time (ms)
fa_IR: زمان (میلی ثانیه)

en: Time Alignment
fa_IR: ترازبندی زمان

en: Time Color
fa_IR: رنگ زمان

en: Time Format
fa_IR: قالب زمان

en: Time Typography
fa_IR: تایپوگرافی زمان

en: Time Zone
fa_IR: منطقه زمانی

en: Time in ms between updates. e.g. 40 is exactly 25 FPS
fa_IR: زمان در میلی ثانیه بین به‌روز رسانی‌ها. به عنوان مثال، 40 برای 25FPS است

en: Time/Duration
fa_IR: زمان/طول

en: Time/Duration(s)
fa_IR: زمان / طول (ها)

en: Timeline
fa_IR: نوار زمانی

en: Timeline Items
fa_IR: آیتم‌های نوار زمانی

en: Times
fa_IR: زمان ها

en: Timezone
fa_IR: منطقه زمانی

en: Tiny
fa_IR: کوچک

en: Tiny Countdown
fa_IR: شمارش معکوس کوچک

en: Tiny Style
fa_IR: طرح کوچک

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Title & Content
fa_IR: عنوان و محتوا

en: Title / Subtitle
fa_IR: عنوان / زیرنویس

en: Title Color
fa_IR: رنگ عنوان

en: Title HTML Tag
fa_IR: تگ HTML عنوان

en: Title Hide
fa_IR: مخفی سازی عنوان

en: Title Hide on Mobile
fa_IR: مخفی کردن عنوان در موبایل

en: Title Hide on mobile ?
fa_IR: مخفی سازی عنوان در موبایل ؟

en: Title Hover Color
fa_IR: رنگ هاور عنوان

en: Title Item
fa_IR: مورد عنوان

en: Title Layout
fa_IR: طرح عنوان

en: Title Link
fa_IR: لینک عنوان

en: Title Link Option?
fa_IR: گزینه های پیوند عنوان ؟

en: Title Link URL
fa_IR: آدرس لینک عنوان

en: Title Separator
fa_IR: جداکننده عنوان

en: Title Tag
fa_IR: تگ عنوان

en: Title Typography
fa_IR: تایپوگرافی عنوان

en: Title and Description
fa_IR: عنوان و توضیحات

en: Title as Tooltip
fa_IR: عنوان بعنوان تولیتپ

en: Titlt Align
fa_IR: ترازبندی عنوان

en: To display Facebook reviews, please configure Facebook APP ID.
fa_IR: برای نمایش نظرات در فیس بوک ، لطفاً برنامه APP فیسبوک را پیکربندی کنید.

en: To display Google place reviews, please configure Google Map API key.
fa_IR: برای نمایش نظرات مکان گوگل ، لطفاً کلید API نقشه گوگل را پیکربندی کنید.

en: To display Yelp reviews, please configure Yelp API key.
fa_IR: برای نمایش نظرات Yelp ، لطفا کلید API Yelp را پیکربندی کنید.

en: Today
fa_IR: امروز

en: Toggle
fa_IR: تاگل

en: Toggle Button
fa_IR: دکمه تغییر

en: Toggle Color
fa_IR: رنگ تغییر وضعیت

en: Toggle Content
fa_IR: محتوای تغییر وضعیت

en: Toggle Icon
fa_IR: آیکون تغییر وضعیت

en: Toggle Icon Position
fa_IR: موقعیت آیکون تغییر وضعیت

en: Toggle Icon Size
fa_IR: اندازه آیکون تغییر وضعیت

en: Toggler
fa_IR: توگلر

en: Tomorrow Night
fa_IR: فردا شب

en: Toolbar Background
fa_IR: پس زمینه نوار ابزار

en: Toolbar Color
fa_IR: رنگ نوار ابزار

en: Tooltip
fa_IR: تولتیپ

en: Tooltip Animation
fa_IR: انیمیشن راهنما

en: Tooltip Background Color
fa_IR: رنگ پیش زمینه تولیتپ

en: Tooltip Global Style
fa_IR: طرح سراسری تولتیپ

en: Tooltip Settings
fa_IR: تنظیمات راهنما

en: Tooltip Size
fa_IR: اندازه راهنما

en: Tooltip Spacing
fa_IR: فضای راهنما

en: Tooltip Text
fa_IR: متن تولتیپ

en: Tooltip Text Here
fa_IR: متن تولتیپ در اینجا

en: Top
fa_IR: بالا

en: Top
fa_IR: بالا

en: Top (Default)
fa_IR: بالا (پیش فرض)

en: Top Avatar
fa_IR: آواتار بالا

en: Top Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا

en: Top Bottom
fa_IR: پایین بالا

en: Top Center
fa_IR: بالا وسط

en: Top Gap
fa_IR: فاصله بالا

en: Top Justify
fa_IR: تراز کردن بالا

en: Top Left
fa_IR: چپ بالا

en: Top Navigation
fa_IR: ناوبری بالا

en: Top Navigation by User
fa_IR: پیمایش برتر توسط کاربر

en: Top Offset
fa_IR: افست بالا

en: Top Offset
fa_IR: افست بالا

en: Top Right
fa_IR: بالا راست

en: Top Space
fa_IR: فضای بالا

en: Top Spacing
fa_IR: فاصله سمت بالا

en: Top-Half
fa_IR: نیمه- بالا

en: Top-Left
fa_IR: بالا -چپ

en: Top-Right
fa_IR: بالا- راست

en: Topic Form
fa_IR: فرم موضوع

en: Topic Index
fa_IR: فهرست موضوعی

en: Topic Tags
fa_IR: برچسب‌های موضوع

en: Total Rating
fa_IR: رتبه کل

en: Total Rating (Static)
fa_IR: امتیاز کل (استاتیک)

en: Total Sales
fa_IR: کل فروش

en: Trailer Box
fa_IR: جعبه تریلر

en: Trailer Box Title
fa_IR: عنوان جعبه تریلر

en: Trailer box pre title
fa_IR: جعبه تریلر قبل از عنوان

en: Trailer box text
fa_IR: متن جعبه تریلر

en: Trailer box title
fa_IR: عنوان جعبه تریلر

en: Transform Effects
fa_IR: جلوه های تبدیل

en: Transform Origin
fa_IR: مبدا تبدیل

en: Transition
fa_IR: ترانزیشن

en: Transition Duration
fa_IR: مدت زمان جابجایی

en: Transition Duration (s)
fa_IR: مدت زمان ترانزیشن (ثانیه)

en: Translate
fa_IR: ترجمه

en: Translate X
fa_IR: ترجمه X

en: Translate Y
fa_IR: ترجمه Y

en: Triangle
fa_IR: مثلث

en: Trigger
fa_IR: محرک

en: Trigger on Click
fa_IR: ماشه با یک کلیک

en: Tripline
fa_IR: خط سه گانه

en: Tuesday
fa_IR: سه شنبه

en: Turn Off
fa_IR: خاموش

en: Turn On Horizontal mode
fa_IR: حالت افقی را روشن کنید

en: Turn off dev move when your website live so splash screen will show only once.
fa_IR: هنگامی که وب سایت شما فعال می شود، دکمه حرکت را خاموش کنید تا splash screen تنها یک بار نمایش داده شود.

en: Tutor LMS Carousel
fa_IR: چرخ و فلک LMS معلم

en: Tutor LMS Course Carousel
fa_IR: اسلایدر دروس LMS مدرس

en: Tutor LMS Course Grid
fa_IR: شبکه گرید LMS مدرس

en: Tutor LMS Grid
fa_IR: شبکه LMS معلم

en: Twilight
fa_IR: گرگ و میش

en: Twitter
fa_IR: توییتر

en: Twitter Access
fa_IR: دسترسی به توییتر

en: Twitter Carousel
fa_IR: کروسل توییتر

en: Twitter Grid
fa_IR: شبکه توییتر

en: Twitter Slider
fa_IR: اسلایدر توییتر

en: Two
fa_IR: دو

en: Two (Features and Price interchange)
fa_IR: دو (ویژگی‌ها و تبادل قیمت)

en: Type
fa_IR: تایپ کردن

en: Type
fa_IR: نوع

en: Type Color
fa_IR: رنگ نوع

en: Type Country name
fa_IR: نام کشور را تایپ کنید

en: Type Mailchimp ID
fa_IR: شناسه میل چیمپ را تایپ کنید

en: Type Speed
fa_IR: سرعت تایپ

en: Type Typography
fa_IR: تایپوگرافی نوع

en: Type a skill name
fa_IR: یک نام مهارت بنویسید

en: Type date format here
fa_IR: قالب تاریخ را اینجا تایپ کنید

en: Type here some info about this team member, the man very important person of our company.
fa_IR: مقداری اطلاعات در مورد این عضو تیم تایپ کنید,مهم ترین شخص شرکت‌مان.

en: Type your code here
fa_IR: Visual Basic

en: Type your description here
fa_IR: توضیحات خود را اینجا بنویسید

en: Type your prefix here
fa_IR: پیشوند خود را اینجا تایپ کنید

en: Type your suffix here
fa_IR: پسوند خود را اینجا تایپ کنید

en: Typed
fa_IR: تایپ شده

en: Typography
fa_IR: تایپوگرافی

en: URL
fa_IR: لینک

en: UT or UTC - GMT -0
fa_IR: UT یا UTC - GMT -0

en: UnChecked Bg Color
fa_IR: رنگ Bg بررسی نشده

en: UnChecked Color
fa_IR: رنگ بررسی نشده

en: Units
fa_IR: واحدها

en: Unknown error! please check your setings.
fa_IR: خطای ناشناخته! لطفا تنظیمات خود را بررسی کنید.

en: Unknown error, make sure access is correct!
fa_IR: خطای ناشناخته، مطمئن شوید که دسترسی صحیح است!

en: Unmute
fa_IR: بی صدا

en: Up
fa_IR: بالا

en: Update
fa_IR: بروزرسانی

en: Updated
fa_IR: به روز شده

en: Upload JSON File
fa_IR: فایل JSON را بارگذاری کنید

en: Upper Border Color
fa_IR: رنگ حاشیه بالا

en: Use 25x41 px size png icon for exact point.
fa_IR: برای نقطه دقیق از آیکون png سایز 25x41 px استفاده کنید.

en: Use Ajax
fa_IR: استفاده از Ajax

en: Use Easing
fa_IR: استفاده از آسانی

en: Use Grouping
fa_IR: استفاده از گروه بندی

en: Use Tooltip?
fa_IR: از راهنمایی(متن راهنما) استفاده کنید؟

en: Use Transform?
fa_IR: از تبدیل استفاده کنید؟

en: Use ajax to submit the form
fa_IR: استفاده از ایجکس برای ثبت فرم

en: Use even items from Layout > Columns settings for better preview.
fa_IR: برای پیش نمایش بهتر از موارد Layout> Columns استفاده کنید.

en: Use even slides for get better look
fa_IR: استفاده از اسلایدهای یکسان برای نگاه بهتر

en: Use max 32x32 px size icon for better result.
fa_IR: برای نتیجه بهتر از حداکثر 32x32 پیکسل استفاده کنید.

en: Use same size image for before and after for better preview.
fa_IR: برای پیش نمایش بهتر از قبل و بعد از همان تصویر استفاده کنید.

en: Use same size ratio image
fa_IR: استفاده از همان نسبت اندازه تصویر

en: User Based
fa_IR: مبتنی بر کاربر

en: User ID
fa_IR: شناسه کاربر

en: User Login
fa_IR: نام کاربری

[ctx: User Login and Register]
en: Invalid Authorization
fa_IR: مجوز نامعتبر است

[ctx: User Login and Register]
en: Invalid Authorized Information
fa_IR: اطلاعات مجاز معتبر نیست

[ctx: User Login and Register]
en: Login successful, Redirecting...
fa_IR: ورود موفقیت آمیز، در حال هدایت ...

[ctx: User Login and Register]
en: Oops! Wrong username or password!
fa_IR: اوه! نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است!

[ctx: User Login and Register]
en: Sending user info, please wait...
fa_IR: ارسال اطلاعات کاربر، لطفا صبر کنید ...

[ctx: User Login and Register]
en: Unauthorized access
fa_IR: دسترسی غیرمجاز

[ctx: User Login and Register]
en: Unknown error, make sure access is correct!
fa_IR: خطای ناشناخته ، مطمئن شوید که دسترسی صحیح است!

en: User Login!
fa_IR: ورود کاربر!

en: User Menu
fa_IR: منو کاربر

en: User Meta
fa_IR: کاربر متا

en: User Name
fa_IR: نام کاربری

en: User Register
fa_IR: ثبت نام کاربر

en: User Registration
fa_IR: ثبت نام کاربر

en: Username
fa_IR: نام کاربری

en: Username Label
fa_IR: برچسب نام کاربری

en: Username Placeholder
fa_IR: نگهدارنده نام کاربری

en: Username or Email
fa_IR: نام‌کاربری یا ایمیل

en: VIEW
fa_IR: مشاهده

en: VIEW DETAILS
fa_IR: مشاهده جزئیات

en: Vague
fa_IR: مبهم

en: Validation Errors
fa_IR: خطاهای اعتبار سنجی

en: Validation/Error
fa_IR: خطای اعتبار سنجی

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Vertical Align
fa_IR: چینش عمودی

en: Vertical Nav
fa_IR: ناوبری عمودی

en: Vertical Offset
fa_IR: افست افقی

en: Vertical Parallax
fa_IR: پارالاکس عمودی

en: Vertical Position
fa_IR: موقعیت عمودی

en: Vertical Space
fa_IR: فضای عمودی

en: Vertical Spacing
fa_IR: فاصله عمودی

en: Viber
fa_IR: وایبر

en: Video
fa_IR: ویدیو

en: Video Autoplay
fa_IR: پخش خودکار ویدیو

en: Video Description
fa_IR: توضیحات ویدیو

en: Video Gallery
fa_IR: گالری ویدیو

en: Video Height
fa_IR: ارتفاع ویدئو

en: Video Link
fa_IR: لینک ویدیو

en: Video Player
fa_IR: پخش کننده ویدیو

en: Video Preload
fa_IR: پیش بارگذاری ویدئو

en: Video Source
fa_IR: منبع ویدیو

en: Video Title
fa_IR: عنوان ویدیو

en: Video Tutorials
fa_IR: آموزش‌های ویدیویی

en: Video Type
fa_IR: نوع ویدیو

en: Video Width
fa_IR: عرض ویدیو

en: View
fa_IR: مشاهده

en: View Cart Button
fa_IR: دکمه سبد خرید

en: View Custom Template
fa_IR: مشاهده الگوی دلخواه

en: View Details
fa_IR: مشاهده جزئیات

en: View Element Pack Video Tutorials
fa_IR: مشاهده عناصر بسته آموزش‌های ویدیویی

en: View cart
fa_IR: مشاهده سبد خرید

en: Viewport
fa_IR: مشاهده درگاه

en: Vimeo
fa_IR: ویمیو

en: Vimeo Source
fa_IR: منبع ویمیو

en: Vimeo Video
fa_IR: ویدیوی ویمیو

en: Visibility Control
fa_IR: کنترل دید

en: Visibility control
fa_IR: کنترل دید

en: Visible Items
fa_IR: موارد قابل نمایش

en: Visible for:
fa_IR: قابل مشاهده برای :

en: Visible to Hidden
fa_IR: قابل نمایش

en: Volume Ascending
fa_IR: صعودی حجم

en: Volume Bar
fa_IR: نوار ولوم

en: Volume Button
fa_IR: دکمه ولوم

en: Volume Descending
fa_IR: نزولی حجم

en: Volume Mute/Unmute
fa_IR: ولوم صدادار/بی صدا

en: WC - Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: WC - Carousel
fa_IR: چرخ فلک ووکامرس

en: WC - Categories
fa_IR: دسته بندی محصولات

en: WC - Elements
fa_IR: عناصر ووکامرس

en: WC - Mini Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید کوچک

en: WC - Products
fa_IR: محصولات ووکامرس

en: WC - Products Tab
fa_IR: زبانه محصولات

en: WC - Slider
fa_IR: ووکامرس - اسلایدر

en: WEBM Format Video
fa_IR: ویدئو با فرمت WEBM

en: WP Data Table
fa_IR: جدول داده WP

en: WP Forms
fa_IR: فرم‌های وردپرس

en: Want to ignore any specific heading? Go to that heading advanced tab and enter <b>ignore-this-tag</b> class in <a href="http://prntscr.com/lvw4iy" target="_blank">CSS Classes</a> input field.
fa_IR: آیا می‌خواهید هر عنوان خاص را نادیده بگیرید؟ به برگه پیشرفته بروید و وارد کلاس <b>ignore-this-tag</b> در زمینه ورودی <a href="http://prntscr.com/lvw4iy" target="_blank">CSS Classes</a> شوید.

en: Warning Message
fa_IR: پیام هشدار

en: Wave
fa_IR: موج

en: We are registering you, please wait...
fa_IR: ما شما را ثبت می کنیم، لطفا صبر کنید ...

en: Weather
fa_IR: آب و هوا

en: Weather Details
fa_IR: جزئیات آب و هوا

[ctx: Weather String]
en: Blizzard
fa_IR: کولاک

[ctx: Weather String]
en: Blowing snow
fa_IR: بارش برف

[ctx: Weather String]
en: Clear/Sunny
fa_IR: پاک / آفتابی

[ctx: Weather String]
en: Cloudy
fa_IR: ابری

[ctx: Weather String]
en: Fog
fa_IR: مه

[ctx: Weather String]
en: Freezing drizzle
fa_IR: یخ زدگی

[ctx: Weather String]
en: Freezing fog
fa_IR: مه و یخ زدگی

[ctx: Weather String]
en: Heavy freezing drizzle
fa_IR: یخبندان شدید

[ctx: Weather String]
en: Heavy rain
fa_IR: باران شدید

[ctx: Weather String]
en: Heavy rain at times
fa_IR: باران سنگین

[ctx: Weather String]
en: Heavy snow
fa_IR: برف سنگین

[ctx: Weather String]
en: Ice pellets
fa_IR: گلوله‌های یخی

[ctx: Weather String]
en: Light drizzle
fa_IR: ریزش نور

[ctx: Weather String]
en: Light freezing rain
fa_IR: باران منجمد

[ctx: Weather String]
en: Light rain
fa_IR: باران نور

[ctx: Weather String]
en: Light rain shower
fa_IR: بارش باران سبک

[ctx: Weather String]
en: Light showers of ice pellets
fa_IR: دوش‌های خورش از گلوله‌های یخ

[ctx: Weather String]
en: Light sleet
fa_IR: برف سفید

[ctx: Weather String]
en: Light sleet showers
fa_IR: دوش آب و هوای سرد

[ctx: Weather String]
en: Light snow
fa_IR: برف نور

[ctx: Weather String]
en: Light snow showers
fa_IR: بارش برف سبک

[ctx: Weather String]
en: Mist
fa_IR: غبار آلود

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy freezing rain
fa_IR: بارش باران متوسط یا شدید

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy rain shower
fa_IR: باران متوسط یا شدید

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy rain with thunder
fa_IR: بارش باران متوسط یا شدید با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy showers of ice pellets
fa_IR: دوغ متوسط یا سنگین از گلوله‌های یخ

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy sleet
fa_IR: آب و هوای متوسط یا سنگین

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy sleet showers
fa_IR: دوش آب و هوای متوسط یا سنگین

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy snow showers
fa_IR: بارش باران متوسط یا شدید

[ctx: Weather String]
en: Moderate or heavy snow with thunder
fa_IR: برف متوسط یا سنگین با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Moderate rain
fa_IR: باران متوسط

[ctx: Weather String]
en: Moderate rain at times
fa_IR: باران متوسط

[ctx: Weather String]
en: Moderate snow
fa_IR: بارش برف متوسط

[ctx: Weather String]
en: Overcast
fa_IR: ابری

[ctx: Weather String]
en: Partly cloudy
fa_IR: تقریبا ابری

[ctx: Weather String]
en: Patchy freezing drizzle nearby
fa_IR: ممکن است یخ زدگی باشد

[ctx: Weather String]
en: Patchy heavy snow
fa_IR: برف سنگین

[ctx: Weather String]
en: Patchy light drizzle
fa_IR: ریزش ناپدیدار

[ctx: Weather String]
en: Patchy light rain
fa_IR: باران کم نور

[ctx: Weather String]
en: Patchy light rain with thunder
fa_IR: باران نور باران با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Patchy light snow
fa_IR: برف کم نور

[ctx: Weather String]
en: Patchy light snow with thunder
fa_IR: بارش برف نور با رعد و برق

[ctx: Weather String]
en: Patchy moderate snow
fa_IR: بارش برف متوسط

[ctx: Weather String]
en: Patchy rain nearby
fa_IR: باران تکه تکه نزدیک

[ctx: Weather String]
en: Patchy sleet nearby
fa_IR: ممکن است برفی باشد

[ctx: Weather String]
en: Patchy snow nearby
fa_IR: پراکندگی برف

[ctx: Weather String]
en: Thundery outbreaks nearby
fa_IR: ممکن است همراه با رعد و برق باشد

[ctx: Weather String]
en: Torrential rain shower
fa_IR: باران سیل آسا

[ctx: Weather String]
en: east
fa_IR: شرق

[ctx: Weather String]
en: north
fa_IR: شمال

[ctx: Weather String]
en: north-east
fa_IR: شمال شرق

[ctx: Weather String]
en: north-west
fa_IR: شمال غربی

[ctx: Weather String]
en: south
fa_IR: جنوب

[ctx: Weather String]
en: south-east
fa_IR: جنوب شرقی

[ctx: Weather String]
en: south-west
fa_IR: جنوب غربی

[ctx: Weather String]
en: west
fa_IR: غرب

en: Weather data of this location not found.
fa_IR: داده‌های آب و هوایی این مکان یافت نشد.

en: WeatherStack Key
fa_IR: کلید پشته هوا

en: Website
fa_IR: وب سایت

en: Website Url
fa_IR: پیوند وب سایت

en: Website:
fa_IR: وب سایت:

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

en: Week
fa_IR: هفته

en: Weeks
fa_IR: هفته

en: Weight
fa_IR: وزن

en: Welcome Message
fa_IR: پیام خوش آمد گویی

en: WhatsApp
fa_IR: واتس اپ

en: Wheel
fa_IR: چرخ

en: When Scroll
fa_IR: هنگام اسکرول

en: When user logged in this avatar shown in dropdown/modal button.
fa_IR: هنگامی که کاربر وارد شده در این نماد نشان داده شده در دکمه کشویی / modal .

en: When you activate is you video will sticky at playing time.
fa_IR: هنگامی که شما فعال می کنید، ویدیو در زمان پخش سنجاق شده است.

en: When you set modal full screen make sure you don't set colse button outside
fa_IR: وقتی روی صفحه کامل modal کلیک میکنید، مطمئن شوید دکمه بستن را خارج تنظیم نمی کنید

en: When you use carousel in any hidden place (in tabs, accordion etc) keep it yes.
fa_IR: هنگامی که از کروسل در هر محلی مخفی باشد (در زبانه‌ها، آکاردئون و غیره) استفاده می‌کنید، آن را روی بله نگهدارید.

en: Which slide you want to show first?
fa_IR: اسلایدی که می خواهید برای اولین بار نشان دهید؟

en: Whole Box
fa_IR: کل جعبه

en: Widget
fa_IR: ابزارک‌‌

en: Widget Equal Height
fa_IR: ابزارک قد برابر

en: Widget Parallax Effects
fa_IR: ابزارک‌‌ افکت پارالاکس

en: Widget Selector
fa_IR: انتخاب ابزارک

en: Widget Tooltip
fa_IR: راهنمای ابزار ویجت

en: Widget Transform
fa_IR: ابزارک تبدیل

en: Widget Visibility
fa_IR: قابلیت ویجت

en: Width
fa_IR: پهنا

en: Width (px)
fa_IR: عرض (px)

en: Wishlist Meta
fa_IR: لیست دلخواه متا

en: Wista Video
fa_IR: ویستیا ویدئو

en: Women typing keyboard
fa_IR: کلیدبورد تایپ بانوان

en: WooCommerce
fa_IR: افزونه ووکامرس

en: WooCommerce Add To Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: WooCommerce Carousel
fa_IR: چرخ فلک ووکامرس

en: WooCommerce Categories
fa_IR: دسته بندی محصولات

en: WooCommerce Elements
fa_IR: المان های ووکامرس

en: WooCommerce Mini Cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید کوچک

en: WooCommerce Slider
fa_IR: اسلایدر ووکامرس

en: Woocommerce Products
fa_IR: محصولات ووکامرس

en: Wp Forms
fa_IR: فرم‌های وردپرس

en: Write animated heading here with comma separated. Such as Animated, Morphing, Awesome
fa_IR: عنوان متحرک را با کاما از هم جدا کنید. مانند Animated، Morphing، Awesome

en: Write multiple color values by semicolon separated(,). Example: #dddddd, #ff8844, #232323 etc<br><strong>N.B: it will not work for line, radar charts</strong>
fa_IR: نوشتن مقادیر رنگ‌های مختلف با استفاده از(;). مثال: #dddddd; #ff8844; #232323 و غیره<br><strong>N.B: برای خطوط، نمودارهای رادار کار نمی‌کند</strong>

en: Write multiple color values by semicolon separated(;). Example: #dddddd; #ff8844; #232323 etc<br><strong>N.B: it will not work for line, radar charts</strong>
fa_IR: نوشتن مقادیر رنگ‌های مختلف با استفاده از(;). مثال: #dddddd; #ff8844; #232323 و غیره<br><strong>N.B: برای خطوط، نمودارهای رادار کار نمی‌کند</strong>

en: Write multiple label by semicolon separated(;). Example: January; February; March etc
fa_IR: برچسب‌های چندگانه را با استفاده از(;) بنویسید. مثال: ژانویه; فوریه; مارس و غیره

en: Write product id here, if you want to exclude multiple products so use comma as separator. Such as 1 , 2
fa_IR: اگر شما می خواهید محصول چندگانه را حذف کنید، بنویسید، سپس با استفاده از کاما به عنوان جداساز مانند 1، 2

en: X End Value
fa_IR: مقدار پایان X

en: X Offset
fa_IR: افست X

en: X Postion
fa_IR: موقعیت X

en: X Start Value
fa_IR: مقدار شروع X

en: Y End Value
fa_IR: مقدار پایان Y

en: Y Offset
fa_IR: افست Y

en: Y Postion
fa_IR: موقعیت Y

en: Y Start Value
fa_IR: مقدار شروع Y

en: Year
fa_IR: سال

en: Yelp API Key
fa_IR: کلید API Yelp

en: Yelp Access
fa_IR: دسترسی Yelp

en: Yelp Business ID
fa_IR: شناسه کسب و کار Yelp

en: Yelp Client ID
fa_IR: شناسه مشتری Yelp

en: Yelp Page URL
fa_IR: پیوند صفحه Yelp

en: Yelp Reviews
fa_IR: بررسی های Yelp

en: Yes
fa_IR: بلی

en: You are Logged in as %1$s (<a href="%2$s">Logout</a>)
fa_IR: شما به عنوان %1$s وارد شده‌اید (<a href="%2$s">خروج</a>)

en: You can equal your column/widgets height equal by enable this option.
fa_IR: با فعال کردن این گزینه می توانید قد ستون / ویدجت خود را مساوی کنید.

en: You can on/off tab item equal height feature.
fa_IR: شما می توانید ویژگی برگه را برابر یا غیرفعال کنید.

en: You can put here any website url, youtube, vimeo, document or image embed url.( But please make sure about your link. If your website have SSL Certificate, please use SSL Certified Link here. Otherwise, Iframe will not work. )
fa_IR: شما می توانید آدرس اینترنتی ، یوتیوب ، ویمیو ، سند یا تصویر را در آدرس اینترنتی خود در اینجا قرار دهید. (اما لطفاً از لینک خود اطمینان حاصل کنید. اگر وب سایت شما دارای گواهی SSL است ، لطفا از لینک معتبر SSL در اینجا استفاده کنید. در غیر این صورت ، Iframe کار نخواهد کرد.)

en: You can set alternative email for simple contact form
fa_IR: شما می‌توانید ایمیل متناظر را برای فرم تماس ساده تنظیم کنید

en: You can set max 3 level menu because of design issue.
fa_IR: شما می‌توانید حداکثر منوی 3 سطح را به دلیل مشکل طراحی تنظیم کنید.

en: You can show your protected content in editor for design it.
fa_IR: شما می توانید محتوای محافظت شده خود را در ویرایشگر برای طراحی آن نشان دهید.

en: You don't have permission to see this content.
fa_IR: شما مجاز به دیدن این محتوا نیستید.

en: You have successfully registered to <strong>%s</strong>.
fa_IR: شما با موفقیت در <strong>%s</strong> ثبت نام کرده اید.

en: You have to add padding for matching overlaping hover shadow
fa_IR: برای اضافه کردن پدینگ برای همپوشانی لازم است سایه‌هاور را اضافه کنید

en: You have to add padding for matching overlaping normal/hover box shadow when you used Box Shadow option.
fa_IR: هنگام استفاده از گزینه بکس شدو باید برای مطابقت با سایه جعبه معمولی/هاور روی پدینگ اضافه کنید.

en: You should named all files with same digit serial numeric number, e.g: image-01.jpg, image-35.jpg
fa_IR: شما باید تمام فایل‌ها را با شماره عددی سریال همان عدد نامگذاری کنید, به عنوان مثال: image-01.jpg, image-35.jpg

en: YouTube
fa_IR: یوتیوپ

en: YouTube Source
fa_IR: منبع یوتیوب

en: Your Business Address Here
fa_IR: آدرس کسب و کار شما در اینجا

en: Your Description
fa_IR: توضیحات شما

en: Your License Key
fa_IR: کلید لایسنس شما

en: Your Message Here
fa_IR: پیام شما در اینجا

en: Your Message*
fa_IR: پیام شما*

en: Your Name
fa_IR: نام شما

en: Your Title
fa_IR: عنوان شما

en: Your after text here
fa_IR: پس از متن در اینجا

en: Your before text here
fa_IR: قبل از متن در اینجا

en: Your cart is currently empty.
fa_IR: سبد خرید شما خالی است.

en: Your contact number
fa_IR: شماره تماس شما

en: Your message subject
fa_IR: موضوع پیام شما

en: Your middle text here
fa_IR: متن میانی خود را اینجا وارد کنید

en: Your title text here
fa_IR: متن عنوان شما در اینجا

en: Youtube
fa_IR: یوتیوب

en: Youtube Link
fa_IR: لینک یوتیوب

en: Youtube Video
fa_IR: ویدیوی یوتیوب

en: ZOOM
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zemik
fa_IR: زمیک

en: Zigzag
fa_IR: زیگزاگ

en: Zigzag Dot
fa_IR: زیگزاگ نقطه

en: Zoom
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zoom Control
fa_IR: کنترل بزرگنمایی

en: Zoom In
fa_IR: بزرگنمایی

en: Zoom Out
fa_IR: بزرگنمایی خروج

en: Zoom Ratio
fa_IR: نسبت زوم

en: Zoom on Hover
fa_IR: زوم روی شناور

en: Zozobe
fa_IR: نقشه ها

en: add Circle Blur?
fa_IR: تاری دایره اضافه می کنید ؟

en: any type of document file: pdf, xls, docx, ppt etc
fa_IR: هر نوع فایل سند: pdf، xls، docx، ppt و غیره

en: auto bind lazy loading to ajax loaded elements
fa_IR: بارگذاری خودکار lazy را به عناصر بارگذاری ajax متصل کنید

en: background-Color
fa_IR: رنگ-پیش زمینە

en: bbPress
fa_IR: بی بی پرس

[ctx: bdthemes-element-pack]
en: Source
fa_IR: منبع

en: bitcoin,ethereum
fa_IR: بیتکوین، اتروم

en: by
fa_IR: توسط

en: example: +6
fa_IR: مثلا : +6

en: example: Bangladesh
fa_IR: مثال: ایران

en: follow me @
fa_IR: دنبالم کن @

en: for example: when you press p=Play, m=Mute, >=Volume + <=Volume -, l=Loop etc
fa_IR: مثلا: هنگامی که شما فشار دهید p = پخش، m = بی صدا،> = حجم + <= حجم -، l = حلقه و غیره

en: hover
fa_IR: هاور

en: https://bdthemes.com
fa_IR: https://PluginYab.ir

en: https://bdthemes.com/
fa_IR: https://PluginYab.ir/

en: https://elementpack.pro/
fa_IR: https://PluginYab.ir/

en: https://your-link.com
fa_IR: https://PluginYab.ir

en: key|value
fa_IR: کلید | مقدار

[ctx: leading space is required]
en: ago
fa_IR: پیش

en: link
fa_IR: لینک

en: millisecond interval at which to process events
fa_IR: فاصله زمانی میلی ثانیه که در آن رویدادها را پردازش می کند

en: or
fa_IR: یا

en: reCAPTCHA Access
fa_IR: دسترسی reCAPTCHA

en: reCAPTCHA is invalid!
fa_IR: reCAPTCHA نامعتبر است!

en: reCAPTCHA is invalid!.
fa_IR: reCAPTCHA نامعتبر است!.

en: rotationX
fa_IR: چرخش X

en: rotationY
fa_IR: چرخش Y

en: scroll distance from element before its loaded
fa_IR: قبل از لود شدن، فاصله را از المان پیمایش کنید

en: small
fa_IR: کوچک

en: span
fa_IR: فاصله معین

en: usd
fa_IR: دلار آمریکا

en: wpDataTable with provided ID not found!
fa_IR: wpDataTable با شناسه ارائه شده یافت نشد!

en: xAxes Color
fa_IR: رنگ محور X

en: yAxes Color
fa_IR: رنگ محور Y

en: yes
fa_IR: بله
